{297}: Längesen vi låg under med 2 mål. Nu ska vi se om vi kan visa vår styrka eller om SSK ska ta sin första vinst mot oss i år. De har haft tur och gjort mål på allt i princip.
{297}: Dålig start. Precis den start som SSK behöver för att göra en rejäl match av detta. Man är lugn då vi är otroligt starka i 2:a och 3:e perioden.
Tycker vi hade kunnat unna oss att lämna några spelare hemma idag. Hårt matchande nu och resor fram och tillbaka, mycket buss. Hoppas vi vilar alla spelare i alla fall en match var fram till slutspelet.
Rekorden är sekundära, det viktiga är att alla får vara friska, skadefria och pigga.
Zäta75: Jag skulle absolut välja Almtuna. Dom är inte ofarliga men inte lika organiserade som Mora och AIK. Vi har dessutom bra statistik mot Uppsalagänget.
lungan: Det verkar ku bli något av lagen Tingsryd, Mora, AIK, Almtuna och Västerås som spelar kval till slutspel. Tror att Västervik blir topp 6 och Hästen vetkar komma för långt efter nu.
3 av dessa lag kommer att gå till slutspel. 2 som vinnare i kval och nåt av dem väljer nog Timrå. De kommer att vara lite trötta efter kvalet också medans Timrå har vilat.
Timgsryd vill man nog inte välja, dels pga resor och dels för att de är luriga och har spelat bra mot oss. Kag tror inte Västerås vinner mot de andra lagen i ett kval så återstår gör AIK, Almtuna och Mora.
Jag tror man väljer i följande rangordning trots krossen mot AIK:
1. Almtuna 2. Mora 3. AIK
Mwn kan ju ha helt fel rangordning såklart :) Era tankar om detta?
Rip Kirby: Och i Mora släpper Wessner ännu ett solklart matchstraff. Verkar bli en utvisning för abuse of officials istället. (positivt även där att vi slipper honom)
OlliJanne: Ja den skulle vara kämpig men med det sagt är jag rätt så nöjd med Almtunas säsong såhär långt sett till förutsättningarna. Trodde nog att det skulle bli tuffare än det visade sig bli, de har överraskat positivt en lagmaskin där alla verkar spela för varandra. Tycker det är kul att se Mattias Johansson få spela lite mer offensiv hockey än vad han fått göra tidigare, HockeyAllsvenskans mest underskattade tvåvägs center. Christian Hägg kunde de gott ha spelat mer han var riktigt på g. Men härifrån betraktar jag allt som en bonus, men det skulle suga om det blir ett möte mellan Almtuna vs Timrå, där skall ju såklart Timrå stå som segrare.
Tittar på IKVH-BIK. 0-2 e. första. BIK helt överlägsna i första. 6-18 i skott. Som väntat, ungefär. Bara för det har IKVH stuga i BIK's zon med bl.a. ett skott i stolpen i början av andra. En bra sak med den här i övrigt får vår del ointressanta matchen är att det är #jagavslutarvarjeordmedattsägam som kommenterar 😅 då slipper vi störa oss på honom under våran match ikväll 👍 Bra va!?
Har kollat runt lite men hittar inte, finns det någon bettingsida där man kan betta på målskytt? Vill slänga in en slant på att PW hänger en idag, tillslut måste den ju bara gå i nät så mycket som han avlossar.
Man fattar att vi är överlägsna i serien när vi slår rekord som man aldrig hört talas om förut. Antal raka hållna nollor på bortaplan. De får hitta på nya rekord att slå hela tiden. 😂
EXPLORERSMÅLAND: Jennifer Engström på X: Timrå har återhämtning/frivillig träning idag (inte match förrän lördag). Hör att Dahlén mår okej och att man är hoppfull för att det inte ska vara allvarligt. Men han ska fortfarande ... | Läs mer