Meduza: Jag vill hälsa till mina gamla galna polare Mikenomad, Modano, SMÅLAND och andra kultfigurer från detta forum. Zäta75 och flera andra TIKare är alltid trevliga. Det uppskattas verkligen av oss MoDoiter.
#2059575 · Spock 18x20-logogrm.jpg · 2020-05-05 07:50 Spock: " När Karlskrona HK gick upp i SHL 2015 tvingade Ishockeyförbundet fram en arena som tog 5 000 åskådare.
Reglerna innebar enorma kostnader för kommunen och klubben. Enligt radiosporten har arenabygget kostat Karlskrona kommun 80 miljoner kronor och ishockeyklubben har betalat runt sju miljoner kronor. "
De har haft 4-5 år på sig och kunde garanterat betalat tillbaka mer på de sju miljonerna. Mycket har spekulerats om Timrås lilla vinst, men där lär en hel del bero på just betalande av skulder.
Texten avslutas med : " Karlskrona HK har satt upp draperier framför den läktare i NKT Arena som klubben tvingades bygga inför SHL-premiären, men som idag inte används för att hallen ser för stor ut när det ska spelas allsvensk hockey i den. " Alternativ tolkning: Det är inte hallen som är för stor, det är publikunderlaget som är litet. Onekligen har Karlskrona inte någon direkt hockeykultur. Vilket chockar föreningen först nu.
Nisse på Mon or: Zajkowski satt uppe på pressläktarn ihop med Boyce i Oskarshamn när jag var där i allafall. Tror man använder honom som en extraresurs med ögonen uppe på läktarn faktiskt. 👍
Erol Ateceae: Okej. Nä, det har jag missat helt. Men då fattar jag läget bättre och kan väl i viss mån få vissa, om än väldigt små, sympatier med torskars.
KulltorpsOlli: Helt rätt! Hörde att det är du som får ta hem det tomma välputsade prisskåpet nu. Låter hetare när det handlar om Stanley Cup och kaviar i skålen 🤪
På tal om mvtränare. I Brynäsboken är det nu hels havet stormar, bl a vad gäller Vevilainen, Lindbäck, Karhunen och Håkansson och deras mer eller mindre eminenta framträdanden. Brynäs mvtränare Honken jobbar halvtid, och är inte med pä bortamatcher. Timrås mvtränare Zajkowski hör man inget från, och JJ går från klarhet till klarhet. Vet någon hur upplägget är i Timrå? Zajkowski torde göra ett bra jobb?
Rip Kirby: Njae, eltifoso och Spock har väll gått igenom det där? KHK hade inte ekonomin i balans innan arenan och kommunen tog den absoluta majoriteten av kostnaden. Nu grinar torskars för att kommunen inte byggt ut hallen åt dem, så de kan inte konkurrera med sittplatserna och intäkterna hos de andra lagen.
Med andra ord skulle nog torskars vilja ha ett publikkrav att räcka fram till kommunen.
Rip Kirby: Kan tycka att en förening kanske får dispens i 4-5 år innan krav på viss publikkapacitet. Då hinner man visa att man antingen etablerat sig eller åkt ur igen.
Dubbeld: Absolut. Men kom ihåg KHK's uppgång och fall, som Timrå IK kraftigt bidrog till. När Karlskrona HK gick upp i SHL hade SHL satt ett krav på en viss publikkapacitet som varje arena hade som krav på sig att säkerställa. Detta föll man på. Jag minns inte hur mycket publik man tog in innan man gick upp, men det var en siffra som nog inte är alltför långt ifrån sär IKO ligger idag. Nåväl, man blev tvingade att bygga om/bygga ut och denna investering skuldsatte klubben och man kämpar väl fortfarande med att klara det lånet.
Matsg: Siffror som kanske inte ljuger, men du får en mer rättvisande siffra om du jämför publiksnittet med den totala publikkapaciteten i respektive arena. Jag tycker att den beräkningen på ett bättre sätt visar hur väl man faktiskt lyckas fylla arenan. Detta har jag då roat mig med och kommer fram till följande lista:
1. Luleå HF 97% (snitt 5995/kapacitet 6150) 2. Örebro HK 96% (5331/5550) 3. HV71 94% (6608/7000) 4. IK Oskarshamn 93% (3051/3275) 5. Rögle BK 92% (5828/6310) 6. Timrå IK 89% (5263/5880) 7. Färjestads BK 85% (7047/8250) 8. Skellefteå AIK 84% (4881/5801 9. Växjö Lakers 82% (4693/5750) 10. Frölunda HC 81% (9713/12044) 11. Brynäs IF 80% (6328/7909) 12. Leksands IF 79% (6036/7650) 13. Linköpings HC 71% (5831/8190) 14. Malmö Redhawks 48% (6048/12600)
Sputnik: Slänger med citatet från ST den 13 november i år.
"Klubben har budgeterat för omkring 4 200 åskådare per match, vilket innebär att publiksnittet just nu är klart högre än det.
– Allt över det är en bonus hela tiden, men man ska komma ihåg att vi har investerat mycket inför den här säsongen också. Det här är bara en del av budgeten."
KulltorpsOlli: Var hundra procent säker på att jag läst att vi hade satt 3800 pers som beräknad publiksnitt. Hittade en artikel från Novemeber i ST där Torines nämner 4200 pers som budgeterat.
Så det kan va så att man ökat pga att man lagt rätt mycket pengar på Dahlén och övriga hemvändare etc.
Matsg: Tycker det var riktigt smart att sätta den prognosen på budget? Så mycket osäkerhet med allt vad gäller krig i Ukraina och Corona. Det bör innebära att vi kommer ur denna säsong med ganska bra vinst, annars är det lite skumt om vi inte värvat nått utöver denna säsong. Allt som kommit in har ju täckts av LaLeggias och Blommans lön.
Kerstin_k: Som grädden på moset ligger vår publiksiffra efter 12 spelade hemmamatcher ljusår över de budgeterade 3800/match. (gjordes den budgeten av en 6 åring,?) Med ett fint snitt på 5263/match ligger vi klart före Skellefteå, Växjö.och Oskars vars publiksiffra ligger på HA nivå.
DenRöda: Det kanske inte var du, men var det inte nån som sa att det var 2 rätt bra nyförvärv utifrån på gång till sta säsong om vi klarar kontraktet? En skulle vara en "hemvändare" typ?
Skulle ju vara mysigt om det handlar om Hållander. Få har vi skapligt sjuk forwardssida om ingen av våra hemvändare drar utomlands till nästa säsong. 😊
Hoppas Westfält har det bästa i sig framför sig nu, verkar förövrigt vara en vettig och lösningsorienterad herre som snabbt rättar till något när han märker att han gjort ett katastrofalt misstag.
"Marcus Westfält lämnar MoDo för spel i Färjestad. Detta utan att ha spelat en enda match för klubben."