Spock: Haha förstod inte om du tyckte det var bra eller dålig logik av mig. Tänkte mest att det är bättre att spara på våra viktiga spelare i en rätt "betydelselös" poängmatch mot sluggerlaget Löven..😅
Knylan: Ingen info heller. Förhoppningsvis en försiktighetsåtgärd, man vill verkligen inte tappa honom en lämgre tid. Har man känningar är det nog bra att stå över en sån här batalj mot Löven!
Spock: När största frågetecknet för dagen är att veta hur en spelares namn uttalas, då vet man att man är inne i ett forum vars lag går rätt starkt i serien😂
Spock: Ja, det blir inte lättare med de där guiderna. :) När man väl lärt sig "stavningen" får man plugga på uttalet - "UH - hollow E as in the", t.ex.
Rip Kirby: Haha såg det klippet . Vit text svart bakgrund? Kan säga att han inte satte rätt uttal på Peter Regin, så jag klassar det som en bedrövlig källa.
Mike Keenan: Har vi nog aldrig sagt... däremot kan det bli en härlig krydda till laget. Det vi vänder oss emot är väl den rejäla överkryddningen de Luxe. Brukar inte smaka gott när man man översaltat å det grövst.
sargad: Känns som Dahlén har rätt mycket att göra med denna värvning om den blir av, som det nämnts innan. Tror både spel och karaktär lär ligga som grund där i så fall. Tror det är gynnsamt att komma in ensam till ett familjärt lag som Timrå där det är ett stort gött gäng tillsammans där allla är välkomna och det inte suras över konkurrensen. Lavoie tex kanske inte procucerade som önskat men såg ut som han smällte in bra med grabbarna och de hade middagar tillsammans och sånt där.
Kanske bara en fördel att vara ensam Kanadick så det inte automatiskt blir en klyfta där spelare från olika länder bildar grupperingar.
Rip Kirby: De svänger fort... trodde folk härinne ville ha enbart svenska spelare... ? Spelar ju såklart ingen roll vars en spelare härstammar ifrån , är ju vad man utför på isen som är viktigt ... och att vinna för laget
Spock: Om det nu är PW på ingång hoppas jag att han ska smälta in bra i lagbygget och inte rubba cirklarna. Det var väl nåt år sedan vi hade en transatlant i laget. Transatlant-utfallen för övriga lag känns sådär i år va?
Spock: Jag vet inte hur tillförlitligt det när men jag Googlade hur man uttalar hans namn och enligt ett klipp på Youtube uttalar man namnet typ WAJRKAJOTCH. Take it or leave it 😅