Synct: Intressant! Men undrar hur det funkar praktiskt, blev han inte klar som junioransvarig för Huddinge? Kan väl bli lite extra känsligt om vi börjar plocka lite extra junisar från Huddinge etc?
Kanske jag som överanalyserar bara iofs.
JonteHedström jobbar inom Sverige och Finnen mer internationellt vad gäller scoutingen då.
Å andra sidan minns jag min ungdom när jag sparkade boll. Vi låg under med 8-0 när domaren kom fram till oss och sa, men ni har ju snygga tröjor iallafall grabbar! Så det hänger inte på matchstället om det ska bli vinst eller förlust!
Puckat: Modo!? Nää då skrotar vi dem direkt tycker jag haha. Linjen tog jag inspiration från Canadiens, axlarna är väl tänkt lite som på de tröjor de presenterade nyligen i år.
{9908}: Fantastiskt att se alla reaktioner på denna tröja. Majoriteten tycker inte den är tillräckligt snygg och jag står på den sidan också faktiskt. Men jag måste fan ändå säga att den sticker ut jämfört med resten av lagen i Sverige. Det är nästan Frölunda-nivå på den. Tröjan är så ful att den blir snygg på något sätt haha!!
Mina damer och herrar. Den 31 Augusti är det årsmöte. Se till att närvara och ställ det rätta frågorna. Den största frågan just nu är varför inte Skölden är på Mage/Bröst. Vi måste se till att vi får ett riktigt svar där helt enkelt.
Personligen tycker jag dessa tröjor är de snyggaste vi haft som jag typ minns. Hade väl inte några problem med örnen men då var jag ju ung och tyckte den var lite cool.
Älskar inte årets upplaga. Inte tillräckligt illa för att jag skulle bry mig nämnvärt dock. Eller den vita ser inte bra ut. Den röda landar jag i att det inte är någon favoritupplaga, men ingen fundamental katastrof heller.
Folk överdriver, Visst tröjan hade kunnat se bättre ut. Men den officiella matchtröjan är mycket bättre än förra årets. Vi kan heller inte kolla på replikan de lagt ut på hemsidan för den är inte ens lik vår officiella matchtröja.
Synd att de misslyckas med detta då tröjförsäljning är en jäkla bra inkomst....
Intervju i ST, Tim Erixons svar om vad han tror om placeringen kommande säsong:
Jag gissar på att det är samma som i fjol vi siktar på: att komma topp tio och ta sig till slutspel. Det kan inte vara så många ligor som är så pass tajta som SHL. Ifjol hamnade vi liksom femma och hade bara fyra poäng ner till åttonde plats.
roger_sundsvall: Helt otroligt. Här har man varit förväntansfull då det hintades redan förra säsongen att Tallarna eventuellt skulle hamna på bröstet. Tröjdesignen dom haft senaste säsongerna har varit riktigt snygg, det enda som saknats var Tallarna framtill istället för axlarna. Vad händer? Man ändrar grunddesignen och gör den fulare, smetar på jätteful reklam i gigantiaka typsnitt samt ingen lklubblogga på bröstet denna gången heller utan göms återigen skamset på axlarna..
Trodde dom att ändringar på matchtröjan skulle sälja flera replicas? Glöm det Så länge fjolårets tröja är snyggare samt klubbloggan är i princip osynlig kommer då iallafall jag inte öppna plånboken och gynna en förening som inte verkar hörsamma supportrarna alls i frågan.
- Jag har alltid försökt att hylla och gynna alla sponsorer till Timrå IK på något vis...
Snälla Bilbolaget! Tack för att ni sponsrar klubben i våra hjärtan. Kontakta Timrå IK, OCH ÖNSKA MINDRE och STILFULL exponering så ska jag fan aldrig fundera på att köpa bil någon annan stans. Nu är jag fan inne på att cykla i resten av livet;)
Jag funderar på om någon driver med mig eller oss? Tröjorna som presenteras är märkliga. Det är det minsta jag vill skriva... Märkliga...
Är det en varumärkesansvarig på fyllan? Det borde ha kunnat stoppas. Eller har Timrå leasat ut designen av klubbprogramet till någon Ukrainsk förskola vilken fått fria händer? Det är sött och kanske fint nyskapande och en del av vinsten kanske går dit?
Eller har vi en Bulla-kupp???
Kollar runt i shoppen och hittar en ny frän retro Bulla-tröja...
