1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601193 inlägg · 6212 ämnen

« · 2435810 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: psykologi…

Duktigt bajsnödigt på isen…

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Förlorar alla närkamper och spelar ner pucken i sargen så fort man får ut pucken ur egen zon. Detta håller inte. Vad är det för mesar som leder detta lag?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Martin x 2 gav ju väldigt positiva intryck i de intervjuer som Kulltorp? länkade till för nån vecka sedan.
Om de också har goda hockeykunskaper så är det ju med deras till synes utmärkta kommunikationsförmåga starka ledare. I så fall hänger det på om vi helt enkelt har tillräckligt bra "råvaror" att jobba med.

Sv: Apropå nånting...
Woody Jokinen: Svenska juniorkronorna är ju klappsämst. Otroligt usla.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Och där gör Kapanen junior första målet mot Sverige. Jobba Kimmo!

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Innan Ante drogs med/ned i fallet ur Elitserien när vi åkte ur för tiotalet år sen fanns ju han (och Henrik Stridh) med i ungdomsverksamheten. Att man inte riktigt kunnat ersätta detta tapp betyder nog väldigt mycket negativt tror jag.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Frågan är väl hur mycket vi har haft att jobba med? Ska erkänna att jag inte har sån bra koll där. Men ja, det har varit väldigt blekt efter det att Hållander kom fram senast.

Modo är ju en annan klubb som sprutar ut talanger på löpande band. Det har dom alltid gjort.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Har vi inte lite blek statistik på att förädla lovande juniorer till SHL-spelare eller allsvenska toppspelare senaste ~5 åren?
Om jag kommer ihåg rätt så är det efter Jonte/Elias bara Hållander och då i viss mån Jacke O som tagit det steget. Känns ganska magert sett över en 5 års-period. Är vi kanske t o m sämst av elitklubbarna med den statistiken? Nu var vi ju flrvisso rena rama hockey-fabriken under "konkursåren" och spottade fram 10-15? elitspelare under 5-6 år. Det går i vågor och en bra ekonomi kanske inte är bra för att tvingas ta in juniorer? Nu lyfter förvisso Skelet , Frölunda och Brynäs in en del unga spelare tycker jag mig ha sett och de har väl inte jättedålig ekonomi.

Någon som vet hur det ser ut hos övriga SHL-lag o allsvenska topplag?

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Edwin Annerstedt.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Hoppas vi kan behålla honom då.. Vad heter han?

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Det är tufft! Verkligen! Lite glädjande är att vi faktiskt har en väldigt talangfull 07a i våra led.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Det är jävla balansgång det där. Man måste spela juniorer för att visa utåt för andra som vill hit att här ger vi våra juniorer chansen. Vi kan ju heller inte spela spelare som inte håller måttet, då kommer laget bli lidande, kanske även spelaren i fråga.

Jag hoppas att Kimmo har den här punkten högt upp på sin lista.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Det är såklart en kostnadsfråga. Det kommer vara extremt dyrt att utöka juniorverksamheten. Men där har vi sponsorer, tv-avtalet och intresset runt klubben som står för det mesta.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Exakt, och då krävs det att Timrå visar att juniorer kan få chansen att spela i A-laget också om dom gör det bra. Hur kan man locka hit 15-åringar som står inför ett av sina största val i livet, Gymnasievalet? Det räcker ju tydligen inre med att säga att Timrå är en familjär klubb där man är trygg och har extremt kul. Kanske dags att se över organisationen där fler specialisttränare finns tillgängliga. Kanske utöka träningsmöjligheterna och låta fler få chansen att visa upp sig.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Såklart. Menar inte att alla ska skickas iväg, men kanske dom som man ser inte riktigt är mogna för spel i a-laget just nu.

Vi är inget Skellefteå eller Frölunda dit toppjuniorerna söker sig till, då hade det såklart varit lättare att plocka upp och skriva kontrakt med en fjunis varje säsong. Ett tydligt exempel där är ju att vi tappade Zetterbergbröderna(svider som fan, speciellt Alexander) till andra klubbar. Timrå måste bli en attraktiv juniorförening igen så att vi kan locka hit talanger redan i tidig ålder. Det tro jag är nyckeln framöver.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Ja så är det. Jag håller helt med dig. Det finns massor av spännande spelare i HA och dessa kan göra ett bättre jobb i SHL rent generellt än en ung j20-spelare från egna led beroende på talangen såklart.

Men samtidigt ska man fundera på varför man ska ha en fungerande juniorverksamhet isåfall. Då är det väl bättre att skicka alla till Östersund så dom får frodas där. Tänker att ett mål för våran klubb måste vara att man ska skriva kontrakt med minst 1 spelare från juniorerna varje säsong. Och dessa ska vara redo för A-laget såklart. Att inom 5 säsonger har vi 5 egna produkter från gymnasiet som bär Timrås stomme.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Klart det är jättesvårt att sia något om hur spelarnas framtid kommer se ut.

