Olle i femtefemman om Lilja ”jag kan lätt se att han gör över 25 poäng” ”otroligt målsinne”. Senast Olle hyllade en Timråvärvning så var det Hållander när Olle hade spelat med honom i luleå innan AHL.
Cobbel: På tak om källor. Får se hur det går med Forsmark och Carolina som det tisslades om.
När är sista datum för NHL lagen att kunna skriva kontrakt?
Sitter lite och lurar på uttalanden både från Kimmo och nu detta häromdan i en intervju med Samuelsson.
"Truppen är i praktiken klar och för första gången på riktigt länge är det en helsvensk sådan.
– Det ska bli speciellt och det var något som lockade mig. Det är väldigt få förunnat den här tiden på året, att ha en nästan komplett trupp på plats."
Övertolkar man att det finns nån plats öppen kanske.. eller är det typ av att Erixon inte är på plats eller dylikt? Eller är det fler spelare som inte dykt upp än?
angeroath: Helt rätt! Vi har ju haft en del säkra källor här inne ibland. Men jag känner mig trygg i att dela med mig av denna info 😀 men med det sagt, har inte hört något om att Torines SR är påväg tillbaka till TIK.
JonteD: Starkt av Norge att hämta ikapp underläge 1-5 och få med sig en poäng. Stian Solberg 19 år gör hat-trick för Norge. Draftad som etta av Anaheim Ducks f.ö.
Cobbel: Ja vi får se. Jag ser han gärna på någon position i klubben och saker kan ju svänga fort såklart, har ju inte minst vi fått erfara. Finns ingen prestige från mitt håll heller men som du kanske förstår så försöker man vara lite källkritisk på det här forumet, hehe
angeroath: Det har du alldeles rätt i, men det är ju en del som skrivit här om att de sett honom i Sundsvall, många som rapporterat om att han letat hus osv, ingen rök utan eld.
Personligen så har jag en vän vars sambo jobbar inom klubben som berättat varför de flyttade första svängen och att nu är hela familjen påväg till Timrå igen. Jag har ingen prestige i huruvida du tror på det eller inte, vi får väl helt enkelt se vad som händer :)
Jämtlandsfil: Jodå, jag fick mitt medlemskort skickat via posten förra säsongen. Dock så är det ett tillval som man behöver bocka i samt betala extra för.
Maktankan: Man får sig inte tillsänt nåt medlemskort e.d? Betalade ifjol, tänkte det skulle dyka upp nån form av trevligt mervärde i lådan, men icke. Kanske det att skicka saker via reguljär post är ett minne blott?
angeroath: Hoppas att Torines insåg att han var rätt olämplig som ordförande. Att någon är en bra klubbchef innebär inte att det är en lämplig ordförande.
Ordförande bör ha varit en trogen Timråit i många år.
0tto: Jonas Torines och Kimmo Kapanen. Hur fungerade dom ihop? Torines lämnade väl efter 1a säsongen med Kapanen som SC. Dock så var det väl dessa två som arbetade för upprustning utav omklädningsrummet. Så dom kanske gick bra ihop.
Om Torines nu var så ointresserad i januari och nu när Kapanen dragit så börjar folk viska om Torines igen. Kanske en slump bara
Cobbel: Vet du det? Senast i Januari tackade Jonas nej till att bli föreslagen som ny ordförande då han trivdes där han var. Att hans son börjar hockeygym bevisar ju inget, han är ju i flyttahemifrån-ålder liksom. Och ett hus i Landskrona kan ju säljas utan att det nya huset måste köpas i Y-län?