jag blev riktig insatt med timrå från ca...måste tänka...5års sen...kommer inte ihåg nån ulin då...eller vänta...*flashback*...nu när jag tänker på det så lanske jag vet vem det var!
Felipe lilla ?? is it like that ?? =) anyway .. Patrik Ulin played in timrå when i where in Troja Ljungby .. that was (is?) a good player i think his last season was 98/99
Felipe: Han heter Jonas Uhlin förövrigt yngre bror till Jimmy Uhlin som är ordförande i TIMRÅ SK!
Fan tänka sig att "Nubben" har varit matchvinnare i Timrå, året då det begavs sig var -95! Hade (nästan) glömt bort det! Med den "kagge" runt magen han har idag så är det svårt att förstå att han en gång i tiden satte skräck i motståndarna i Div1 Norra! Hade det INTE vart för en att hans rygg så hade vi (kanske) kunnat "damma" av han jag menar ALLA blir ju livrädda för "Nubben" när han spänner upp sig och blänger med sina kattögon i en,,,he he he
ernie eagle: Apropå klack: Moras klack är det ABSOLUT sämsta jag skådat. Min första historiska match där Tik inte spelade förra året var derbyt mellan Mora och Lif. Leksand visade till och med att de var ett lag för Es på läktarplats i Mora. Klacken i Uhlins lag ( Uhlin som spelade mkt stabilt för övrigt) var ett skämt. Ett gäng 10- åringar som inte verkar ha föräldrar... Lärt sig hatramsor om Leksand och vrålar ut dem inför ett par tusen väldigt frågande föräldrar...
Är övertygad om att Uhlin gärna kommer hem till Timrå igen, där det finns lite kvalité i alla fall. Uhlin kanske tillför Tik i allsvenskan, men inte före.
För övrigt slutade denna spännande match 3-5, där Mora ledde med 3-1, 10 minuter in på sista perioden....
Felipe: Han spelar i Mora IK med tröja nr.28! Tyvärr har han varit petad dom sista matcherna pga av att han och tränaren har lite olika uppfattningar om hur hockey skall spelas!
Ryktet säger mig också att det är dåligt drag i Smidjegrav, lite publik och en oengagerad "klack". Men tittar man i tabellen så ligger dom faktiskt "bara" 1p efter Bofors i kampen om den sista platsen till SuperAllsvenskan i SHL (Södra HockeyAllsvenskan). Idag blev det dock ånyo en förlust för dalkarlarna 5-2 i "derbyt" mot ett annat klassiskt dalagäng Leksand! Som tur var förlorade även Bofors överraskande med (4-0) borta mot Mörrum ( dit Pär Styf var utlånad några matcher ifjol).
ernie eagle: Jag tillhörde de kritiska rösterna mot honom på läktarn när han var här... Jag tror inte så mkt på denna idé även om det var ett tag sedan jag såg honom i nån riktigt tuff match... Han hade när han var här i TIK en förmåga att vara bra nån enstaka match för att sedan vara osynlig i nästa... Däremot så var ofta bra när han fick börja på bänken, för att sedan slängas in när det stod o vägde... Han var då pigg o rörde alltid om en del med sin aviga skridskoåkning...
Han är en spelare som alltid kommer att finnas i en TIK-själ men tveksamt om han håller för elitserien... Dessutom hur ska vi värva honom nu...? Mora lär väl inte bara släppa han sådär...
ernie eagle: Om du snackar om Uhlin så vet jag lite. Träffade honom på affärn häromdagen. Det är en bra kille. Med ett hjärta som brinner starkast för Tik- trots helgjutna insatser i Mora. Nu tror jag inte att han har så där jättemkt att hämta i Es, trots Tik-hjärta. Men kan bli en "very important player" om vi mot all förmodan skulle spela i allsvenskan kommande säsong.
För övrigt finns det en hel del spelare i Mora som kommer att platsa i Timrå om vi degraderar.... Men så jävla illa är det inte än.
Marcus: Handen på hjärtat. Är det verkligen så? Jag tror i min enfald att fler än mig och Friskan samt några till som uttryckligen sagt att de saknar sökningsfunktionen är fler till antalet men inte gör så mkt väsen av sig. Här ska vi snacka hockey- javisst. Men jag tycker ändå att man kan kalla detta med hockeysnacks funktioner och finesser för hockeysnack, om än internt.
Jag är rätt säker på Friskans intentioner vad gäller hennes önskemål- nämligen att påverka andra som liksom sitter och kniper och inte har förmågan att handla... Hon säger som det är och viker inte en tum- det måste väl uppskattas även hos en webbis?
Du har och gör ett jävla bra jobb Marcus. Därom råder inga tvivel. Däremot finns det människor som kan komma med råd och förslag, antingen via mess, eller hockeysnack eller ngn chatlinje. För mig är det ingen större skillnad. Men jag har säkert fel.
Så att uttrycka sig i hockeysnack som ägs av dig och att kalla det för "rätt verkningslöst" ter en aning konstigt. Jag förstår att du inte bevakar sidan dygnet runt. Men att inte minst lika sporadiskt titta in på denna sida som att öppna dina e-post medelanden verkar strange.
