{297}: Eller så får man ordning på grejerna och gör bättre ifrån sig kommande matcher. Ungefär lika troligt som det domedagsscenario du målar upp. Tycker överlag att det var en godkänd debut. Sista perioden helt ok. Positiv debut från samtliga transatlanter.
Rallarn: oavsett hur dålig domaren är så är det inte där matchen avgörs. Det är Timrås katastrofala försvarsspel som man visat upp under hela försäsongen och INGET har blivit bättre ju fler matcher man spelat. Det är ante Karlssons ansvar att det ser ut så här och det är hans fel att laget inte är förberett. Nu kommer vi skänka bort poäng i början av serien som vi absolut inte har råd med.
Rallarn: Njaee.. Timrå får åka hem och träna passningsspel och högre tempo och snabbare skridskoåkning och tuffare närkampspel. Annars kan vi lämna w/o resten av säsongen. Men första matchen iof och laget är nog lite skakiga och ovana. Kan bara bli bättre.
Woody Jokinen: Vi har ingen sportslig chans med denna bedömning, vi är inte helt utspelade men domarinsatsen har mycket att önska. Hur det än går så är det inte nattsvart.
Rallarn: Vi fick HA domaren Daniel Eriksson. Han borde blivit skickad nedåt i systemet efter den usla insatsen i HA men någon måste ha klickat i fel ruta i något formulär.
Rallarn: det är Lodin x 3. Först armbåge i ansiktet och sen två hakningar runt midjan när han gjort sin gubbe. Att domaren sen missar en solklar hög klubba på madsen är bara lök på laxen.
hubbenorlen: Domarna är helt under isen den här matchen tyvärr, solklar hög klubba 1,5 meter från huvudomaren på Madsen men han vill verkligen inte ta den. Dom dömmer efter tabelltipset. Katastrof.
hubbenorlen: man får hoppas att det blir ordning på grejerna och det snart. Än så länge har vi varit utspelade av den tilltänkta bottenkonkurrenten. I alla andra matcher mot SHL-motstånd har vi haft en stark tredjeperiod. Är det nerver eller är vi inte vana tempot? Rattie är en positiv överraskning så långt. Även Lundin har steppat upp.
Jadu: Vårt största problem är det som vi lagt mest pengar på. Usel defensiv och väldigt långsamma och dåliga förstapass och omställningar från våra backar. IKO har fått ordning på det och sätter på oss gång på gång i svåra situationer.
Synct: men vad har ante karlsson gjort med defensiven? Försvarsspelet som Timrå visar upp duger inte ens för allsvenskan och materialet är det ju inget större fel på? Ser det ut så här så kan vi inte ta poäng mot något lag, det är helt omöjligt.
{297}: Man började ju typ sätta ihop laget förra veckan, innan det körde man Kalle-anka kedjor, klart det inte kommer se synkat ut då. Märkligt upplägg på försäsongen så in i helvete.
Olli Hahl: den enda tanken som dyker upp när man ser Timrå spela är ”har dom här spelarna ens tränat med varandra?”
Timrå blir fullständigt krossade av Oskarshamn i alla delar av isen, nästan i varenda byte blir det farliga spelvändningar på grund av Timrås raggarhockey. Boxplay är det sämsta jag någonsin sett från ett timrålag under dom 25 åren jag följt laget.
Tyvärr det här ser int bra ut. Våra backar ser ut att spela med tjära under skridskorna... Ingen press i omställningen ger motståndarna mil av yta osv.
Tycker överlag att det var en godkänd debut. Sista perioden helt ok. Positiv debut från samtliga transatlanter.