1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 612906 inlägg · 6214 ämnen

« · 1907442 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Kulltorp: Verkar ju dock inte vara Nubbens plan.

Sv: Apropå nånting...
tjobba: Håller med. Tätar vi defensiven med kanske 2 nya BRA backar, då är vi med i matchen igen.
Den investeringen måste kunna betala tillbaka sig, alla dar i veckan.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Instämmer. Och då har jag tippat Linköping långt ner och blev inte alls imponerade av dem i premiären.
Men får vi in två bra backar som kan lyfta laget och vi kan närma oss den trygga defensiv vi hade i fjol, då känner jag mig positiv till att vi kan undvika de två sämsta placeringarna. För offensivt finns det ändå något där, och många i laget kommer växa för varje SHL-match vi spelar.

Sv: Apropå nånting...
tjobba: Det har som sagt bara gått en omgång så visst finns hoppet att det här laget ska slå alla på fingrarna och överraska positivt. Tyvärr, även om det fanns ljusglimtar, så visade väl premiären dock exakt på de brister alla förståsigpåare siat om.

Så sker ingen extremt positiv utveckling på mer el mindre hela laget finns risk för en historiskt lång och tråkig grundserie.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Själv har jag gissat på ett snitt omkring 4000 pers. Under de första matcherna lär väl nyhetens behag råda vilket bör handla om 4000-5000 pers, men staplar vi torskar på hög och tidigt blir avsågade lär det dala. Tror dock inte vi kommer ligga under 3500 särskilt många matcher.
Ingen tror väl att vi har en suck mot Växjö på torsdag, men tänk om vi vinner...på något sätt. Vilken boost för laget och publiken!

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Tycker också klubben bör gå ut med information och klargöra för oss supportrar som känner oro och ovisshet med den rådande ekonomiska situationen, och förklara vart alla intäkter (speciellt extraintäkterna) som vi fått har gått till och hur vi kan ställa i princip samma lag på banan som vi hade ställt om vi vore kvar i allsvenskan.

Är spelarna extremt bra löneförhandlare? Tjänar Svedberg 2 miljoner i månaden? Flög de slut på intäkterna från kvalspelet förra året? Varför hade man inte en klausul i de allsvenska kontrakten som skrevs förra säsongen att om vi går upp kan de brytas?

Kanske är dumma frågor, men nubbens uttalande om att "folk har ingen aning om vad saker kostar" är fan i mig ännu dummare. Förklara istället vad saker kostar då eftersom vi inte vet?

Det tycker jag vi har rätt att veta.

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: Det är en svår ekvation. Att räkna in skillnaden på publikintresset blir ju hypotetiskt, en chansning alltså. Värvar man dyr spets och likt förbannat blir avsågad, vad händer med ekonomin då? Konkurshot och ett negativt mediadrev all over igen. Timrå kanske borde kommunicera ut vad saker och ting kostar för att öka förståelsen bland oss supportrar?

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Ja, faan...Förlåt! Men ändå, det borde finnas utrymme för nått sexigare än det här. Sen får man ju räkna in skillnaden på publik intresset om man blir avsågade eller hänger med.

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: 50.000/mån eller 600.000 kr/år kostar, för en vanlig anställd, med sociala avgifter och försäkring, ca 850.000 kr/år.

Då vet jag inte hur pensionsavtal och försäkringar ser ut för en hockeyspelare men sannolikt är kostnaden ännu högre.

Därutöver tror jag att vår snittlön ligger klart över 50.000 kr/mån men det är bara min gissning.

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: Jag förstår att alla är nervösa och vill väl. Men är det inte lite tidigt att såga laget efter en match? Om artistkontraktregeln fortfarande är 183 dagar så får vi räkna med att nyförvärven dyker upp i oktober.

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: Hur har du räknat som då? 40 pers med 50k i månaden får jag till 32 miljoner.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Med tanke på hur uppenbart svårflörtad publiken är i distriktet så hade nog en högre satt budgetering oroat lite. 2000/2001 så avslutade vi säsongen med 4366 som snitt, drömmen vore ju att slå det i år. Skulle innebära sköna plus-slantar.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Om vi leker med tanken att 40-spelare och ledare, Nubben inräknad Har en snitt lön på 50.000-kr (Vilket för mig låter astronomiskt med tanke på hur spetslös truppen ser ut.) Då skulle det bli ca, 20-miljoner. Tv avtalet måste väl ändå ge 32-35 milj.Sen övriga sponsorer och publik intäkter. Det ser inte ut som att målet är att stanna i SHL. Och en aktie lansering i det här läget med noll ambition känns märklig.
Vart finns drivet och jävlar anammat? Ge oss nått att hoppas på till att börja med!

Sv: Apropå nånting...
{297}: ja vill man dra publik till arenan så är det bästa man kan göra att se till att vinna matcher, åtminstonde på hemmaplan. Vi var inte direkt kända som ett bra borta lag där i mitten på 00-talet men hemma kunde vi jävlar i mig ställa till med snålblåst runt öronen på våra motståndare. bang, bom och vips 3-0 ledning efter 1a perren. Sedan var det bara att spela av resten. Nostalgisk, vem JAG? Näääää

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : det är ju en satans chansning att ställa in sig på kval redan innan säsongen startat. I vilket mentalt tillstånd kommer våra spelare att vara om vi gör en Vilda Väsby och torskar 90% av matcherna?

Det är ju bara att kolla på KHK hur det blir när man är mentalt tröttkörda och får möta ett taggat lag från Allsvenskan. Å andra sidan har vi kanske inte något alternativ heller om vi är luspanka? Vi kanske gick upp ett par år för tidigt? Själv kommer man ju att sitta som ett fån och vråla sig igenom höstens förlustmatcher men marginalpubliken då? Frölunda hemma i omgång 22 och vi redan är avhängda, kommer det 3500 på matchen då?

