DJ Hemp: Ja alltså börjar man tycka synd om Brynäsarna och vill ändra på det så är det ju bara att ge sig in en snabbis i deras bok. Vilka är de att återigen sitta på en otroligt omotiverat hög häst och kalla andra ointressanta och irrelevanta? 😅 (Visserligen lite korrekt då han pratar om Modo men ändå).
Skar sig redan i mellanstadiet med en från Gävle inflyttad granne. Dryg som fan så fort hockeysäsongen drog igång. Vi snackar riktigt länge sedan nu. Lyckligtvis vann Timrå båda hemmamötena mot Brynäs den säsongen, men tyvärr åkte vi ur till slut medan de gick till semi (torskade där mot AIK).
Quiz: Med den informationen given, vilken säsong kan det ha varit?
Olli Nomadinen : Ja jag höll DIF som favoriter inför säsongen. Det har hackat rejält, men de känns verkligen på gång. Lär bli riktigt tuffa att möta i kvalet framöver.
Olli Hahl: Känner att det kvittar lite för mig. Visst har jag haft problem med deras lite för stora skara med grandios självbild. De nonchalanta jäklarna som under försäsong ofta suttit på en rätt orimligt hög piedestal. Men det finns många vettiga Brynäsare med. Dessa lider man ju lite med. Men som sagt kluven, väldigt många av dem som man verkligen unnar avgrunden.
LHC, VLH, ÖHK dock.. Här snackar vi att jag klumpar ihop mer eller mindre alla till en hockeyokunnig plastklump som jag aldrig mer vill se i högstaligan. IKO hack i häl. Rätt av mig? Troligtvis inte. Bryr jag mig? Nä. MIF tycker jag bara är ett hysteriskt tråkigt lag.
Minns en bortamatch i Gävle anno 2009 eller 2010. Drygare supportrar får man leta efter. Betedde sig rent för jävligt i en av arenans barer. Inte mot mig personligen, men mot andra Timrå-supportrar. Hade bara velat sopa till dem på käften, men då hade man garanterat hamnat i en äcklig cell istället för på den trygga bussen hem.
{9908}: Jag hoppas Brynäs åker ur! Dummare supportrar får man leta efter… spec. när dom tror att dom varit med om allt. Dom har inte upplevt ett skit! Världsfrånvända grinpellar är vad dom är. Nä HA kan få dom i rätt perspektiv. Dom behöver jobba på sin självbild. Det är min syn på saken…
Brynäs tur att starta om i HA tycker jag, men har inte en tanke på att så kommer att ske. Tycks strida mot naturlagarna. Klarade ju av HV häromåret och Malmö är definitivt årets fallfrukt.
Håller Löven som guldfavoriter i HA. Med DIF som eventuella outsiders. Ska bli riktigt intressant när det där slutspelet äntligen drar igång. Precis som vårt eget. Men en sak i taget och imorgon väntar Oskars…
OlliJanne: LHC, IKO, MIF, VLH, ÖHK ska alla ut ur SHL, i min drömvärld. Spelar inte någon roll i vilken ordning det sker men någon får gärna vara först ut i år.
Brynäs som klubb vill jag egentligen ha kvar i SHL men vore bra om de fick ihop sin skit. Riktigt tråkigt gäng i dagsläget, och rätt beiga matcher där de deltar. Hoppas de bryter ihop och kommer tillbaka, oavsett vilken liga det sker i.
{9037}: Nåja. 0-5 till slut så liket lever onekligen. Fortsatt serieledning, med stor sannolikhet vinner de serien. Även om det inte blir en promenad i parken så är väl chanserna för två Västernorrlandslag i SHL nästa säsong tämligen goda. Men jag håller Dif som favoriter
Zäta75: Skrev inte ST att Lundin eventuellt skulle spela lördag? Isåfall tar han sig ner till Oskars idag eller imorgon? Men chansen är väl rätt liten.
Kerstin_k: En relativt bra bortaturne resemässigt. Det tar inte så lång tid från Linköping till Oskarshamn. Laget sov över i Linköping och tränade där idag. Kunde varit värre.
Se till att vinna imorgon nu. För inte vill vi ha en sista avgörande match nere i Ängelholm på torsdag? Där har det inte gått speciellt bra. Kan knappt vänta tills imorgon vi är i bra form men det är mycket tillfälligheter som avgör. Givet att Johansson fortsätter i mål. Varken Alvarez eller Lundin lär vara med. De är väl inte ens med på resan?
Sputnik: Glöm inte deras nhl-mässiga-målvakter. Världshistoriens bästa målvaktspar hette det. Hur gick det med dom? Spelar dom lika mycket var? Delar dom på ansvaret?
Nej, just det! En av dom har dragit och Brynäs har värvat tolv andra målvakter. Så var det ju!
Har alltid utgått ifrån att det räknas från det att pucken slås iväg. Har därför inte reflekterat så mycket över detta. Tänker också att domarna borde ha koll på i alla en sådan liten detalj.
Olli Nomadinen : Fattar inte hur Brynäs kan ligga där de ligger med världens bästa Larsson och "Europas bästa" defensiva back i Bertilsson. Tur att deras självbild matchar verkligheten!