lungan: ligger hellre i toppen av HA än att harva i botten av SHL. Så länge det kommer folk på matcherna och ekonomin går runt. Har hellre fullsatta derbyn mot Modo istället för halvtomma läktare mot Färjestad.
Hockeyallsvenskan meddelar på Twitter att matchen mellan Timrå - Kristianstad den 20/11 är uppskjuten. Även matchen mellan Björklöven - Kristianstad den 18/11 är uppskjuten.
Så... ingen hockey på två veckor?
Edit: såg nu att någon annan hade skrivit det för några timmar sedan 😂
Rytter: Det är NHL klubbarna som kallat hem spelarna då NHL enligt deras plan just nu är att dra igång 1 Januari, spelarna måste då åka över i början av December för att kunna sitta i karantän en viss tid innan och dessutom klara av 3 st negativa covid-19 test. Det har ju kallats hem fler spelare just som jag skriver efter Boqvist/Lundeström.
Jag vet inte hur Löven lånade sina spelare i början men antagligen hade dom ett avtal med NHL att till ett vist datum kunde dom spela i Löven, sen förlängde dom den tiden, men dom är fortfarande utlånade och kan bli tillbakakallade när som helst.
I Timrås fall där till skilnad från Löven så togs Boqvist/Lundeström in på en gång på ”Tillsvidare” Vilket betydde exakt samma sak som i Lövens fall nurå efter dom förlängt att dom kan bli till tillbakakallade när som helst men så länge dom inte blir det så är dom kvar i respektive lag och kan således inte bli ryckt av t.ex ett SHL lag.
NHL klubbarna kallar ju dessutom tillbaka dom för att dom ser ett värde i spelarna, om nu NHL skulle dra igång 1 Januari och låt säga nudå Lövens lirare inte skulle bli kallade tillbaka då skulle man nog fundera över vad respektive NHL lag igentligen ser hos dessa spelare. Jag tror att många spelare i HA just nu från NHL kan vänta sig ett samtal och bli återkallade en efter en. Alla fall om NHL planerar dra igång 1 Januari.
Nisse på Mon or: Finns inga räddningsplankor kvar i serien! och lagen som ligger pyrt till vill inte spela I HA och gå miste om 75 miljoner kr/år från CMORE.
Om serien spelas klart och vi får en playout i bäst av sju matcher mellan lag 13 och 14 då kan vi verkligen prata ångest!
Men om SHL stängs som senast så räddas de på samma sätt som Leksand och Oskars!
Är väl bara Asplund som dragit, övriga är ju kvar och steen/Grundström förlängde nyss. Om klubbarna visste att de skulle börja kalla hem spelare varför låta de förlänga.
Så länge majoriteten av spelarna är kvar är det lite märkligt att några lämnar. Har det med ekonomi att göra? Kanske de var billiga fram till 15 nov sedan blev de dyrare att ha kvar, vik har ju bekant jobbigt med ekonomin och ni meddelade ju sänkningar av lön för ledare och spelare nyss, även om ni betalar lite/inget i lön är det ju en kostnad för att ha dem här, det är boende, försäkringar, material mm som ska bekostas, kan detta vara ett steg i besparingsplanen? Så länge andra spelare är kvar luktar det något annat här, är det en slump att det är klubbar som flaggat och gjort ändringar för att få ihop ekonomin som släppt sina lån?
Rallarn: Ja verkligen. Helt annat lugn i kassen nu och litar mer på positionsspel och att läsa av spelet än att "jaga" varenda skott som innan. Kunde ju göra fantomräddningar men också bli väldigt överspelad som sagt.
Tycker Ohre haft en sanslös utveckling senaste två säsongerna, ser otroligt trygg ut i målet. Han kanske släppt någon lätt puck men för att inte ens stått 10 matcher på 2 säsonger tycker jag han gör det bra. Jag var väldigt negativ när vi tog tillbaka honom men han ser ut att gå en riktigt ljus framtid till mötes! Han är ett bevis på att man aldrig ska ge upp.
Dä ä dags att vi slut upp för Timrå IK.. Varför inte dra igång en organiserad swichkampanj? Supportrarnas ” Julklapp ” till Timrå IK! En kampanj som drar igång den 1 december med avslutning på Julafton.. Jag skulle kunna tänka mig att avvara en flarra Explorer varannan dag till Timrå IKs kassa! Vilka ä på ?
Messias : Ja, kan man inte slå oss på isen så kanske man ska hitta andra vägar att försöka trycka till oss. Det finns absolut ingenting som stödjer den teori du talar om. Alla klubbar genomlider ett stålbad just nu, alla. Det finns inga intäkter i stort sett. Våra NHL spelare var i stort sett gratis så det var inte pga ekonomin de lämnade. Precis som Timrå själv meddelat, så klarar man sig ett tag efter jul, men alla fattar ju att läget är ansträngt. Kan gissa att Löven svettas rätt rejält just nu med den truppen. Modo som måste bygga om allt med nya tränare och spelare pga Gladers misslyckade insats, kommer inte heller att klara sig hur länge som helst utan publik i arenan. Trots fantastisk uppbackning. När börjar Västervik, Vita hästen mfl flagga för att pengarna är slut?
I stort sett alla klubbar flaggade inför säsongsstarten att man inte skulle klara sig efter jul. Så vill man hitta material på det så är det inga problem.
Inför nästa Statliga allmosa så kommer också klagomålen och domedagsprofetiorna överdrivas en aning naturligtvis.
Rytter: Att spelarna går ner i lön är som Dahlén sa en självklarhet för att stärka föreningens ekonomi och vi är ju inte den första klubben som gör det heller. Djurgården som du själv har berömmt för att vara försiktig med ekonomin när det gäller att värva nya spelare i dessa coronatider tokhyllades ju när klubben och spelarna kom överens om en lönesänkning. Luleå har gjort samma sak liksom en hel del andra föreningar. Alla sportchefer vill ju naturligtvis kunna ställa starkast mojliga lag på planen men precis som du säger ar det en mycket komplicerad fråga och ett riktigt svårt läge.Det är tråkigt att Lundeström och Boqvist lämnar då de är två riktigt skickliga spelare som kom in i laget snabbt och producerade också framåt. Känns också surt att både Steen och Grundström förlängt med Löven även om dem kan kallas tillbaka till sina NHL klubbar med kort varsel. Ska bli intressant att se vad som händer framöver om det kommer in några nya spelare och om säsongen kan spelas klart.
Jensen_12: Den muppen kan ju bara gå in och kolla up likviditeten på bolaget. Förra säsongen gick Löven nästan i konkurs själva så han kanske inte ska uttala sig...
Gugga: en lövensupporter förklarade ödmjukt för mig att vi är nära konkurs och inte hade råd med dom längre, och att det även förklarade varför vi sänkt lönerna. Vi ska tydligen vara glada om vi klarar oss till efter årsskiftet.
Costanza: Ni har fått fram ett gäng bra spelare genom årens gång. Det skall man ändå ge er. 🙂 Men nån i klass med Lill Strimma lär ni aldrig få fram. 😉