{297}: Har inte sett jättemycket matcher med Modo skall tilläggas, så du har säkert rätt om förstärkandet. Men vi saknar en liten gris bland forwards ändå.
Sputnik: Aagard vill jag aldrig se i Timrå, han kastar sig på isen och gnäller på domarna hela tiden. Tar alla chanser han kan för att förstärka situationer. Visst har han offensiva kvalitéer men han känns som en spelare som skulle kunna vara en moraldödare för hela laget.
Inga nya rykten att frossa över... Det är ju dött som i graven. Står vi just nu och faller med hur det går i HA-finalen tro? Är det utdragna svindlande förhandlingar i kulisserna med ev förlängningar? Många frågor kring silly season
Andersson: En aning orimligt, DIF har bättre ekonomi. Vi har väl dessutom haft rätt många från stockholmsregionen på hockeygymnasiet så det är inte optimalt om de får DIF som alternativ.
Andersson: Tror Modo precis som alla nykomlingar skulle få ett ruskigt jobbigt första år. Avståndet mellan serierna har inte minskat, snarare tvärtom. I förlängningen, om gud förbjude, Modo skulle etablera sig i SHL, så skulle vi slåss om samma spelare ibland. Men det är ju ingen skillnad mot idag.
KulltorpsOlli: Läste här , vet inte exakt vem , men nån skrev att modo riskerar ta dom spelare vi vill ha om dom går upp och att bla därför man hejar på DIF . Lite osäkert hur men men
Olli Nomadinen : ja, det är verkligen frapperande låg nivå. Hafs, slafs, men ingen fara eftersom ingen kan ta till vara på lägena.
Halloran visar svagheterna som gör att han är livsfarlig på SHL-nivå: oförmågan att värdera lägena. Han kommer aldrig någonsin att kunna bli bättre efter linjerna. Sno pucken av honom 50 ggr och få friläge, spelar ingen roll. Han kommer göra samma sak den 51a gången.
Montén Python: Lilja har skjutit totalt 8 (åtta) skott på mål. På 26 matcher. Dvs, nästan ett skott på mål var tredje match. Att han fortfarande är kvar är pinsamt. Det där treårskontraktet måste avslutas igår.