Olle boy: Måste du jämt vara så taskig? Alltså allvarligt, Gerhard var min största hockeyidol (efter Pasi.P) i laget innan han fick gå. Alltid snäll att stanna och prata en stund, aldrig sprang han bara förbi. Dessutom tycker jag att han var hyffsat bra då han spelade i Timrå, Också.
dr-nix: Dom rykten jag hört (sanna el osanna?) är det att hans avgång ej hade att göra med hans spelande i laget (han var en duktig spelare), men han hade tydligen svårt att samsas med sina lagkompisar, dvs lite interna problem. Detta är ju bara vad jag hört, har du en bättre historia så.... fill me in.
Grattis Finland! Jag höll dock på Schweiz, då jag tycker de har förtjänat att äntligen vinna guld efter så många missade chanser och spelade på hemmaplan dessutom. Måste kännas oerhört surt att ännu en gång snubbla på mållinjen. Men Finland var lite bättre inget att hymla om
Jag har alltid rätt Olle - Det vet du =)