Jadu: förstår inte var domaren hittar alla timråutvisningar men det skadar väl inte att få träna boxplay antar jag.
Tänker inte håna modoiterna något, dom har det tufft ändå, men jag hoppas att alla dom som hånat Timrå för en ”totalt värdelös backsida” förstår att det kan vara oerhört mycket bättre att ha ett gäng mediokra SHL-backar än att ha en knippe toppklass HA-backar.
{9315}: Du är en bra motpool till de här känslorna 🥳 Så länge din inställning är den rådande kommer jag be er skicka ut Oskarshamn fortare än fortast. Så kan vi fortsätta ogilla varandra på vårt sätt!
{9908}: det enda jag kan svara på det, och jag vet att det inte är lätt, är att försöka att inte gå igång på vad troll skriver, det är precis det dom vill. hade nog inte varit så kul att inte få nån uppmärksamhet...
Gavelo: Alltså jag är 100% involverad i den gamla rivaliteten från 2000-talet. Jag hatar Modo! Men jag har växt upp lite sen dess med. Kan se charmen att bibehålla rivaliteten på en nivå där vi kivas, provocerar och hånar lite. Typ hat, men kärlek till situationen ändå att vi har ett så bra län att vi ens kan ogilla varandra i högstaserien.
Men vissa av er ger mig verkligen suget att bli totalt skadeglad för allt dåligt som händer Modo. Har nästan glömt dessa känslor. Ska på riktigt försöka tänka socio- och ekonomiskt nyttigt med ert varande i SHL denna säsong. Men som vissa skriver just nu om oss, även om det är träningsmatch, så blossar exakt samma känslor som jag hade våren 2007 upp.
Tom Topp: Modo har inte lika bra spelarmaterial som oss men dom är några snäpp mer påslagen, speciellt i offensiven. Sitter och stör mig som fan på ett par enskilda spelare, tänker inte nämna namn men kroppsspråket på vissa är riktigt svagt.
{9037}: Snälla, säg inte dom åt en kommentar av en skribent. För att något ljushuvud skriver något korkat eller som i detta fallet (sarkasm) så innebär det inte att vi alla är av den åsikten.
Rico01: Ja jag har läst därinne litegrann. J F K har ingen bra kväll to say the least. Lite sorgligt är det allt, helt uppenbart att han lever i sitt eget, parallella universum. Jag slutar här och nu att raljera över just honom eftersom det inte är schysst, det är lyteskomik. Man gör sig inte lustig över folk med intellektuella funktionsvariationer
Rico01: Jo hörde ju Hinkens spånande om att det dessutom inte kommer vara en spelare som kostar allt för mycket. Ändå läste jag inne i Modoboken häromdan att de tror de skall kunna signa nån spelare för 350k i månaden. Jo tjena, det är ju typ de absoluta toppspelarnas lön i SHL. Verkligheten har inte sjunkit in hos vissa. 🙃
Olli Nomadinen : Inte enligt J F K. Det är 6-0 till Modo eftersom dom har en icke-signad spelare i förstalinan som bara inte är presenterad än. Men då vinner dom!
Bäckström vänder alltså hem till Brynäs. Det blir ett hyfsat tillskott även om han går på 80%. Jag gillar att han ger det en chans. Vilken spelare han varit/är.