1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601973 inlägg · 6213 ämnen

2904946 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: nu har jag suttit och sugit lite på det här.

Lejkers känns lite som Luleå för 4 år sedan…

Vi sköt väldigt lite…

Det räckte.

Men alltså den här segern ska dom fan njuta av.

Lejkers var allt LHC inte var.

Det är sjukt jäkla tight försvar på Lejkers.
Dom ligger rätt väldigt mycket…

Jag upplever att det i stortsett bara var vår kära 12 som verkligen tog det obekväma med jobbet för att ta sig till A läge.

Alltså bryta in för avslut.

Man vet att vi har andra som har det i sig! Wedin bla.
Men Lejkers jäkla köttdiciplin bröt ner det effektivt hos oss.

Det kanske finns lite fler än 12an som kan hitta lite mer offensiv desperation i sådana här kamper.

Alltså jag är inte alls missnöjd med Timrå efter denna matchen men ser att det kunde kanske vara en bra takeaway från den…

Skulle tro att Den överenergiske, karismatiska och fruktansvärt ödmjuke Hellqvist har en liknande tanke med sig i privatjettet till snålland…

Super tight match!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Zäta75: Min snodda (tack å mycket, Elise!) bild på TIFOT var rätt otydlig såg jag, men ST hade lagt upp en betydligt bättre variant där man faktiskt kan läsa vad det står!
Uppladdat:

500x0-tifo-timra-ik-20250918.webp


Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Kerstin_k: Sådärja 3 nya poäng in och vinst i hemmapremiären! Såg matchen i efterhand så gör en kort analys.

Vi skjuter bara 12 skott på mål på hela matchen men det räcker ändå till vinst. Jacke mycket bra i mål och ska självklart få fortsätta att stå. Underbart att se de unga nya ikväll Sundin, Freij Sundin och inte minst Linus Eriksson som hade 2 frilägen och visade på fina kämpatakter.

Vi har verkligen hittat kedjor som synkar nu, bara att fortsätta köra på dessa. Emil Pettersson, Dahlen och Hartmann har verkligen trampat igång och hittar varandra bättre och bättre.

Så roligt att Hardegård får göra sitt första mål för säsongen med en stenhård, slagga samt att Strömberg den ovane målskytten får göra mål och avgöra matchen.

Tidigt än, men 6p av 9 är godkänt och om vi spelar som idag tillsammans och kämpar som ett lag kommer det att rulla in många fler 3 poängare. Är inte så orolig för kval, alla kan se att vi har kvaliteter i truppen.

En mycket fin dag detta.

God natt Timråvänner 🌛

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
KulltorpsOlli: med DIF och Bäckström i ligan får vi inse att SVT måste fokusera på det.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Söderöver: Jag gillar hur vi (nåja, tre matcher in) äntligen fått en back som vågar dansa på offensiv blå. Sundin gjorde ett riktigt Pudas-move på blå i första eller tredje, drog sin gubbe och knäppte på mål.

Det fick mig osökt att tänka på Eronen. Och sarghörnsdumpar.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Jäklar vilken resa.
Bästa starten hittills men inte bra nog.
Jag är heeeelt chill i att TS och Lander och grabbarna kommer hitta nycklarna för det här.

Svinigt trist att 4 domare missar armbågen på 19. Han blir låg där men Granborren har ingen anledning att trycka till honom dock. Trist om han ska missa chansen att spela mot FBK. Ska han ta lite offensiva steg får han gärna börja på lördag.
Kul att Boyyan kommer in spelar sin roll efter sin absoluta topp ändå! Safe!

Jag är nöjd med alla.
Jag tycker att alla tar i som djur!
Lite obs på Heiki igen för två nonchalanta bakom ryggen pass utan adress på offensiv blå.
Lite för ostädat på den här nivån.
Jag köper att det är nytt för honom här men TS och co behöver Heiki, med självförtroende, spela rakt och farligt offensivt.
Gör man misstag blir man snabbt påmind om defensiven och spelar då inte på de styrkor man har för att kompensera. Städa bort odisciplinerade misstag och kötta framåt!
Lilja bättre idag. Sin bästa match ikväll.

Backarna är bra!
Jag skulle säga att Sundin gjorde ett tungt misstag när han blev pressad i slutet. Det är fan enda gången ikväll som han ser ung ut! Grymt!
Freij visade väl redan på försäsongen att han är något alldeles extra när det gäller rörligheten med puck. Impad! Hans nästa steg som han måste kämpa med och utveckla det blir att få puckar på mål. Han kommer att ha sin styrka i offensiven och då är det steg han måste ta. Kommer han dit så är Freij Sveriges nästa Sandin Pellika!
Jag tyckte att Forsmark var den som inte riktigt gjorde sig själv rättvisa ikväll.
JJ bjuder på en ruggig räddning i BP!

Utöver att alla är klart godkända ikväll så tycker jag att en extra stjärna går till Pilö som täcker upprepade skott inklusive det där i slutet när Lejkers trycker för kvittering i slutet. Bra kamp ikväll!

Linus Eriksson gör sin bästa match i Timrå ikväll.
Får träna avslut. Det måste han om han ska hålla på att gräva fram chanser så här ofta! Super!

Nu tar vi FBK av bara farten!
Det förtjänar TS och 19!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Satan vilken mysig seger. Imorrn blir det steveropers favorit-tisha på jobbet.

Idag var det verkligen LAGET som vann, en rakt igenom gedigen insats. Lite extra mysigt att vinna på det sättet. Det bygger alla.

Men jag vill ändå lyfta Emil P idag. Jag tillhör dom som kan bli helt uppgiven när man har sett hans gamnacke och till synes totala ointresse av vad som sker på isen. Men idag fick jag lite Lander-vibbar av hans jobb.

Härligt att se och det ger mig en go känsla för fortsättningen.

Sv: Apropå nånting...
123Hockey: Ta med namnet Westfält också..
Ha en fin och givande lektion!

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
Montén Python: Håkans frisyr fick mer analys än Timrås match..
Men som svar på din fråga, ja, inte 10 minuter, men 100ggr mer än Timrå.

Sv: Timrå IK - Växjö Lakers 2025-09-18
KulltorpsOlli: Hur många fick DIF? Var det masspsykos i kärleksbombning över att storstads laget är tillbaks?

2904946 · »