Nisse på Mon or: jag har för mig att jag läst någonstans att Elias Pettersson körde mycket skotträning i sin ungdom. Men så brukar dom sitta i kryllan också!
Tom Topp: Precis. Har alltid undrat varför det inte tränas på just skytte. Hur många av 16 forwards kan skjuta? Max 5? Tränar övriga 11 just nu i Bommen skott? Knappast. Tränar någon utöver Hållander skott just nu i Bommen?
BlackBay: han har säkert en del bra råd, Gynge. Men det han framför allt trycker på är träning, träning och ännu mer träning! Och det är nog inte konstigare än så!
Nisse på Mon or: skulle verkligen behöva vara fler som deltar på den där skotträningen så vi får upp effektiviteten en aning. Alldeles för många har gått på Emil Berglunds snabbkurs, och den är, om vi ska vara ärliga, inte alltför effektiv.
Nisse på Mon or: Det brukar vara ett helt gäng från Timrå med i M&Z-hallen när de hyr där så det var säkert många fler med när han var där. De har hyrt minst en gång i veckan och kör is.
Detta tänk är det många föreningar som har haft, för dom flesta så blir ännu mer skulder.
"Hur ansvarsfullt är det att satsa när ni inte har pengar i dagsläget att lösa alla era skulder?
- Om vi vänder på det, om vi inte skulle satsa på att ha en chans att gå upp i SHL, då sitter vi med skägget i brevlådan ordentligt nästa år. Nu kommer vi förhoppningsvis att ha ett attraktivt spel så att folk vill komma och titta. Då kommer vi få intäkter.
- Hade vi bantat truppen så hade vi haft ett helt annat publiksnitt, vi hade sålt färre korvar och företagspartnerna hade inte velat vara med på samma nivå. Då tappar vi jättemycket intäkter. Det är en investering för att vi ska ta oss tillbaka till SHL. Och har vi tur så är det på ett år, annars så får det ta ett år till."
Angående Richard Gynge och hans skotträning med Hållander i Bommen. Är det inte rätt många i dagens Timrå som behöver hans tjänster. Är föreningen ö.h.t. intresserade?