Sputnik: Vill alla ha lite inside information???? Här kommer de lite Jonte ska prova att köra "lite"hårdare men kommer att fortsätta vara försiktig med att inte skada sig men kommer enl honom att gå på målet hårdare kanske skjuta oftare!! De va vad jag fick ur honom!🙌🙌
Synct: Ja du ser. Det är nästan tur att Jonathan Carlsson är så pass anonym som han ändå är, vilket gör att när folk ändå skriver Carlsson så förstår man ändå att det är Albin det syftas på. Jonathan Carlsson är en sån där back man ständigt glömmer bort att han ens finns i laget. Trots det gör han nytta, betydligt mer solid än ifjol då kravställningen på honom var högre.
Knylan: Efter allt snack om hur vi bör formera backparen så kände nog Freddan att han ville trolla oss lite genom att ställa Lindelöf utanför topp 6, bara för att liksom.
Modo's säsong tycker jag påminner ganska mycket på hur det är att äga en bil och hur du väljer att underhålla den. Ifjol kuggade allt i, behoven av servicen på 240'n var minimala. I stort sett vem som helst hade kunnat köra bilen och ändå nå önskat resultat. Den här säsongen går det dock betydligt tyngre och det skriks fortfarande efter tränarbyte vilket skulle bli ett fjärde byte under samma säsong.
Tillbaka till liknelsen med bilen. Det kommer inte spela någon som helst roll vem som kör bilen (som är lagets tränare) om bilen inte fungerar som den ska. Femtioelva byten senare lär man stå kvar och undra varför biljäveln inte svarar på gasen. Gör om, gör rätt.
Knylan: Känslan är att vi kommer få till en riktigt grym 2:a kedja! Sen skulle jag ändå vilja se Madsen ihop med Hartmann igen då de hade grym kemi förra säsongen och i början av denna innan Madsen började missa massa matcher. Kanske blomman ner i 4:e som center mellan boyce och Gretzky? Tror vi skulle få ihop en offensivt giftig 3:e kedja med Madsen-Liljewall-Hartmann faktsikt!
Gott att se såväl Hardegård som Ohre tillbaka i truppen. Spännande att se om Lodin - Olofsson - Walli kan hitta tillbaka till det som såg lovande ut innan avstängningarna.
Nisse på Mon or: Jag har varit risig med swishen senaste veckorna, men nu jävlar kliver jag på! Blir 12 stödisar idag - en hyllning till världshistoriens trevligaste kapten, Robert Carlsson!
Sputnik: Nä, precis. Nu har de väl gjort ett fåtal byten tillsammans men som pappersprodukt betraktat kittlar det ju (precis som Harald varit inne på också) att tänka sig dom två i defensiva lägen med deras enorma räckvidd. Annars är ju Skägget och Fille en högfungerande duo som ständigt bidrar med jämnhet och att snabbt få pucken att lämna den egna zonen, vilket är backarnas främsta arbetsområde egentligen. Sett över hela säsongen tycker jag nästan att Fille varit den som hållit jämnast nivå hela vägen, även om Svensson är den som synts mest utifrån sin lite mer extroverta spelstil. Finstämd duo i två helt olika faser av karriären.
Ska vi prompt leka med tanken att ändå bryta upp det backparet så slänger jag i ytterligare ett kombinationsförslag: PW/Fille. En 'avdankad' NHL-back tillsammans med en yngre rightback som givet sitt draftnummer är den som bedömts ha störst NHL-potential jämfört med vår övriga backsida. Lite kul där att PW gick som #42, Fille som #44. Sen är det ju helt fruktlöst att jämföra två kullar med nio års mellanrum, men jag bjuder på den kuriösa vinkeln om det (mot förmodan) skulle bli verklighet.
ionloo: Tror absolut inte det är fel att matcha PW och Skägget nått byte om vi möter Karlskoga i slutspelet tex. Blir det grisspel så sätt in dem nått byte ihop mot dem som grisar värst så är det nog slutlekt sen..
