Kerstin_k: Spot on, precis min syn på Wahlgrens spel sen serien började, för klen i närkamper och inte just nu de rätta egenskaperna för att driva en andrakedja. Var väl det Modofansen varnade för också, att ofta ser bra ut på försäsong varav sen försvinna när det väl börjar gälla. Synd att Nässén är skadad. Hade nog kunnat ge en annan tyngd som center till Hartmann.
Sputnik: Tycker att han ser lite lätt ut och får inte ut så mycket av sitt spel. Tyckte han visade mer under försäsongen. Skulle kanske behöva en tyngre center i din linen. Nån som kan bära och fördela puck. Känslan är att Tim förlorar ganska många närkamper. Han gör sig bäst med yta.
Kerstin_k: Såg bara matchen sporadiskt. Hur såg Wahlgren ut ikväll? Av föregående matcher så har Hartmann varit alldeles för ensam i sin kedja och finns ingen lekkamrat i dagsläget så i värsta fall kanske Nubben bör leta förstärkning på forwardssidan för att få igång en andrakedja. Alternativt så kanske Freddan får lätta lite på matchandet av förstakedjan och ge förtroende och lite mer speltid för andrakedjan att komma igång, speciellt Wahlgren.
Nisse1: Äh inställning hit och inställning dit. Sånt här händer. Vi kommer inte gå igenom serien obesegrade. Första perioden bjuder vi på ett friläge pga dåligt beslut. Det händer då och då i hockey. Sen lyckas AIK utnyttja en fyra minutersutvisning optimalt. Inte så mycket att säga om...
bar mofftak: Frågan är ju hur länge första linen kommer att orka att logga 55 minuter istid per match?
Känns lite som om att Freddan och Ante borde jobba fram en starkare andra formation också. Dom känns lite ensamma att vara offensivt hot Jonte och co just nu.
Nåväl; lärpeng ikväll för detta unga Timrå. Det håller INTE att slöspela en första period mot något lag i as. Då torskar man.
Men; strongt att hämta igen det som de nästan gjorde.
Riktigt rövdålig match från sekund ett till slutsignal. Herregud att man kan vara så jävla disorienterade i anfallszon när motståndarens målvakt sitter ner på arslet.
Hardegård med ett försök till någon form av flashig bakom ryggen-passning också när det är ett utmärkt skottläge.
Ja, ny match snart. De behöver nog prata ihop sig lite om hur man ska spela från första sekund i matcherna. Början idag och senast mot modo har varit riktigt dåliga.
Tikarn97: Ser du några tendenser till det? Brundrar ditt engagemang men tyvärr den här Stockholms-trippen har freddan och ante misslyckats med att göra laget redo vilket är väldigt tråkigt för många.
Tikarn97: Man har skapat en hel del bra lägen i PP - det där långa passet ut till vänster har gått igenom flera gånger, men skotten har varit ganska undermåliga. Mer skärpa i avsluten så hade det stått 4-3 nu.
Kanske kan vara dags att köra en halvtimme skottträning om dagen. Känns som att det är många avslut som tjongas rätt i magplattan på AIK-målvakten. Han har för all del gjort en bra match men Timrås skyttar gör det rätt lätt för honom.
De ändrar en massa märkliga regler varje säsong men man får fortfarande 4 min utvisning om spelaren börjar blöda vid klubba i ansiktet.. Ren slumpfaktor som avgör om det är 2 eller 4 min utvisning. Dags att ändra den regeln kanske?
bar mofftak: jag tror alla som håller på Timrå hade väntat sig det hår scenariot, tränarna har misslyckats att ta ner laget på jorden efter derbyvinsten, minsta lilla tumme på jobbet så blir man straffad 4 gånger om, minst.
lungan: Ja ni tyvärr fick jag rätt. Timrå skall alltid vara trändbrytare åt andra lag. Vi har låtit AIK göra mål i PP, 2 ggr dessutom... Tror dock inte man är där riktigt mentalt efter matchen mot Modo senast. Hoppas på uppryckning och upphämtning nu.