{297}: Exakt! Inga ursäkter! Idag gäller det att första och andra kedjan ska producera. Tredje och fjärde ska även dom kriga på och se till att inga mål hamnar bak i arslet. Backarna måste upp på sitt livs form igen. Melander och Edfeldt ska visa Junior-känsla och teknik. 0 mål skall släppas in. Minst 5 mål framåt!
sargad: något annat än 3 poäng är underkänt. Vi kan inte klaga på vikande form, Leksand har en vinst på senaste 5 matcherna och dras med skador och reser upp till oss.
{8760}: Tyvärr så tror jag risken för torsk igen 3:e matchen irad är stor. Vi måste lyfta oss flera snäpp om vi ska kunna vinna. Och sätta chanserna. Det blir spännande att se. Hoppas på vinst men känslan säger förlust.
sargad: Men det är ju smått orealistiskt att rulla på som vi gjort nu ett tag. Saik hade väl ett gäng raka torsk och har nu hittat tillbaka till fin form.
Vi har ju inte ett superpassande schema nu. Sopgäng i torsdags, Leksand hemma idag och uppehåll tills på torsdag. Då är det rbk utan EP. Tre matcher som på förhand inte låter särskilt roliga. Men vi reser oss, hänförda av Lander & co
T T: Hoppas på de., men.... Tyvärr är prognosen ganska säker och det förväntas citronsurstänkt torsk på dagens meny. Vår formkurva pekar tydligt nedåt nu efter 2 månader där spelarna gått på vatten och vi fans svävat på moln. Läxan å sin sida är just på väg upp ur en svacka de huserat i några veckor. Kan vi lugga masen på en pinne får vi vara nöjda. Rätta mun efter magsäcken.
The great one: Vår offensiva dpets och centersida är Guldvinnarduglig. Det är backsidan som egentligen både saknar bredd och djup. Med det sagt så har Ante fått ut vääldigt mycket av vårbacksida och satt ett rejält och solitt defensivt grundspel. Men håller med Jimmy Hamrin i senaste domustrappanpodden, vår backsida är inte tillräckligt spetsig för att kunna utamana på riktigt i ett eventuellt slutspel.vi saknar en riktig offensivt bärande härförare på backsidan.
Får vi behålla våra hemvändare även nästa säsong så blir det intressant på riktigt att se vad Kapanen får ihop på backsidan då de flesta kontrakt på backarna löper ut och han kan sätta sin prägel.
Rico01: Han verkar inte lyssnat på alla domedagsprofeter som sa att han skulle misslyckas denna säsong. Nu verkar det blivit bra för Timrå ändå, men den killen kan lyfta vilket lag som helst, sylvass forward.
Jag tycker att det är jävligt dåligt av i stort sett alla av er att använda orden usel och uselt!🤢 TIK är varken usel eller uselt, när det gäller Brynäs matchen, så kan väl alla hålla med om att "allt" avgjordes de första 6 minuterna när dom fick in ett turmål samt även ett powerplay dito. Det är som alla vet mycket små marginaler denna säsong, för att använda en klyscha. Alla lag har "plattmatcher", det är oundvikligt. Denna säsong är otroligt jämn, och som många redan sagt, så kan alla lag slå alla. Till alla som är rädd för kval säger jag, sluta oroa er! Jag tror inte på guld i år, men är säker på att det blir slutspel, allt annat är osannolikt. ❤️🤍❤️🤍❤️
Dubbeld: Ratties förmåga att skjuta direktskott på även de mest hoppande puckarna hade varit intressant att se med Dahléns pass. Men han får skylla sig själv som stack till en "club" som inte ens tänker låta honom spela i landslaget..
Inte ens underhållande att kolla på LHC mot HV, inte bara för att det är två totalt döda klubbar mot varandra; Men tempot liknar det vi hade mot Brynäs. Skit långsamt
Gick ju ganska snabbt där i slutet igår. Har en infektion i kroppen och är allmänt seg. Fan heller att jag hann reagera och stänga av skiten. Men gjorde det naturligtvis direkt när man konstaterade att pucken var inne. Tjänar inget till att kolla i efterhand. Blir bara besviken två gånger om då, eftersom man redan känt på sig vad som kommer att hända.
DJ Hemp: Amatör. Självklart stänger man av precis innan, det man inte har sett har inte hänt! Man sparar på hjärtslagen, tjuvkikar slutresultatet, andas, konstaterar, och om och endast om bra utfall fortsätter man att titta i efterhand.
Blir/är givetvis en helkväll med fotbolls-VM här. Klasskillnad mot HA. Fattar inte varför man ens överväger att titta på någon sunkig match i hockeyns andradivision, där inte Timrå IK befinner sig. Blev för övrigt så jävla förbannad över att man lurade sig själv till att sitta uppe lite för länge igår, bara för att få se det förväntade - ett avgörande i tom kasse.
Jahapp HA omgång ikväll då, undrar vilken match man ska följa. På senaste tiden har det blivit löven för att följa OJs bravader, men nu är han ju borta. Dessutom är det inte så att man känner en påtaglig odör av Wallsons gamla hostningar och Fagervalls smygfisar genom rutan när man ser skymten av Winpos arena? Känns inte fräscht någonstans, men grym publik har de det får man ge dem. Nä får nog bli DIF - Östersund ikväll.
Tom Topp: En dum fråga från lilla farbrorn?? Varför ska vi hacka på någon i laget??? Alla gör nog de dom är kapabla till men alla kan väl ha en dålig dag men igår så skulle alla ha varit i en hönsgård o pickade på o en sak e ju att vi behöver en bra back!!! De måste finnas någon i NHL elr ngt farmarlag som utmärker sig över alla andra!!🇺🇿🇺🇿🇺🇿🇺🇿
söder över: Nä det finns väl ingen iår som faller ur ramen. Alla köper sina roller. En som jag kan få en härdsmälta på ibland är Hallonet, dribblar på blå och andra juniormisstag. Men sen stänker han in en par tre mål, och då är allt förlåtet!
bar mofftak: Vet precis hur de känns att dra hakjäveln o dom pärlevita i en träsarg så man kunde ha tagit anställning som flistugg på någe sågverk men de blev bara 8 stygn i hakan men kunde inte tugga som folk på flera dagar allting smakade trä o vit färg!!!!😷😷🇺🇿🇺🇿🇺🇿
bar mofftak: mm absolut. 5+20 Om skada uppstår kan en avstängning utgå från 5 matcher.
Men…
Det är även situationer som uppstår många ggr varenda match att spelare, vända mot sargen blir knuffade bakifrån. Glad gör detta med kraft och därför 5 + game… jag skulle iofs inte bråka om glad var Timrålirare och det blev 3 matcher avstängning just för att skaderisken är uppenbar och glad har ansvar.
Ahpl: nä man behöver ju inte gå ut med detaljer..men intervjun och matchbilden efteråt säger ändå att man inte hittat någon lösning. Man kan ju säga att man har en utmaning och behöver skruva på vissa grejer och göra ändringar jämfört med matchen innan, behöver inte gå in på det specifikt.
Bäckström vänder alltså hem till Brynäs. Det blir ett hyfsat tillskott även om han går på 80%. Jag gillar att han ger det en chans. Vilken spelare han varit/är.