Intervju med Gath. Vilken prägel vill du sätta på Timrå?
– Jag hoppas att vi ska uppträda, som oftast mina lag gör i alla fall, jag älskar spelare som jobbar hårt. Gillar när vi spelar fort, vill ha ett mindset som är offensivt.
Gath fortsätter:
– Inte för att vi inte ska ha en bra defensiv, men jag tycker att man ska vara lite modig och kreativ. Det är så jag vill se det. Älskar att se anfallsspel och älskar när det går fort. Det är det jag njuter av att se. Det ska vara lite underhållning också i det hela. Givetvis ska vi vinna matcher. Men jag vinner hellre med att göra lite fler mål än att släppa in mindre.
Har du koll på de spelare som ”Nubben” plockar in nu med Otto Kivenmäki i spetsen?
– Absolut. De senaste nyförvärven har jag varit mer eller mindre inblandad i, så det tycker jag.
Kivenmäki inte varit utanför sitt lands gränser och spelat?
– Nej och det är så klart alltid ett frågetecken när man plockar in, framför allt från finska ligan. Det kan bli lite allt möjligt av det faktiskt. Men det är en skicklig spelare, det är det. Bra med pucken och kreativ. Kvick i huvudet framför allt. Jag tror absolut att han kan passa in i SHL och ställa till det offensivt. Det är våra förhoppningar, säger Mikael Gath utan att försöka försköna något.
Timrå hoppas även att JVM-duon, backen Alfons Freij och forwarden Eddie Genborg återvänder från sina NHL-klubbar inför SHL-säsongen i september.
– Freij räknar vi med att han ska vara hos oss, säger Gath om den 20-årige backen som spelade i Winnipegs farmarlag Manitoba efter SHL-säsongen.
– Genborg räknar vi med att han kommer att åka över och förhoppningsvis komma tillbaka om han inte gör supersuccé.
Eddie Genborg, 19, spelade med Detroits farmarlag Grand Rapids efter säsongen med Timrå.
– Jag tror att han kommer att åka över och köra campen och sedan om han får några matcher där borta innan han kommer tillbaka, säger Mikael Gath.
Sakic: Vill bara säga att jag ändå gjorde mitt bästa med att sprida den rätta läran med Tallarna pin på jackan i Fribourg mot Kanada. Hade även en Timrå ryggsäck på mig vilket ledde till en spontan sång av en ung kille på flygplatsen i Genève
Andersson: "Elitsatsande" Giffarna Sundsvall leder mot alla odds. 1-0 inför andra halvlek mot Landskrona BoIS inför i runda slängar några hundra åskådare. Men man förtjänar väl inte bättre heller.
69 % HÅLL INT!!