Varför är det så svårt mot Örebro. Toppen mot botten av tabellen men på planen ser de ut som juniorer mot seniorer emellanåt. Vann vi ens en närkamp den här perioden. Gör om Gör rätt.
Per HApps: Så otroligt befriande med en sån här period! Det känns så fantastiskt skönt att få rensa systemet och att det inte alltid är bra! Efter solsken kommer regn och hela den biten.
Vilket jävla mörker.
Kan vi få komma ut ur tunneln och känna på solskenet en stund nu? Snälla…?
Fruktansvärd match så här långt. Förstår att Jokinen ser smått vansinnig ut på bänken. Pissinställning. Öret jobbar ner oss fullständigt, och vi svarar med att vara bekväma. Uselt.
Man blir inte klok på det här laget. Soppatorsk redan efter tor-lör-tis? Då lär det bli ett kort slutspel.
Kan vi snälla åka ut i tredje och se ut som ett hockeylag med någon form av hunger?
JJ steppade upp i andra. Det måste man ge honom. Övriga tappade alla energi efter 2-0 som brukligt. Får vi inte första målet så tappar de allt. Uruselt.
josha840: Helt sjukt att vi kan åka på en interference när dom kör över JJ men dom kan dela ut en open ice på icke puckförande spelare och dom klarar sig. Otroligt frustrerande match. Visst vi gör inte den bästa matchen men domarna är ju något av det sämsta man sett denna säsong. Noll känsla för vad som händer på isen och Örebro är ju ett vidrigt lag som alltid snappar upp sånt och börjar filma direkt.
Kerstin_k: Precis så. Pajkastningen av JJ är bedrövlig att skåda. Inte ens när han gör en rätt stabil insats så får han beröm. Utan det skall vinklas son att det år hans fel vi ligger under. Skulle kanske satt honom som forward istället. Så vi mäktar med mer än 1 skott på mål i en period. 😂👍
Sanyet: Sant, men alla är usel. Endast JJ är godkänd. Han har iaf spelat upp sig och haft lite tur med. Men vi har tendens att spela sämre mot lite sämre motstånd.
Karlsson74: exakt, det är samma för alla. Sa han att det var värre för Timrå än för andra lag? Jag tolkade det som ett generellt konstaterande om att nu går vi in i en tuffare period. För alla.
Edlundpojken: Vsst utvisning, men alla fasthållningar och hakningar släpps hela matchen. När ska det bli tillåtet att spela hockey i Sverige, ta bort lösningarna vid sarg och.hakningar, Alla andra ligor spelar hockey i Sverige är det inget rent spel.
Sanyet: Helt otroligt vad ägda vi blir. Hela andra perioden har Örebro parkerat i vår zon. Har man en målvakt som inte kan få ett enda stopp i spelet så är det katastrof i andra perioderna, vi får aldrig byta.
Sen är det ju svårt att spela hockey med en sån här pajas till domare, Satan vilken filmning Quenville gör, att domarna faller för den är ju helt otroligt.
Olli Hahl: Ja, tyvärr är det ett faktum. Det är nästan svårt att tro att det är samma lag som slagit 1,2:an bara några dagar tidigare. Men vi ger aldrig upp!
DenRöda: Endera ligger arenan kvar där den är, och då får man acceptera att klubben aldrig kommer kunna växa till någon stormakt i SHL ens i teorin, eller så flyttar man den till hamnen. Allt snack om Birsta osv. är ju bara en extremt ... | Läs mer