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Det kommer nog behövas användas en del av Aktiepengarna(om det nu blir av) kortsiktigt ändå på spetsförstärkningar framåt.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Man börjar förstå varför det bara budgeterats med ett snitt på 3500 pers. Klokt tror jag och förmodligen inte i underkant med tanke på hur man tänkt ta sig an SHL.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Nu har det ju bara gått en omgång så hoppet lever fortfarande :) Finns ju ett oroande scenario dock. Vad händer om vi är avkapade efter 15 omgångar? Kommer publiken eller blir det HA-siffror på Shl-nivå?

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Tråkigt men väntat. Dock ganska oacceptabelt tycker jag.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Haha nä "undvika kval" är ju den lägsta möjliga målsättningen om man vill skapa nåt som helst intresse kring själva grundserien. Däremot har det ju sagts av bl.a Nubben att det är ett ev kval det här laget ska klara, att det är det realistiska målet. Så det är väl den inofficiella målsättningen.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Drar en trippel på inlägg. Inget nyförvärv på G enligt Nubben.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Å andra sidan kan man ju inte säga något annat om målsättningen.. ”Vi siktar på kval” låter ju inte så mysigt😂

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Målsättningen är ju att undvika kval om jag förstått det hela rätt. Får vi in 2 backar som håller i Shl så blir det genast svårare för ett HA-lag att ta vår plats iaf!

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Fast det blir alltmer uppenbart att vi inte har för avsikt att på allvar mäta oss med övriga SHL-lag utan att det är topplagen i HA vi ska konkurrera med.
Förstärker inte vi ordentligt bakåt och helst även en center är snart mitt intresse för den här grundserien ganska dött. Finns inte på världskartan att det här laget kan göra sig gällande i SHL. Då ses vi framåt mars/april.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Vår förväntade bottenkollega har alltså förstärkt med 2 spelare varav Spencer ser riktigt bra ut. Jobbigt för oss!

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: Läste nånstans på Twitter att det var extern finansiär som gått in med pengar till värvningen av Abbot.

Nu har ju redan Timrå gått ut och säljer aktier så nån insamling lär ju inte finnas på kartan. Dock så hoppas jag att det finns nån rik Timråit med onödigt extra överflödiga miljoner på kontot som kan tänkas ge med sig till sin Älsklingsklubb så vi kan värva lite spets. 😉

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: köp Växjö blev det

Sv: Apropå nånting...
Nisse1: Man har ju ingen aning om vad det jobbas på i kulisserna men Nubbens prat om att vi endast kan förvänta oss en "HA-trupp" som ska klara SHL iom den oväntat snabba uppflyttningen känns lite handlingsförlamad och väl mkt hängslen o svångrem.

Nu har vi dessutom åkt på en del skador det inte täckts upp för. Känns som att vi ber om ursäkt för vårt avancemang och så obemärkt som möjligt försöker smita ut bakvägen igen.

Men jag reserverar mig för att jag har noll insyn utan endast utgår från vad som sägs (och inte sägs) i media...

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Ja det måste få kosta om man har ambitionen att hänga kvar. Roligt för Mora fansen.

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: Mora rustar upp. Spencer abbot klar för dom

Sv: Apropå nånting...
timråhockey: Hehe, nu skrev jag inte att jag ville ha honom till Timrå?

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: 52 poäng på 53 matcher i finska Liiga är ju siffror som imponerar men vi behöver backar mer desperat än vad vi behöver forwards just nu

Sv: Apropå nånting...
Jåkkinen: inte tik behöver backar

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Den här ryktas till SHL. Örebro tro? Eller Växjö

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Det gör vi, lugn nu! Ser hellre andra backar än dem 3. P Regin ja tack!

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: och nör man ändå är igång så kan ju denna danska dynamit hänga på 🙂👍

Sv: Apropå nånting...
{4606}: J vi får hoppas att vi lyckas hålla oss kvar. Skulle ju kunna bli en ganska mysig backsida om man värvar "hem" Sebastian Erixon, Jens Westin och Mat Robinson.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Nästa år kommer han och Lander får vi hoppas!

Sv: Apropå nånting...
MickeOp: Ja. Var samma sak i Södertälje ifjol.

Sv: Apropå nånting...
Kerstin_k: Jo jag lägger ingen större vikt vid det där. Emil Pettersson skulle ju bli vår förstecenter enligt någon härinne tex.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Får lite flashbacks av det där.

Vem minns inte när Nubben hade värvat en hel femma inför transferfönstrets stängning? Om jag inte missminner mig helt var det också övervägande amerikanska VM-spelare det handlade om då. Kom ingen alls, har jag för mig.

Ljuva minnen!

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Den där Dotchin kan äta pannkaka med Kolan i Trottoarkantens IF.

Sv: Apropå nånting...
Smokey: Var märkliga/dryga vakter nu också. Vi situation av innehållet i ciggpaket/snusdosor för att få komma in, men herregud!! . Nån som varit med om det tidigare?


Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Här är en Kanadick

Sv: Apropå nånting...
Knylan: kanon! Och tack för klippet - det löste alla mina frågor kring det där fantastiskt vackra örnhuvudet!

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : skrev lite med han på Twitter angående 2 st backar som han hört rykten om som artistkontrakt. Tydligen skall det handla om en Kanadensare bland annat. Får väl se om ryktena är sanna eller inte snart då.


Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Han kanske kan dela flyg med Emil?

Sv: Apropå nånting...
Stenhård träning för att sedan kliva in på artistkontrakt framöver höstkanten?

« · 1907442 · »