” Det som är mest tråkigt är väl att vi inte lyckats få fram nån stor backtalang som vi kunde haft nytta av som hemvändare. "Bara" idel forwards”
Vi betalat väl i och för sig dyra pengar för Dahlén, Hållander, EP osv. även om dom är hemvändare. Vi hade säkert kunna köpa in en riktigt bra back för den slanten utan att det behöver vara en hemvändare?
Costanza: Sen kan jag ju förstå Modoitsupportrarna nu. Det börjar bli lite uttjatat att spana in prisskåpet, underhållning på isen säljer alltid bäst. 😉
{7043}: Nu menade jag väl också back med bra SHL klass dom hade kunnat vända hem i hyffsad ålder. Lill Strimma var ju en världsback som i dagens hockey hade avslutat sin karriär i NHL.
Vilket inte några av våra hemvändare är i närheten av i talang.
Tom Topp: Strömberg i all ära men han ska inte få nån förlängning på sitt kontrakt. Vi kan inte binda upp oss på en sån skadebenägen spelare. Det är min bestämda åsikt!
Olli Nomadinen : Det som är mest tråkigt är väl att vi inte lyckats få fram nån stor backtalang som vi kunde haft nytta av som hemvändare. "Bara" idel forwards. Vi får lita till att Kapanen inte ligger på latsidan. Han var ju rätt aktiv förra säsongen om man säger så!
Olli Nomadinen : Även om jag inte skulle bytt ut nån ur den förstafemman så var det väl iofs Nubben som är ansvarig för att alla hemvändare sitter på långa och rätt dyra kontrakt?
Cobbel: Nä men lite jävla framförhållning kanske man kunnat önska, inte så att man som utomstående INTE har förutspått det här scenariot sedan i april ungefär. Men nu får Kapanen sitta där med Sveriges största dumstrut
Olli Nomadinen : Tror att Kapanen sitter och väljer och vrakar bland alla klassbackar som kan kliva rakt in i vårat lagbygge och funka perfekt. Framförallt de här klassbackarna som vill spela för lite och ingenting, som alla andra klubbar har missat;)
Sputnik: Utan att verka att skrika i panik, men Kapanen får gärna intensifiera backjakten, om han nu är ute på sådan.
Tryout på Ahnelöv hade nog inte varit en dum lösning!
"Tim Erixon missar de kommande matcherna mot Oskarshamn och Växjö.
– Det är bra med honom. Han fick en smäll mot överkroppen under matchen mot Skellefteå och olyckligtvis en på samma ställe i matchen mot Modo. Han kommer inte att följa med till Småland utan vi ska fortsätta att undersöka honom nästa vecka, säger Timrå IK:s lagläkare Christian Rydin.
Skadeuppdatering. Ingen Erixon mot varken OINK eller Växsjö. Ska undersökas vidare nästa vecka. Strömberg tillbaka tidigast i början av november. Wedin går allt enligt plan, men där går det ju inte att skynda fram.
{297}: Mkt bra analys där!! (Finns ett talesätt Anden är villig men köttet är svagt ) men de kommer va så säkra en balja så blire Heinz så re skriker om de!! Har någon lagt märke till vilka läckra siffror som finns på Heinz flaskor sånt typsnitt skulle jag vilja se på våra STOLTA FUROR 😇😇🇺🇿 O ikväll så får vi se om Öik kan göra ngt åt sörtälje!!
Olli Nomadinen : Va int rädd!!! Rädd att vinn mä Lönnå!! Snart gå bussen söderut!!! 6 points vore mumma!! Lillonsda å låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar!!
JonteD: Även om det är försäsong och tidigt tycker jag man kan se redan nu att Genborg kommer att ta en ordinarieplats i SHL från start. Vi får avvakta fler matcher men han gör en mycket fin debutmatch. Roligt att se!