Knylan: Helt rätt tror jag också. Back to basics. Hardegård och Carlson har fungerat mycket bra ihop tidigare. Vore bäst att köra på det igen anser jag också. Hardegård måste ju matchas in försiktigt, men ändå rätt hårt eftersom det bara är 5 matcher kvar till slutspel. In Nubben we trust!
tjobba: Jag har tänkt i samma banor också. Sen tror jag att de här fem återstående matcherna framstår olika för tränarna och för oss supportrar, för tränarna tror jag att det är lite stressande. Vi får tillbaka vår förstaback nu och han ska hinna komma i fas på fem matcher, därför måste vi börja strama upp allt. Det är åtminstone det jag utläser av vad Freddan säger inför matchen ikväll. Om inte Hardegård varit skadad hade läget varit ett helt annat, då hade vi lätt unnat oss att sätta samman honom och PW på prov.
Vi vet redan att vi har ligans kanske två bästa backpar, det finns ingen riktig anledning att bryta upp dem bara för att. Tanken kittlar, men jag köper rakt av om man från tränarhåll väljer att bara rulla vidare där. Hardegård/Carlson var nog mer bidragande i vår dominans i höstas än man kanske fattat, vår corsi har åtminstone mattats av en hel del sedan Hardegård försvann. Så: back to basics, sen får vi se vad PW växer fram till.
bar mofftak: Väldigt tråkigt med Gallo. Hade passat perfekt för oss om vi spelar i SHL nästa år. Han är en publikfavorit och även en personlig favorit för mig.
{297}: Jag tycker Svensson har blivit bättre på att avväga sina offensiva äventyr ju längre in på säsongen vi kommit och inte hamnat i så mycket trångmål. Det hade minst sagt varit ett majestätiskt backpar med PW och Skägget på blålinjen :)
tjobba: Tycker det är en sund uppställning du lägger fram. PW, Svensson och Lindelöf är inte blixtsnabba i spelvändningarna. Det har framförallt lindelöf och PW uppvisat tydligt tycker jag. Därför ska dom här tre herrarna inte spela med varandra utan vi behöver en rörlig back bredvid för att säkra upp i spelvändningar, annars blir vi sårbara.
Knylan: Så kan det mycket väl bli. Jag gick bara på en form av rangordning. Med dessa backar ser jag inte Lindelöf och Westerlund på topp-4. Och det säger mycket för båda är riktigt bra och skulle kunna spela i första backpar i många lag. Det är verkligen ett lyxproblem. Men det vore ändå fränt att få se PW och Hardegård ihop. Nog tror jag Freddan och Ante är nyfiken på kemin dem emellan i de här fem sista grundseriematcherna. Det vore väl dumt att inte testa när vi har några matcher att laborera på?
tjobba: Ja, det är kul att laborera med det där men allt annat än att vi återgår till Harde/Carlson och Svensson/Westerlund känns oerhört avlägset. PW får vi se vad det blir av med, kan inte påstå att vi hittat någon kombo med honom som orsakat gåshud såhär långt som duo betraktat. Tror PW/Lindelöf är den kombo som känts bäst i alla fall.
Det svåra med PW är att han är så mycket på samma gång (på ett jävligt bra sätt, ska tilläggas), det gör att man knappt tänker på vem han spelar med. Ju mer han hittar nivån desto mindre chansar han också, så jag vet inte om man nödvändigtvis behöver tänka att han måste spela med en rakt defensiv pjäs bara för att ha någon som städar bakom. Han är ju en defensiv back egentligen, med en rejäl offensiv twist. Och Lindelöf är en väldigt offensivt inriktad back, men med en mindre rejäl defensiv twist.
Känslan är att det blir PW/Lindelöf ändå. Inte pjåkigt.
Hassan: Gällande backpar tycker jag det vore dumt att inte gå tillbaka till Hardegård och Albin C som ju har spelat så bra tillsammans tidigare. Tror att Freddan tyckef detsamma.
Så backpar blir då:
Svensson-Westerlund PW-Lindelöf Carlson-Hardegård
Samtidigt vill jag att PW spelar med någon annan än Lindelöf, men vi får se. De får väl testa sig fram.