Bragd-Birger: Trodde inte jag skulle säga detta. Men saknar faktiskt Jokinen. Vi behöver en tränare med pondus som vågar bänka spelare och ha ett anfallsinriktat tänk.. Tommys defensiva hockey kväver oss och inget fungerar varken bakåt eller framåt
The great one: Så här tror jag att de är alla lag har lärt sig hur vårt försvar/offensiv fungerar men kolla noga när vi byter plats o kedjor på olika spelare för en del gör ju inte som vi gjort förut!! Bara en spaning!!😎😎🇱🇸
Som det ser ut i kväll är det dags att plocka fram plakatet: skicka hem TS redan nu! Inget kan bli sämre och möjligen väcker det någon välbetald snedseglare. Att det skulle skapa en mental kollaps behöver vi inte oroa oss för. Den har ju redan skett.
Håkkybåkky: exakt! Det ser helt snurrigt ut när den spelare som är närmast och har chans på puck och motståndare pekar med fingret att " du minsann ska åka dit, inte jag"
She: Shit, det är jobbigt att hålla på Timrå! Jag har varit med i över 50 år så jag vet. Min högsta önskan nu är att vi vinner denna match och får lite andrum. Helst önskar jag att Linus Eriksson får avgöra. Tufft att gå från Djurgården och få så mycket skit från dem. Du är ung men en jävligt bra hockeyspelare!
DenRöda: Första halvan av serien var försvarspelet vårt ”signum”. Det var så vi tog våra poäng. Har vi tappat försvarspelet för att vi försöker jaga fler mål? Klarar man inte av att hantera bägge två delarna? Jag fattar fan ingenting. Man tappar markering på markering. Man klarar inte av att vända spelet snabbt. Det är virrigt och stressat och det känns som motståndarna börjat läsa oss och vi står där utan motdrag.
Vårt försvarsspel blir mer och mer passivt för varje match som går. Snart är vi längre ner än Juel. Vad fan är tanken egentligen? Jag kommer verkligen inte sakna TS antihockey.
Tror inte en sekund på poäng ikväll. Vi går bort oss ständigt, skvätter med pucken, står stilla, är passiva. Det är sällan ett recept på något annat än torsk.
Frågande angående coachningen i stort, men i synnerhet: varför startar man så ofta med EP:s kedja i egen zon? Dom har haft det svårt bakom egen blå länge nu.
Jag skäms. Jag tycker försvarsspelet är så pinsamt att jag knappt vill se matcherna längre. Sedan Karlunden tog över backansvaret så har det bara blivit sämre och sämre för varje vecka som går.
JonteD: Förlorar vi ikväll blir mitt hat mot LHC om möjligt ännu större. Vi ska inte förlora mot detta lag vi måste våga vinna. Åk skridskor vinn närkamper för i helvete!
Förlorar vi ikväll kan vi mycket väl förlora mot Leksand på lördag också och då är kvalet nära
Modano: Inget emot Dahlén han har räddat oss i år och har alla möjliga poängrekord i klubben men jag saknar det där lilla extra från honom. Sätta ner foten på något sätt mer än bara att göra poäng lixom, skulle väcka hela laget tror jag men man får aldrig någon tackling eller ett jävla hemjobb.
Jag begriper inte vad som sker ute på isen. Pucken ligger fri och man väntar på att ”rätt” gubbe ska åka och ta den. I nästa sekvens går man två spelare i hörnet och tappar markering. Man klarar inte av att hålla mittzon för fem öre, fri gata in. Vi lever på nåder denna match..
För övrigt ogillar man Kovacs oerhört mycket. ”Kovacs håller sig om handen och grinar illa” hör man fan 3-4 ggr per match. Riktig glaslirare
BlackBay: Det sjukaste i den här kråksången är att den sportsliga ledningen tror att i princip samma lag minus Dahlén och Juel ska klara att spela kvar Timrå nästa säsong (om man inte åker ut i år).
Att göra samma sak om och om igen och hoppas på ett annat resultat är definitionen av idioti.
Alla till Ladan i morgon! Nu sluter vi upp oavsett hur besviken man är på vissa individer och på Nubben och hans tvivelaktiga ”livstidskontrakt” strösslade med guld och diamanter. Oavsett hur besviken vi är på Backlund, styrelse eller ... | Läs mer