Öndulat: Kolla på bilden nedan som Bucker postade. Man ser Sharks-logon på hjälmen. Även nr 76 som han hade.
Att han har en sharkshjälm på plats i omklädningsrummet behöver visserligen inte betyda mer än att han tränar med laget. Men jag var nästan helt säker på att det stod Dahlén på den skylten på en bild som verkar vara nedplockad… men kan ha tokfel! Iaf, jag la då aldrig märke till hjälmen utan bara skylten. Det var bucker som såg hjälmen.
covfefe: Sjukt vilka sniper-ögon ni har här. Ser det inte även fast jag letar och hade aldrig tänkt på det någonsin om ingen pekade ut de. Är det den svarta hjälmen som är Dahléns? Kan någon ringa in intressanta saker i bilderna för oss med gubb-ögon?
Öndulat: Japp, tydligen så stod det Timrå IK 🤦🏻♂️ Men jag tror de har plockat ner en bild. Hittar inte den jag kollade på innan där jag tyckte det såg ut som att det stod hans namn.
Fast oavsett, hans hjälm ligger faktiskt på den platsen som någon annan skrev här precis nedanför.
covfefe: Ser ju ut att vara ett È (apostrof över e:et) Någon annan i laget som har en sån bokstav? Skulle vara Lundin isåfall som har ungefär lika långt efternamn och pricken över bokstaven på samma plats.
Öndulat: Jag tänker mest på att vi har två förstakedjor. Spelar Dahlén-Hanzl-Pettersson så är det garanterat minst 90p tillsammans. En fruktad offensiv kedja framförallt.
Wedin-Lander-Hartmann/Halloran blir en riktig powerkedja där det är garanterat minst 70p tillsammans och mer defensivt ansvar.
Tredje och fjärdelinan tror jag blir dom allra viktigaste kedjorna för oss. Dessa kedjor kommer balansera siffrorna precis som Ante framförde med Bankkedjan i kvalet. Har dessa kedjor en hög lägstanivå, så kan vi ta oss åtminstone till semifinal. Men det gäller att alla spelare accepterar sina roller.
Timrå IK publicerade precis några bilder (på deras Facebook) från omklädningsrummet. Om man kollar namnen som är uppsatta där spelarna sitter. Står det inte Dahlén på platsen bredvid målvakten?
Pyrret: Jo det vore jävulskt intressant, eventuellt om man byter på Wedda och Hartmann, men det är hugget som stucket faktiskt. Hanzl och EP tror jag är en match made in heaven iaf och Dahlén med Lander är nog också bra. Då kan Dahlén leka lite hur han vill medans Lander tar ansvar.
pingvin: nu tänker du på Eivor. Hon jobbade aldrig i charken men vann däremot en korvätartävling på Statoil i Härnösand 1998. Förstår inte varför du ska dra in henne i det här, hon har ju inte badat sedan incidenten med sjögurkan på salusands havsbad 2002.
pingvin: den här stövaren är ledhund åt en rugguggla som har jobbat som förfalskare i Rotterdam och hon känner igen en namnteckning om man säger så. Det är allt jag kan säga utan att röja mina källor men dalle har setts köpa en snorkel på Stadium outlets sommarrea så det är bara att lägga ihop ett och ett här men jag skulle säga att det är 100% klart. Dessutom är den här ruggugglan gift med en croupier, deltidsanställd på Cherry Casino, som träffade dalle på sandslåns camping och på frågan om dalle skulle bada så svarade han ”ja”.
Sputnik: Näe'rå - några säkra källor har jag inte. Åtminstone inte så länge Timrå IK inte går ut med det. Om det ens blir av, vill säga.
Däremot är jag rätt säker - och kan om det behövs hitta säkra källor som har ganska god insyn i min alkoholkonsumtion - på att det gick alldeles utomordentligt att dricka vin en söndag också. Därav mitt svar till nomaden.
Pyrret: Alltså jag var inte ute och snokade efter rykte nu. var mest en gliring ifall han var ytterliggare en i mängden med "säkra" rykten. Det finns ett gäng nu, milt talat.😅
{297}: Nu tror jag bestämt att du fabulerar! Bara för att han tecknar ett årskort behöver han väl inte vara klar för Timrå? Ställer mig även tveksam till att en stövare kan ha insyn i klubben. Eller?
TiKTenkrat: Haha jadu i dagsläget kan man ju inte lita på någon, inte ens de som påstår att han inte är klar. Nubben with the big mouth är ju dessutom borta och nuvarande sportsliga ledningen verkar ju vara mästerliga på att knipa igen.
Vem vet kanske vill Dahlén få en riktig presentation på ispremiären denna gång och själv kanske inte vill att det kommer ut innan dess?
Själv har jag nog ändå ställt mig in på ett stort antiklimax på onsdag. Väldigt många verkar ju veta/tro att nått är i görningen inför premiären på i allafall.
TiKTenkrat: Kan ingen av dessa ”säkra källor” träda fram nu med lite hoppfull information om Dahlén i Timrå nästa säsong. Alla ni som har skrivit att det är klart är det så?
Sputnik: Jag har en källa som jobbar kring klubben som säger att det är klart att Dahlen inte ska spela i Timrå nästa säsong. Hoppas det inte stämmer men han verkade säker.
Rico01: Ja precis, så har jag väl tänkt lite med. Det är ju svårt att säga exakt vad som sades och hur det sades utan att själv ha varit på plats. Vi får hoppas att alla med sina "säkra" källor har rätt om Jonte helt enkelt. ,🙏
Sputnik: Kan tänka mig att han sagt det men hur allvarligt menat det är vet man ju inte. Med tanke på hur många gånger han lär få frågan bara han går utanför dörren kan jag tänka mig att han kanske svarar så som han tror att personen vill för att få vara ifred... men det finns inget jag kan backa upp det med så det här är bara en gissning från min sida.
Pyrret: Jo låter lite speciellt för att man skall tro på det egentligen. Förstår bara inte vad Olivers farbror skulle få ut av att hitta på en sådan grej?
Sputnik: Ska man vara lite petig så är det iofs två olika frågor som båda kan vara sanna samtidigt. Han kan vara hemma för att skriva på (ja-et), men att inte ha gjort det än och därav inte klar (nej-et).
steveroper: ledarsidan är faktiskt kanske mer stabil än på länge. Tommy har rutinen, Madsen och Marklund kan laget och Karlunden kommer in med lite nya idéer