Erol Ateceae: Så stor inverkan har inte Wikegård. Han är för mycket ”B-tv-kändis” för att kunna tas på allvar. Och han har inga pengar att röra sig med heller.
Chansen för lag som harvat några säsonger nu är ju nästa när Oink inte kommer satsa fullt ut, med tanke på en oprövad sportchef etc etc.
Tror AIK / SSK går upp nästa säsong. Dom inser nog att de är rätt läge att fläska på medans Wikegård får ragga spelare för utveckling. Löven lär satsa men hitta ett sätt att förlora som vanligt.
Bästa vore som sagt att AIK/SSK går upp för då har Wikegården ännu mindre ursäkter till förändringar.
Erol Ateceae: Eller så kan man tänka som vissa tänker, inga namn men Brynäs måste ha otur som får spela SHL och Djurgården nöjda som får spela i Sveriges roligaste serie, HS. Bra jobbat av Djurgården.🤣
TIK_TIK: Frågan är om DIF gjort en enda match den här säsongen där laget går för fullt i 60 minuter. Jag är övertygad om de inte tränar hårdare än de vill spela i alla fall.
Andersson: Jag håller inte på nåt av lagen men nån form av rättspatos måste väl ändå finnas?! Djurgården känner väl att dom är numret för små o måste bete sig på det här sättet. Där blev det 1-0 på en filmning.
Det har varit mycket negativt snack på slutet (med all rätt). Men nu har vi 5 av 6 matcher på hemmais med start ikväll med klassikermötet mot Brynäs. Nu måste vi supportar sluta upp och ge allt dessa hemmatcher. Tar vi 4 segrar av ... | Läs mer
Men tror Oskarshamn gillar att DIF blir kvar en säsong till i HA. Om de ska satsa första året kan det bära frukt.