Olli Nomadinen : Verkar bara vara ibland man redovisar antalet sålda biljetter. Synd tycker jag att det är.
Såg ut att vara lite sålt i alla fall men är nog tveksamt om vi kommer över 5000 idag. Men med tanke på 3 raka vinster nu så borde det ju bli det men som sagt tveksam till det. Men hoppas jag har fel o det blir uppåt 5200.😁
Ja blir väl de backar du räknade upp. De tre finnarna o så tre "juniorer".
Bara hoppas vi kan fortsätta med det tighta spelet och att de ledande spelarna kan fortsätta som sist nu. Då ska vi då ha riktigt bra vinstchans.👍
Och man får väl utgå att Juel fortsätter i kassen eller tänker de annirlunda tro...😲
Sputnik: Själv tycker jag vi skall ha fullsatt varje hemmamatch, oavsett motstånd. Tyvärr har vi en del för bekväma supportrar som sagt. Hade jag bott i Timrå med omnejd så skulle det mycket till för att missa en hemmamatch.
Nisse på Mon or: Förstår inte varför...😂. Vi som varit med sedan 60 talet har sett det sjunkande skeppet sedan 2009 skulle jag vilja säga, trots guld och finalplats efter det.. Ska bli ordning i torpet (tids nog)😀.
Nisse på Mon or: Förstår inte varför...😂. Vi som varit med sedan 60 talet har sett det sjunkande skeppet sedan 2009 skulle jag vilja säga, trots guld och finalplats efter det.. Ska bli ordning i torpet (tids nog)😀.
I den bästa av världar är motståndet av ringa betydelse. Det är ju vårt lag, Timrå IK som vi vill betala för att se. Laget går som tåget, unga förmågor kliver in och gör det bra, vi ligger för närvarande på en fjärdeplats. Börjar vi bli bortskämda? Det är ju för fan SHL! Människor i Stockholm, Gävle, Umeå, Västerås etc, skulle vara jävligt glada och tacksamma om de gick i våra skor. Vi har det bra, vi som håller på Timrå IK, men inget varar för evigt. Vi får se till att njuta och utnyttja möjligheten. Om tio år kanske vi spelar derby mot Kovland, vem vet? Då är det mer på sin plats att fundera över huruvida motståndet attraherar gemene man, eller inte.
Sputnik: Har inte statistik på det, men SAIK är väl den klubb som har haft få utländska spelare de sista åren. Man låter ju verkligen talangerna få blomma! Måste ge cred till det...
{9908}: Skellefteå har byggt med hemmaprofiler genom åren och ett underhållande spel som burit frukt i form av flertal SM guld. Tycker det finns nått inspirerande i det trots allt.
Växjö däremot vill jag ju aldrig nånsin jämföras med, så glöm bort att jag fick för mig tanken om att ens dra paraleller med dom.
Sputnik: Rindell får fan slipa bort alla indianare han gör. Forsmark har haft en grym utveckling och Edfeldt börjar bli en ordinarie SHL back. Hade vi inte sajnat Eronen så hade vi haft råd med Juolevi men samtidigt imponerade väl inte Juolevi heller. Oavsett vilket så saknar vi något på backsidan för att hota på allvar
Fan vad jag förväntar mig och hoppas att det blir riktigt mycket folk imorgon. 3 raka vinster, 4:a i tabellen, match som _ska_ generera poäng, väldigt nära löning, snökaos som avtagit osv osv osv.
Blir det inte över 5200 pers, kommer jag döma ut oss fans utan dess fucking jävla like 🤩 Jag ska givetvis till Ladan!
{9829}: Jo Kapanen har gjort mycket bra, men backsidan tycker jag han kunde gjort saker annorlunda. Eronen har ju inte varit dålig, men där tror jag man skulle kunnat hittat bättre till samma peng till exempel.
Erixon på sånt långt kontrakt är ju också en missberäkning som du säger, då med tanke på att vi redan har Didde och Svensson på kontrakt. Inget illa om Svensson, men det är ju lite av ett underbetyg att han nästan varit vår bästa back totalt sett.
