Söderöver: Ja, man kan undra. Pucken studsar längs sargen någon meter ifrån honom och han liksom står på raka knän och petar efter den med klubbspetsen.
Söderöver: Sa det innan matchen. Varför sätter man Lundin i första? Kan inte se många fördelar med det.. Tränarna har någon tanke om att folk helt plötsligt ska mirakellyfta sitt spel och bli en superspelare och "blomma ut" och allt blir guld och gröna skogar. Lundin är duktig men ingen spelare för förstalinan enligt mig. Tränarna lever i drömmarnas värld, dags att vakna och spela utifrån vad dom är bra på.
Inte någon bländande period direkt. Tycker dock att man lyckas stressa fram en del misstag från Rögle i anfallszon även om det inte direkt blivit några jättechanser av det än minus Löökes.
thorwald: oroväckande hur vi bara ger upp mittzon gång på gång. Ändå intressant att det gått 5 minuter och inget av lagen har fått iväg ett skott på mål ännu.
Andersson: nej, men det är han inte ensam om. Han har gjort ett mål mindre än just Alvarez, t ex. Men att sprätta dit dom är inte hans roll, även om han har ett rätt bra avslutsregister. Han är en energispelare, och jag kan inte påminna mig många meter alibiglidning från hans sida.
Andersson: Wall-E blir nog aldrig den poängspelare jag inbillat mig väntar på blomning. Skillz-mässigt är han nog en HA-grinder rakt av. Men: hans endimensionella spel med maximal energi tror jag behövs i det här läget vi befinner oss i. Mer än exempelvis Alvarez nyanser av high-end-skillz som han trots allt besitter. Jag tycker att Wall-E ska få utökad speltid.
Obegripligt WALLI i 4e ska för helvete in på de 2 första förstår att han kommer lämna då han är en av de få som alltid ger allt och bara få spela med skit spelare av knapp allsvensk klass
Zäta75: Snart smäller det, upp till bevis. Det går inte släppa in så mycket mål vi gort senaste tiden. Ikväll gäller det verkligen att hålla tätt i Kateter arena..
{7043}: Vilken tombola i laguttagningen. Det är bra att Lodin -Hartmann sätts ihop igen och att Rattie flyttas till första. Hoppas tanken är att fortsätta så när Åberg är tillbaka men flytta Lundin till 4e linan eller 13e forward.
OlliJanne: av nivån på kommentarerna är tydligen Tambo inte populär i bland Tik fansen... Men jag tror som sagt att TIK tar tre pinnar, antingen ikväll eller imorgon.
Bara Leksand som gjort mindre mål klart det här inte håller med 32 matcher kvar måste ageras annars kommer det bli ras ner till botten. Utan Johansson Dalle Genborg Didde har vi legat där redan i botten. Totala fiasko värvningar på ... | Läs mer