{9037}: bra match av grabbarna 👍 Till alla modorövar = fuck off era jävla sugrör och modorövdödarn (kingen #54 Dahlén se upp när vi möts i seriespelet 😁)
Brynäs tattarna! Jag vill ha er i SHL så e till att gå upp före Aporna från Skansen och löven röven 👍
{9037}: Att LHC torskar matcher är precis vad man önskar. Oskars är minst en nivå upp på östgötarna. Clöbben kommer ryka, det är bara en tidsfråga när.
Lodin har hamnat i en helt ok omgivning. Oskarshamns förstalina: Formationen med Hutsko, Lodin och Zohorna stod totalt för åtta poäng mot LHC. 6-3 vinst.
Slog vi Brynäs med 8-3 på försäsongen sist med deras "bästa målvaktsparet i SHL och Ante Karlsson får sparken först bla bla bla-snacket". Oj vi slutade femma.....Wedin o Didrik skadade och Jonte gick på halvfart.....
Mr Biteline ryker först i år garanterat! Sopsämst trupp på många år. (Jag kan hockey och hänga den i kryllan)
Timrå imponerade när de körde över Ässet med 4–1 i turneringen i Tammerfors.
Kedjan Jonathan Dahlén–Anton Lander–Filip Hållander skapade chanser matchen igenom.
Målen gjordes av Anton Lander, Filip Hållander, Elmeri Eronen och Per Svensson
Jugge: Vart är hybrisen, bland supportrar i stort alltså? Kan inte minnas jag sett många som seriöst snackat guld eller liknande. Men å andra sidan kommer ni brynäsare få ett trevligt uppvaknande. Ni har att se fram emot Västerviks måltuta. 😅
Sputnik: Ja 1a kedjan blev man ju inte mindre sugen på efter dagens match direkt. Får nog backa med mitt uttalande om att man inte ska lägga alla urtimråiter i samma korg. Men sen gäller ju det att hitta rätt i kedjorna bakom den också såklart.
Pettersson - Hanzl - Hartmann? Sen när Wedin är tillbaka kanske han kan smyga igång i en 3e med Lundin och Pääjärvi. Då tycker jag det finns spets, fart och tyngd i 3 kedjor.
{9908}: Måste ändå säga att matchen idag var lite otypisk en försäsongsmatch. Det märktes att det fanns lite prestige från Ässät och Timrå var inte sena att hänga på.
Tjuvnyp och rätt fysiskt spel genom matchen. Imorn blir det bättre motstånd och det kan nog bli rätt småmysigt det med.
Men jag håller med trots allt. Försäsongen är mest en menlös transportsträcka, tills den riktiga pulsen finns på riktigt i premiären mot Frölunda!
Hemmamatch och jag tror Frölunda kommer få hålla i hatten när Dahlén-Lander-Hållander är på isen, för den kedjan klickade verkligen direkt och ser ut att bli riktigt giftig!
dr-nix: Ett tips till er som bara tecknade St+Allt för just turneringen i Finland. Gå in för att säga upp abbonemanget så får ni erbjudande om 2 månader för 89kr totalt efter denna månad löpt ut. tillgång tilll ST och Expressen plus för den pengen är inte fy skam. 👍
Olli Hahl: det är alltid kul att få se nyförvärv och ungtuppar. Och dom skötte sig riktigt bra! Försvarsspelet satt också! Timrå spelade samlat över hela banan!
KulltorpsOlli: Känns som det är lite mer än träningsmatch. Är lite mer "Sverige mot Finland" över det hela och inget lag verkar vara okej med att förlora. Kul att kolla på iaf så fort sändningen fixade till sig.
Det har varit mycket negativt snack på slutet (med all rätt). Men nu har vi 5 av 6 matcher på hemmais med start ikväll med klassikermötet mot Brynäs. Nu måste vi supportar sluta upp och ge allt dessa hemmatcher. Tar vi 4 segrar av ... | Läs mer
Till alla modorövar = fuck off era jävla sugrör och modorövdödarn (kingen #54 Dahlén se upp när vi möts i seriespelet 😁)
Brynäs tattarna! Jag vill ha er i SHL så e till att gå upp före Aporna från Skansen och löven röven 👍
Skål hockey nördar! Alltid rött och vitt 💪