Jag tror bara på att unga spelare utvecklas bäst om dom får mycket speltid samt rätt roll i laget. Därför ser jag dom gärna i HA då det är lättare att ge dom den rollen där först, speciellt som det ser ut idag i vårat lag och vilken målsättning vi har framöver. Det är vad jag tycker, men alla är vi olika och det är därför vi skriver på ett forum, för att bolla tankar och idéer.

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Hur mår du idag? Hoppas du får det stöd du behöver. Skriv gärna till oss antingen på forumet eller genom individuella meddelanden när du känner och vill så stöttar vi dig. Är säker på att alla Tik supportrar och samtliga supportrar på HS stöttar dig.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Dom är klart större. Absolut. Men dessa talanger som kommit upp från Timrås organisation har tagit en plats i första eller andra kedjan direkt och sedan Nordamerika efter. Det finns ju flera exempel på spelare som varit hyfsade som talanger som spelat i 3e eller 4e genom tiderna. Eller bara mindre istid (rollspelare).

J. Olofsson (1a kedja till 3e i a-laget)
O. Johansson.
J. Boyce
A. Wedin
J. Dahlroth
L. Werneman
E. Moe
D. Öhrn
T. Stenqvist.

Finns massa fler spelare i den kategorin. De flesta känner säkert sig missnöjda med speltiden och sedan försöker sig på en karriär någon annanstans. Just Wedin fick ju harva i en 3e och 4e kedja i HA för att sedan bli våran viktigaste spelare i SHL.

Svårt att spå spelares framtid. Se Borgman i Frölunda. Helt okej bland våra juniorer. Helt okej i vårat A-lag. Sedan raketkarriär någon annanstans och nu är han en av topp4 av alla backar i SHL.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Jag har full koll på dom(Lander och Pääjärvi), skrev "för att nämna några" för att inte behöva rada upp en hel laguppställning. Sen var dom ju liiiite större talanger då än vad Värmhed, Edfeldt och OJ är idag om vi nu ska vara sån.

Erixon var även utlånad till Sundsvall i HA hans första "riktiga" säsong i A-laget. Men även han var ju en större talang då än vad dessa tre herrar är nu.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Du glömde Lander och Pääjärvi tidigare också. Från j20 till att bli ordinarie i A-laget. Sebbe Erixon också.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Menade såklart inte att Elias, Dalle och Fille inte var stora talanger, tror ni fattar poängen.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Dom tränar med A-laget för att få erfarenhet till att börja med.
Värmhed är Antes favorit hittills. Han är en stor stark powerforward med hyfsad teknik. Kapten i j20. Värmhed köper sin roll oavsett vad den innebär och han gör det riktigt bra! Jag skulle bli jätteförvånad om han inte fick ett Rookiekontrakt till nästa år.

Sv: Apropå nånting...
sargad: Det är extremt svårt att gå från att spela J20 till att vara ordinarie i SHL om man inte är en extrem talang. Där var det lättare när vi spelade i HA, då är inte hoppet lika stort från spel i J20. Elias, Dahlén och Hållander för att nämna några spelade alla i HA efter J20 innan dom sedan klev upp till SHL(Dalle till AHL), vilket såklart var väldigt nyttigt. Jag ser varken Oliver eller Värmhed som SHL-spelare dom kommande 2-3 åren, till att börja med. Därför jag vill ha in andra yngre förmågor(läs billiga spelare) som har levererat bra i HA. Vi kan inte bara spela dom för att dom kommer från våra egna led. Dom måste hålla måttet också. Edfeldt skulle tex må bra av att få mycket tid i HA. Samma gäller Värmhed.

Sv: Apropå nånting...
{7043}: Skulle behöva J Hamrins juniorkunskaper för att räta ut min fundering kanske men av de SHL-minuter jag sett Värmhed när han fick göra lite inhopp i höstas så tyckte jag att han såg lovande ut och ganska senior. Har han potential att bli SHL-spelare nästa säsong? Kanske hans kurva pekar snabbare mot SHL än t ex O Johanssons?

Sv: Apropå nånting...
DenRöda:
(Juolevi) - Lyytinen
Erixon - Rindell
Strömberg - (NY stor stark back med bra skott)
Svensson - Edfeldt

Dahlén - Lander - Pettersson
Wedin - Hanzl - (Hållander)
Walli - (NY vass center) - (Lodin)
Pääjärvi - EA - OJ/Värmhed

Extra: Boyce, OJ/Värmhed

Sv: Apropå nånting...
{8179}: "( )" - Nya spelare.
Erixon - Rindell
(Niku) - Lyytinen
Strömberg - Stenqvist
Svensson - Edfeldt
Eventuellt en till stor stark back.

