hubbenorlen: deta känns mer som en panik grej tror inte deta kommer hjälpa timrå i ett kval utan tvärt om. Kaos är det sista man vill ha. Spiken i kistan skulle jag säga deta är. Man behöver en bra och erfaren tränare i kval. Men men jag kan ha fel vem vet.
DJ Abbot: Man kan ju undra om anledningen till att spelet har varierat så mycket under säsongen beror på att tränarna fått igenom sina tankar och idéer utifrån ett evigt tjafsande om att få göra sin röst hörd, vilket bör ha varit lika förvirrande för spelarna som det varit för mig. Det hände ju flera gånger under säsongen att spelet såg så annorlunda ut mot föregående match att man bara satt och skakade på huvudet. Jag kan inte tänka mig att den här förändringen genomförs utan att spelarna i viss utsträckning får säga sitt. I så fall har de känt att de fungerat bäst med Ante som tränare.
Olli Nomadinen : "Freddan ringer alltså själv upp ST för att tala ut...". Det är nog sant. Men om vi ska vara rättvis, sannolikt har även ST jagat honom hela fm för en kommentar. Missförstå mig rätt, även jag har under en längre tid förordat det nädvändiga i en förändring i ledningen men nu börjar det bli liiite tjatigt i jag-hade-rätt-flödet.
Olli Nomadinen : ” Vi måste vända på alla stenar. Det enda som är viktigt för oss är att Timrå spelar kvar i SHL. Det är viktigast. Vilka som står och gör vad är oväsentligt”, sa Fredrik Andersson till Sundsvalls Tidning på lördagskvällen.
Freddan ringer alltså själv upp ST för att "tala ut". När man läser mellan raderna vad han säger, vad Ante säger (läs: inte säger) samt spelarnas inblandning så fattar man ju att missnöjet mot Freddan har varit stort. Vi har suttit med en huvudtränare som inte behärskat nivån, varken nu eller 18/19, och självklart har våra proffs genomskådat det.
luffaren: Kör Mittbenan med taktiken icing istället för indianare så går det vägen. Ryssen måste ju vakna som den gris han har potential att vara. Klyktattare mot Kotlettfrillor. Blir intressanta TV-kvällar...
OlliJanne: Nubben och Freddan har känt varandra sen dom var 14 år. Kompisskapet har nog vägt in tungt i frågan att kicka Freddan i höstas under förlust sviten.
Du har sagt att du aldrig ska sparka en tränare. Nu står du här. – Det kanske jag sagt. Men det är så mycket man säger. Det finns väl inte så mycket mer att säga om det.
Hahahaha... "det kanske jag sagt men det är så mkt man säger" fan den ska jag börja köra med här på jobbet
"Freddan" menar att besluten kommit för sent i matcher, som time out och liknande situationer, då det varit med tungrott att förankra beslut på flera olika ledare.
– Även om "Nubben" sagt att vem som helst kan ta beslut så blir det ändå att man står och funderar på saker och pratar och så blir beslut taget för sent."
I min bok vet man dock redan vad Freddan går för när det gäller taktiska kunskaper etc när vi haft honom i 4 säsonger. Tror och hoppas Ante får "träna" ut hela sitt register nu
Smetovish: Var det inte nån teori här inne om att vi vann de matcher då Ante hade huvudansvaret i båset? Hoppas verkligen den teorin stämmer men jag kan inte låt bli att gubbsura över att detta skulle ha gjorts för länge sedan. Nu har Ante EN ENDA match på sig innan kvalet börjar att förändra nåt (typ sätta försvarsspelet...)
Andersson talar ut – fick sparken efter möte med spelarrådet: "Det är bara tomhet"
Hur känns det, att spelarna varit inblandade?
– Det hade varit lättare om killarna sagt att jag var otydlig i mitt ledarskap för då hade jag kunna förändra det, jag vill alltid bli en bättre ledare.
Andersson säger att mötet i kombination med att han bara hade ett år kvar på kontrakten (Ante Karlsson har tre år kvar på sitt kontrakt) var anledningarna till att han fick sparken.
{8179}: Alvarez får gärna göra sitt livs bästa matcher nu under kvalet. Då är allt förlåtet. Säger som Nubben brukar, det gäller att vinna säsongens(kvalets)sista match.
Olli Nomadinen : Viste om det här redan igår skulle gjorts tidigare bara nu upp till spelarna att visa vilja kriga vinna närkamper mm. Får vara slut med att uppträda som svaga rädda kycklingar nu står allt på spel inte en jävel får vika ner sig om det här ska gå vägen
{8179}: Jag och polaren skämtade om det här; Tänk om Alvarez kan blomstra ut nu med Ante som tränare och faktiskt börja göra bra ifrån sig på isen ? Hade vars lite kul
Sputnik: Jag hoppas och tror det här blir bra med Ante. Jag har själv haft honom som tränare och det är den bästa tränaren jag haft. Han är rak, tydlig och bra på att hantera människor, får alla att känna sig viktiga i ett lag. Sedan är han inte lika lugn som man kan tro utan kan brinna av rejält om så behövs. En taktisk coach så kommer nog få se endel förändringar. Detta skulle dock gjorts tidigare såklart men bättre sent än aldrig. Känslan är att Ante inte haft så mycket att säga till om. Ante har varit assisterande i 2 år och haft Freddan som huvudtränare. Att sedan ställa om och ska dela på posten som huvudtränare är nog väldigt svårt när allt redan är inrutat från dom tidigare åren. Misstänker att både Ante själv och Freddan haft svårt att plötsligt dela på huvudansvaret utan det har mer eller mindre blivit som tidigare år. Tror det här kan bli bra, hoppet som var totalt släckt har tänts igen.
{9037}: Det ska också bli väldigt intressant att se om energi-nivån har höjts nu när dom möter Rögle. Det har sett fruktansvärt segt ut dom senaste matcherna och nu får ni nog svar på om detta berott på en tyst protest från spelarna.
Olli Nomadinen : Blir intressant att se hur Ante kommer matcha laget framöver, både sätta kedjor och under match. Tror det framförallt är där det kommer kunnas göra drastiska förändringar på kort tid.
Bragd-Birger: Ja och Ante har ju varit i FBK. I min bok vet man vad fult/tråkigt försvarsspel innebär då. Nu när han har huvudansvaret kanske det kan få det fokus som behövs inför kvalet
Dubbeld: Ok nog för att man inte hade jättestora förhoppningar, men då är det definitivt att Didde inte kan trotsa de kroppsliga naturlagarna och bli spelklar till kvalet. Hoppas denna lilla förändring kan skapa nån form av energi till laget. Även om jag hade hoppats på att det hade kommit in en extra ny röst in och kompletterat på bänken.
Bragd-Birger: Hoppas de släpper tyglarna på Paigin nu som i de första matcherna när han var outstanding! Och hoppas att de nu sätter in honom i första PP framför mål eller helst på skott! Kom igen Timrå vi kan klara detta om alla kämpar och vi rättar till lite saker.
Jåkkinen: Fast min förhoppning är att det här laget kommer må bra ganska omgående av förändringen. Det här ska kunna vara ett dugligt lag och stundom under säsongen har de visat det. Nu är den med kanske störst taktiskt kunnande, men som man kan misstänka haft minst mandat, kvar. Jag tror att det kan visa sig ganska tydligt faktiskt
Jåkkinen: han kanske får till lite tydlighet i a f. Två tränare som inte varit överens, en coachar backar och den andra forwards...kanske inte så konstigt att det varit så jävla osynk då. ;)