sargad: jag tänkte lite samma sak. Jag gillar Kulltorps stil men nu börjar det bli lite för mkt om dem. Låt oss fokusera på hockeyn i allmänhet och Timrå i synnerhet
Bragd-Birger: vet inte vilken match ni andra såg ikväll men så dåliga som flera skriver tycker jag inte vi var. Oavgjort efter fullt tid kändes fullt rättvist och i förlängningen tycker jag vi var det bättre laget så 2 poäng känns inte alls som ett rån. Nu får folk sluta leta saker att klaga på och njuta av det fina lag vi faktiskt mönstrar av denna säsong.
JonteD: kommer ni ihåg vad jag förutspådde tidigare idag? Jämn match TIK i OT. Måste putsa spåkulan lite eftersom jag inte såg att det skulle bli straffar. 2 pinnar borta mot ett BIK i form är ändå starka papper!!!
JonteD: Skönt med 2 pinnar! Det är 2 mer än vad vi förtjänar men det här med att ställa ut skridskorna i 40 minuter och sedan spela 20, det kommer inte fortsätta ge den utdelning som vi varit bortskämda att se hittills.
{8671}: Om jag förstått karaktärer och erfarenheter rätt så ska Blomqvist o en som Liljewall vara viktiga ledare i vardagen men framför allt i avgörande situationer
Rallarn: lite frustrerande med den utvisningen. Björklund hade lika gärna kunnat åka för en holding the stick där men bara för att han inte kan stå på benen i momentet innan så får han en tvåa med sig.
Kulltorp: Lundeström är jag helnöjd med, Boqvist där känns det som att han spelar för några påhittade scouter på läktaren, han viker ofta bort från ett läge för att få göra nån extra dragning istället för att ta ett skott på mål. Lätt att säga i efterhand men man borde nog försökt hitta en back på lån där istället för honom.
Kulltorp: När Boqvist glider runt vill han göra det snyggt, han behöver slänga iväg dem fulla passen och bli effektivare, inte glida och leta snygg-mackor, gör det ordentligt. Det stör jag mig en hel del på.
Bragd-Birger: Typ exakt så. Kändes nöstan från första bytet att vi grabbarna inte "är där" riktigt ikväll. Ta med sig sista minuterna av 2:a och skita ner sig lite mer i 3:e. Poängen skall me hem till Medelpad!