Dubbeld: Första perioden hos dom va lika som våran är nu... Sneglade på den matchen en liten stund och va glad att det inte va våran som strula men det fick man äta upp....
Olli Hahl: Ljud och den lilla grafiken tycks fungera, undrar om det är fel på kameran. Något taskigt med överföringen från den. Hmm, nej ser nu att den laggar också.. :(
Söderöver: Absolut. De kommer ut taggade i andra och kör över Modo, har en betryggande ledning inför sista där de slår av på takt och skärpa och släpper in Modo i matchen så att det slutar med en uddamålsvinst.
Ante är nöjd med att laget satte ”grunderna” och tycker det var onödigt att släppa på farten i tredje, men det är sånt som händer när man leder och det inte gäller så mycket. Vi kasserar in en vinst till och det är bra, avrundar Ante. ;)
KulltorpsOlli: Timrå klart bättre i 1a men spelar runt för mycket och sätter inte chanserna. Det syns att det är klasskillnad. Men vad gör backarna på 1-1 målet? Speciellt Skägget. Så passiva och så onödigt. Johansson hade nog tagit den pucken antagligen.
Söderöver: Såg förresten Leksand mot Modo och Leksand hade fullt upp att vinna i sudden. Men det är en sak att spela bra mot bättre lag, en annan att möta lag i sin egen serie. Det är sen gammalt.
KulltorpsOlli: En typisk sista försäsongsmatch innan seriepremiär. Tankarna och fokus är inte riktigt där utan snarare på lördagens match mot Frölunda och inte helt ovanligt att man håller igen för att slippa skador etc.
{297}: Och backarna som ska försvara misslyckas och låter han gå runt dem för att skicka iväg en puck rakt igenom Rautio. Men jaa det är såklart Alvarez fel.
Dubbeld: alvarez har markeringen, släpper spelaren helt, slår klubban på benskydden och vänder om. Det är så tydligt att SHL inte är en liga för honom.
Söderöver: Bra och fartfylld första period. Timrå dominerar och har haft många fina lägen. Bla missade Hartmann öppet mål efter ca 1 minut. Timrå styr spelet men känns lite slarviga i avsluten och sistapassen. Modo står emot bra och jag tycker att de har överraskande bra passningsspel, framförallt i anfallszonen. 2-1 till Timrå hade väl varit rättvist efter första.