Sputnik: Jag har också hört att det är Berglund som är aktuell men att det skulle handla om nån samarbetspartner till S J S och utvecklandet av målvaktsutrustning....
Olli Nomadinen : Han var klar igår men inte idag, varför vet ingen. Rykten säger att San Jose vill ha nått i utbyte. Då skall Berglund vara aktuell för det. Då de vill veta lite mer om han ifråga måste man bara hitta lite videoklipp i arkiven där skotten inte sitter i magplattan på målis i friläge. Därav dröjesmålet med affären.......
Tikkare: JÄVLAR vilken baksmälla man vaknade upp med idag. Har SÖPE som värsta SMÅLAND och fire Jontes påskrift!! För nu är han väl klar!!!?? Eller?? 🤔🤔
Olli Nomadinen : Vi får göra en sannolikhetskalkyl helt enkelt. För sanningen är ju den att det är/var sant att Dahlén skulle presenteras på ispremiären men sanningen är ju den att det inte hände... men det var sannolikt att det skulle hända. Vad är sannolikheten nu att han är klar? Det kan vara 100 % sannolikt men sanningen kan ju vara en annan. Men om han presenteras framöver så är ju allt sant och vad är sannolikheten då? Den är ff 100% men hur sannolikt är det? Inte speciellt sannolikt kanske. Men jag tror att han sannolikt är klar men jag kan inte säga att det är 100% sant... men sannolikt sant iaf.
Sputnik: ST vidhåller vid att de vet att alla inblandade parter är överens om att han ska spela i Timrå i vinter och att bara detaljer återstår för att han ska kunna presenteras. Varför det inte skedde ikväll vet de inte men antagandet är att det beror på att alla papper inte är i ordning än. Vilket naturligtvis är ett samlingsantagande för att det kan bero på en rad saker som ingen av oss utomstående har en susning om
Det har alla spelare som draftas högt så inget unikt med Dahlén. Han kan begära spel i Europa. Oklart då om spelarna fritt får välja klubb om dom nyttjar denna rättighet eller om nhl klubben placerar dom i länplig klubb och liga.
En annan sak kan vara lönen, SJ ska ju inte behöva ta kostnaden. Vill Dahlén går ner i lön för Timrå lär knappast ha råd att matcha hans lön. Kanske därför det tar tid, Dahlén vill lira i Timrå med förhandlingar pågår om det är rätt liga med SJ ögon, samt att det ekonomiska måste lösas ifall inte Dahlén vill spela för en ha lön.
Det mest logiska är ju att han trots allt är klar och att Timrå återigen visar att man är värdelös på att marknadsföra sig och bygga på en hype och intresse. Typ som vid aktie lanseringen.
Sputnik: Ja det logiska hade såklart varit att han hade presenterats ikväll om han vore klar. Allt annat är ologiskt. Alltså är han inte klar, vilket inte innebär att han inte kan bli det. Men allt snack om att han är helt klar är ju bara snack. End of story
Kerstin_k: Ähh.. vafan detta betyder ju ingenting egentligen.. Klart Timrå hade velat presentera han inför kvällen men alla papper är säkert inte klara så han kan inte presenteras.. Känns konstigt om han inte vore klar för Timrå då så långs rykten och så många källor verkar så säkra på sin sal. Jag tror till 99,99% att Jonathan Dahlén spelar i Timrå IK 19/20. Låt hoppet leva!
Kerstin_k: Minns dock inte om jag läste på ST att Dahlen använde Timrås hela ställ. Snarare va det väl att han kom ut med med Timrålaget på träningen och Wedda och E.P va med mer på "ett hörn" så att säga.
Perreman: Jaha, Svarta brallor på Jonte ikväll. Visst blev det antiklimax. Klar eller inte behöver ju inte ha något med att det inte presenterades ikväll. Det som slår mig som märkligt är att Jonte lirade i svarta byxor idag, men tidigare i veckan - enligt rapporter - lirade han i Timrås röda... Om han nu inte är klar; varför hålla på att dribbla med brallorna?
Olli Nomadinen : En stilla undran bara, hur lång räknas en säsong vara för NHL-lagen, eller egentligen är väl frågan när man går in på nästa år av kontraktet? Med alla tidigare spekulationer om Dahlén så kanske det kan hänga på att han inte kan släppas förrän ett visst datum?
Olli Nomadinen : Jag står fast vid att Jonathan Dahlén kommer att spela för Timrå IK 2019/2020. Det är alldeles för många säkra källor för att det inte skulle stämma. Skulle det inte vara fallet så får ni hänga mig först när vi ser Jonte i en annan dress än den rödvita.
Olli Nomadinen : vad är det frågan om? Är inte Jonte presenterad ännu? Blir ju lite barnsligt att dra ut på det? Eller så är han inte klar helt enkelt..WTF🤔
RasmusVS: Det är ju klart att det inte måste offentliggöras vid en ispremiär. Men klara nyförvärv brukar presenteras då, det är liksom standard. Ett självklart tillfälle inför publik och media. Så naturligtvis är inte Jonte klar för Timrå IK 2019/20.
Karlsson74: kolla Brynäs säsong, max flyt i värvningarna, ett spel som laget köpte in sig på samt extremt skonade från skador. Skulle vara trevligt om minst en av dessa faktorer slog in för oss, kommande säsong