TIK1928: du sätter ord på mina tankar! Det viktigaste om man ska vara en "storklubb" är styrelsen! Med rätt folk i ledningen så kan man gå hur långt som helst!
Söderöver: "Ekonomiskt kommer vi alltid ha svårt att konkurrera med de flesta andra SHL klubbar utom kanske när vi går för en stjärna"
Varför då? Har inte ens vi supportar högre krav eller önskningar på att Timrå IK ska bli mer än den lilla förening vi är idag? Vi supportar gnäller på att styrelsen grinar ut i media med "vi är mindre än de andra" "vi har inte samma ekonomiska muskler" samtidigt som vi själva sitter här inne och tycker liksom att "vi kommer aldrig kunna konkurrera med dom stora klubbarna" Vem fan ska lyfta Timrå IK till nästa nivå då? För helvete vi måste sluta med denna "tycka synd om oss själva" mentalitet och börja tro och ställa krav på föreningen.. Det är fanimej som att vi bara ska acceptera att vi är en liten skit klubb som aldrig kommer bli större.. Vafan är ens vitsen med att spela i SHL då? Färjestad är väl ett bra exempel på hur en förening som inte har en storstad ändå kan bli en maktfaktor i Svensk hockey. Jag menar, räknar i rent upptagningsområde är ju Sundsvall/Timrå större än Karlstad... Eller just det, Brynäs är också storklubb med samma storlek som runt Sundsvall isch....Oh fan kolla Växjö? eller jag kom just på flera områden med lika många eller mindre invånare runt arenan.. MEN! --> Timrå IK...vi kommer aldrig kunna bli nått mer...
Ursäkter mig men jag behövde bara komma ut med frustationen, den ligger generellt ganska brett och inte på just dig (Söderöver) och är ett problem jag tycker förening/styrelse och även många av oss supportrar har..
FHC bossen var uppe i Övik och kollade på DN när Burkröven mötte m0d0 senast med.
Han har stärkt sina aktier som fan den gode DN.
Ekonomiskt kommer vi alltid ha svårt att konkurrera med de flesta andra SHL klubbar utom kanske när vi går för en stjärna. Högavlönad bredd kommer vara svårt för oss även om vi supportrar många gånger tycker bredden är för dyr redan idag.
Därför är ambassadörer som Genborg och Freij skitviktiga! Att dom trivs, får en plats dom är glada för och förutsättningar att bli erkända är sjukt viktigt! Efter skriverier som det från Hockeysverige.se härom dagen och ryktet i branschen är vårat starkaste konkurrensmedel i kampen om löften! Vi får verkligen inte glömma våra ”egna” i detta heller.
Jag skulle gärna se att det kom upp någon som har det lilla extra!
En match, några byten, thats it, oavsett om det blir succé eller fiasko. Inga krav utan en så kontrollerad premiär som möjligt bara.
Så kan man bygga från det sedan. Jag förstår det som att vi inte blandar in U20 särskilt mycket alls kring A-laget i år… Det är tråkigt om det stämmer. Det är ett enormt jävla kliv från u20 till SHL men det är olyckligt tycker jag att göra avgrunden större än den måste vara.
Handlar för mig mest om att bygga en grund…
Nu kan jag ha helt fel och vara ute och cykla kring hur jobbet mellan u och a ser ut!
Smörgåsen : Dower kritade väl nyss på för ytterligare ett år i Umeå? Verkar ju onekligen som att han vill stanna där innan flyttlasset bär över Atlanten
Smörgåsen : mm. Jag hoppas att det skulle kunna gå.
Så finns Lundmark i Sverige över helgerna med.
Jag hade inte klagat.
Men det känns som att Lundmark valt att vara väldigt lojal mot organisationen som gett han chansen i USA.
Jag tror inte att dom organisationerna förtjänar blind lojalitet, det är tydligt att spelarna är handelsvaror där men samtidigt är lojalitet en vacker egenskap som jag personligen tycker även Timrå ska respektera för det för att i bästa fall få den lojaliteten om Anton vänder hemåt igen.
Det mervärde Timrå fått från Dahlén är ju riktigt fint! Lojalitet är inte det största i modern hockey men uppskattas hårt!