Dahlén - Lander - Pettersson
(Hållander) - Hanzl - Hartmann
Wedin - (Joni Ikonen) - (Lodin)
Pääjärvi - OJ - (Albin Eriksson)

Extra: (Nilsson Ignberg), Boyce, Värmhed.

Sv: Apropå nånting...
{7043}: Pasic är en spännande spelare, hade inte gråtit floder om vi fick in honom.

Sv: Apropå nånting...
{8179}: Backsidan ser likadan ut för mig.

Sen forwardsidan lite annorlunda.

Dahlén - Lander - Pettersson
Wedin - Hanzl - Hållander
Hartmann - NY - NY(Pasic)
Johansson - EA/Lundin/NY - Walli

Extra: Pääjärvi, Boyce, Värmhed.

Nått sånt tror jag.

Sv: Apropå nånting...
Potentiellt lag 23/24.

JJ/Juel

NY(Spets) - Lyytinen
NY(Spets)- Tim
Didde - Rindell
Svensson - Edfeldt
NY(Jansson)

Dahlen - Hanzl - Hållander
Wedin - Lander - EP
Hartmann - NY(Dvorsky) - Pääjärvi
Walli - Stakkestad - Magnusson

Tycker att detta hade varit spännande! Fokus på backsidan, därav yngra spelare till 3/4e.

Hur hade ni velat formera laget och vilka vill ni ha in?

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : onöjd! Men jag fyllde i den där vill jag minnas

Sv: Apropå nånting...
Kerstin_k: Ja man fattar ingenting. Tycker för övrigt att vi generellt har det bästa forumet av de jag tittar in på regelbundet.
Och vad gäller åldrar så upplever jag inte att ngn grupp är värre än ngn annan.

Visa lite respekt bara!

Sv: Apropå nånting...
{9682}: Va fan Ove..

Sv: Apropå nånting...
{9682}: Jag gillar dig!

Sv: Apropå nånting...
Hempen! Jag och många andra blir väldigt oroliga för dig! Det du skriver är allvarligt! Mår du dåligt så snälla sök hjälp här eller någonstans. Jag kan inte tänka mig att det är ett dåligt skämt så jag tar dig på allvar. Timrå-broder! Vi har mycket att se fram emot!

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Kämpa på!
Du är en av de som alltid varit mest uppskattad av mig både på HS och när vi supportrade tillsammans på läktaren!

Sv: Apropå nånting...
Kerstin_k: Sorry!

Sv: Apropå nånting...
Skit hade fel meningar med.

youtu.be/2OIlahCo5Kw

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Fan hände egentligen?! 2022 blev 2023 och forumet gick bananas.

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Exakt. Det rockar lite nu. Vi har ju för i helvete ett lag som ligger på en bekväm 6:e-plats, serielunken tär

Sv: Apropå nånting...
Detta forum börjar likna dialogerna i filmen "Tomten är far till alla barn", ska man skratta eller gråta.

Hit med en grogg.
Men du har ju en.
"Klunk, klunk, klunk" Den är slut.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Vill att ni ska ta guld. Skåpet är för tomt. Släktingarna på Alnön skulle även få hoppa runt i vardagsrummet. Andra MoDoiter kanske inte håller med. Är man stor måste man dock vara snäll.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: I min värld är generation X 50-talister(Billy Idol född -55) Enligt Wikipedia födda 65-80. Så det där är väl mest trams

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Jodå. Du har helt rätt. Jag vet inte om jag blandade ihop län med generation men X äre 😁

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Med risk att verka vara besserwisser men är det inte generation X som är den ironiska generationen?

Sv: Apropå nånting...
{9682}: Du är i vårt lag. Det vet du

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Sture har rätt mycket att säga om Kulltorp och Timrågogogo. Kommer ta ett tag att lyssna igenom.

Sv: Apropå nånting...
{297}: Vi har lite generationskrockar här. Några är för gamla och några är för unga och för dem kommer vi ur generation Y (ironiska generationen) alltid framstå som hotfulla översittare och mobbare

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Hahaha ja gör det men på egen risk!😂

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Jag blir mycket berörd om det du skriver.Men livet det är upp och ner men i dessa tider mest ner! Du skriver att du trivs på ditt jobb sen har du ju ditt älskande TIMRÅ som med all säkerhet går till slutspel.Som du vet så har vi inget forum är ofta inne här mycket bra stämning. Och imorgon är det full omg vi har HV 71 hemma vi går för den 16 -onde segern ! Ha du så bra du kan.Du ska veta att jag tänker på dej!!!

« · 2435810 · »