Jag får stödköpa ett gäng sådana. Den var jäkligt snygg i min bok. Den kan rädda biffen:)
I övrigt väntar jag spänt på en förklaring till hur ansvarig för varumärket tänker runt klubbens profil och supporterprylar. För det finns väl en genomtänkt profil och tanke?
Sedan när började Timrå ha vinrött i sina färger? Det är så fruktansvärt dåligt, som att de suttit i paint och tryckt på fel färgskala och skickat in bara utan att kolla
solbacken: Jag kan leva med reklamen och går väl inte helt babanas över tröjorna i stort, men vad tänkte man med 2 olika nyanser av rött på den vita bortatröjan?
Texten på bröstet och ränderna är ju 2 helt olika färg. Njae dessa tröjor känns det som man slängde ihop i all hast.
Olli Nomadinen : Men finns det inte nåt avtal eller nån halvskum överenskommelse med kommunen om att just "Timrå" måste finnas på matchtröjan? Sponsring, alternativt att klubben är än mer (bak)bunden till kommunen nu när arenan återigen är i dess händer. Jag vet inte, men att kommunen har sitt att säga är jag övertygad om.
Söderöver: Jag kommer fram till att ersättningen från våra sponsorer, t ex "Bilbolaget", blir högre ju större typsnittet är på bokstäverna. Jag menar, det har väl aldrig någonsin existerat ett sponsornamn som krävt att företagets namn ska täcka en femtedel av framsidan av tröjan, eller?
Svarade typ: de 20 senaste matcherna internt TIK 15 m0d0 5 Timrå har inte varit svinbra på tröjor men de senaste har varit helt ok… denna är inte så lyckad. Men Modo kommer snart stå i centrum av en ekobrottshärva och då blir Timrås tröja finare…
Betald och klar…
Brynäs tröjor saknade reklam med efter att några spelare lekte Andrew Tate i Gävle..
Sedan om det slår in eller ej får den som lever se…
Bara bita ihop och leva med dessa en sässe…
Men fa va ovärdigt att vinna SHL i årets alltså… uffh…
Rico01: Ni har hela tiden surrat om att det saknas pengar i föreningen. Reklam ger pengar, så jag förstår att det blir en hel del reklam. Kanske vi får råd med Joleivi nu.
Finns inte mycket plats på den tröjan som inte ockuperas av reklam. Jag har aldrig brytt mig om tröjornas design förrut heller men det där var det fulaste... Lika bra att spelarna får sätta på sig en gatupratare istället.
{297}: Inte ens designen på tröjan när vi hette Sundsvall/Timrå Hockey var fulare än den här skapelsen. Ett vanskapt missfoster. Alltså, HUR har man tänkt??
Synct: Är det topp 3 fulaste tröjan vi ställt upp med i modern tid? Man får en känsla av ”B-laget”, en reservtröja man grävt fram från längst bak i förrådet när dom riktiga tröjorna är i tvätten.
Den där tröjan är inte ens värdig ett lag i allsvenskan. Kan inte ens fästa blicken på en speciell punkt på tröjan, det är så mycket text och reklam att blicken far runt som en pinballkula.
Hur kommer det sig att NÅN som jobbar med att producera tröjan inte stannar upp och säger ”nej men för fan det här går inte”? Det måste ju ha varit minst ett par olika instanser som godkänt det här?
Vill man som supporter köpa den nya vackra tröjan, så är den 10x fulare, med Timrå texten i ett mycket smalare typsnitt än riktiga matchtröjan, fiasko på fiasko.
Synct: Jag brukar inte hänga upp mig så mkt på matchtröjornas design men det här är fan inte ok. Det måste vara kriminellt att skända Timrå IK på det här viset! Jävla clowntröjor, vi gör oss till åtlöje. Nästan så man förstår de som tjurar över Koranbränningarna, det måste typ vara så här de känner. Fast inte lika jävligt då för det här är ett övergrepp på riktigt, på nåt som verkligen ÄR heligt. Likt ett 80-talsexpriment som havererat fullständigt. Eller nåt en mellanstadie-elev klottrat ihop
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer
Kan väl bli lite extra känsligt om vi börjar plocka lite extra junisar från Huddinge etc?
Kanske jag som överanalyserar bara iofs.
JonteHedström jobbar inom Sverige och Finnen mer internationellt vad gäller scoutingen då.