Vi har jämnbördig lönebudget med Växjö och Skellefteå och jag skulle gärna se att vi bygger smart likt Skellefte gjort på backsidan framförallt med mycket kreativitet.
Sputnik: största frågan är hur startar man säsongen med endast 7 backar. (Om vi inte räknar Edfeldt så klart) sen andra frågan är varför förlänger man med Eriksson fram till 25/26
Meduza: Både Forsmark och Rindell är rätt valpiga mellanåt, men de står för något och ger en dimsension till vårt kreativa spel både att spela sig ur med fina pass och i anfallszon. Båda dom går före både Erixon och Didde i min bok. Även om vi behöver defensiv stabilitet också, framförallt framför egen kasse.
Sputnik: Sen vet jag inte vad Kapanen syftar på, är det nån som har förväntat sig nån topback om vi behöver styrka upp? En jämnbördig med Erixon eller Didde behöver verkligen inte vara nån dyr historia, inte ens en back som kan konkurera ut dom när de är tillbaks.(hoppas på det sistnämnda).
"Efter att Tim Erixon klev av återstår bara sex ordinarie A-lagsbackar för Ante Karlsson och hans stab. Det har väckt frågan om huruvida Kapanen tvingas ge sig ut på marknaden.
– Det är inget jag vill börja spekulera i. Jag kan inte köpa hela tiden. Vi vill låta juniorerna spela och det skulle inte vara någon världsstjärna som kommer hit om vi skulle värva någon, säger han."
Sputnik: jag är fortfarande obotlig optimist. Tycker att Forsmark, Edfelt och Melander har steppat upp rejält. Speciellt Forsmark. Men även Rindell har gjort framsteg i försvarsspelet, däremot har han varit lite sämre framåt. Men det kanske är ett pris som måste betalas?
{9566}: Helt rätt, självklart är det inte värvaläge efter tre raka segrar trots "skadekris". Borde väl dessutom inte vara jättelångt borta för skägget? Nån som vet status på Tim?
Kommentar: Bra ålder på en spelare som redan vunnit SM-guld och två CHL-titlar under sin karriär. Samtliga titlar med Frölunda, som möjligtvis tittar på Moverare, men göteborgarna har det rätt tjockt på backsidan och de två vänsterfattade toppbackarna Henrik Tömmernes samt Linus Högberg har avtal. Stora delar av SHL borde vara intresserade av en back som Moverare, han har väldigt många spännande egenskaper och skulle vara värd att ge ett långtidskontrakt med stora pengar om han funderar på SHL igen. Han är ursprungligen från Östersund och är i Jonathan Dahléns ålder, så kanske kan Dahlén (om han blir kvar i Timrå) övertala Moverare att flytta till Medelpad. Timrå är som bekant i stort behov av uppgraderingar på sin backsida.
Att våga satsa mer på det som finns i föreningen, snarare än att plocka in nya spelare när det krisar, är en kulturförändring som Kimmo Kapanen drivit på under sin tid som sportchef.
Det här måste väl ändå kännas som ett kvitto på att det fungerar?
? Ja, absolut. Alla som har jobbat med det har gjort det bra. Det får vi inte glömma, det har inte bara hänt senaste tiden. Vi började förra året och får lite betalt för det nu, säger Kapanen.
? Vi måste tillåta unga spelare att göra misstag, de har inte rutinen som andra backar har, men de blir bättre och bättre. Vi måste bygga kulturen där de vet att de får misslyckas.
Älskar filosofin om hur han agerar för laget och föreningens bästa.
{9566}: Nej givetvis skall inget göras i panik som äventyrar ekonomin. Däremot är jag rätt säker på att Kapanen lär agera framöver när det inte är allt för många månader kvar att betala län för nån ny spelare. Speciellt om det fortsätter spöka med skador på backsidan.
CLUBEN: Ni är som Växjös eventfans kryddade med sugrörshuliganer som har Stockholmskomplex. Helst vill ni vara Bajen, Black Army eller jyrgårn och tror att om ni pekar med fulfingret och hånar döda idrottslegendarer så får ni vara prospect åt storstadshuliganerna