Nåväl: Jag har skickat ett mess till dig om att återskapa sökningsfunktionen. Då har jag i alla fall gjort det som krävs. Hoppas att det finns ett par till i alla fall som vågar berätta detta.... trots en avsevärd förbättring i och med det nya med hockeysnack!!
Det kommer inte att dyka upp så många nya funktioner på HS under de nästkommande veckorna. Orsak: Vi måste köra igång www.timraik.nu först. Klubbens hemsida ligger högst i vår prioriteringslista.
Ja jag är fullt medveten om att dom flesta kommer att höja på ögonbrynen en aning och klia sig huvudet och tänka för sig själv att jag INTE är riktigt klok! Men det är just vad jag är det! Klok alltså!
Satsa på hemvändare med ett gnistrande och brinnande Timråhjärta! Ulin är fostrad i föreningen och tillhör den gyllene årgången -73 och har aldrig tidigare testat på Elitserien om man räknar med bänknötandet i början på 90-talet då i VIK Hockey! Men då var ju fortfarande "ung & dum". Nu är en stadgad, lugn, harmonisk och rutinerad familjefar med åtskilliga matcher i dåvarande Div1, Allsvenskan, SuperAllsvenskan, Play Off-matcher m.m.
Karln har redan blivit sågad jämns med fotknölarna utav sk "experter" på Södra Stå! Folk får ha vilken åsikt dom vill men jag tycker åtminstone att han kunde få chansen att testa på Elitserien innan man dömer ut honom! Men elaka tungor finns det gott om!
Satt ikväll hos Ulins farsa och läste gamla tidningsurklipp från 1995 och framåt! Han var ju fullständigt lysande då! Vem minns INTE då Timrå knäppte Boden med 5-1 1995 i Björkängshallen och Ulin himself svarade för ett klockrent "Hat trick". Tilläggas bör att det var en "Seriefinal". Han är ål som en ål och det krävs mer än tyngd och muskler för att stoppa honom! Man måste vara listig också! För han har en bländande speluppfattning och en förmåga likt Robert Carlsson att åka rakt fram och hitta målet! Inget onödigt dribblande utan raka spåret! Dessutom "springer" på skridskorna och det ser jätteroligt ut! Det var övrigt Hans "Virus" Lindberg som en gång i tiden införde den stilen i Björklöven på 80-talet!
Jag vill gärna att ni kommenterar denna tråd! TACK!
Friskan: Jag läser gästboken sporadiskt. Önskemål om HS tas helst via brevlådan eller e-post. Så att lägga in önskemål om funktioner i Timrå IK's gästbok är aningen verkningslöst. Och när det är någon som tjatar på mig så blir effekten oftast den motsatta. Det som det tjatas på hamnar ännu längre ner i prioriteringen. Så funkar jag!
Alla: Snart flyttar gästboken (dvs. Hockeysnack) från Timrå IK's server. Men det är inget som ni besökare kommer att märka. Det är dock en gästbokshistorisk händelse. Sedan gästbokens födelse 1997 så har gb'n alltid varit i klubbens händer. Det är den inte nu längre ...
Tack Daniel,du tog orden ur munnen på mig.Därför var jag inte i Stångebro igår(varit där 2ggr)alldrig mer.Åker nästa med glädje till Nyköping om det skulle bli nödvändigt!Usch nej,hemska tanke.Nu tar vi en historisk seger i gavlerinken på lördag.Vi syns
Flaggan är ett osäkert kort. Senaste gången släppte inte vakterna in mig med pinnen. Den var för tjock. Enligt dom så var reglerna som var satta av Svenska Hockeyförbundet det att pinnarna fick inte vara tjockare än ett lillfinger alltså den smalaste varianten av PVC rör. Sen hur fan man ska kunna ha en sån pinne på min flagga och speciellt en jumboflagga kan inte jag riktigt förstå.
Knylan: Måste jag ta med mig hårddisken som jag lovat dig i över ett halvår?? I så fall måste jag fejka mitt nick....
Har full bil, eller rättare sagt full minibuss från Mora. Sju stycken exilare som kommer att förgylla högst tusen Brynäsare... och minst lika många Tikare. :o)
På tal om att sätta ansikten på klacken så tycker jag att alla som ska till Gävle sätter fast en lapp på bröstet med sitt nick på. Många man skulle vilja veta vilken som ligger bakom vilket nick även om jag redan har vetskap om rätt många.
Fy sjutton vad jag ska skrika och väsnas i gavlerinken på lördag. Första bortamatchen på en hel säsong för min del, men anledningarna har funnits där. Nu hoppas jag att jag får se Doktorn med flera. Sätta lite mer ansikten på nicken!
Jag saknar också den funktionen och har skickat en fråga till Marcus om detta. Han svarade att det låg väl inte först i prioriteringslistan,men det kommer..om jag tolkade det rätt..!
Friskan: Japp - det kan du lita på! Själv då ?? Lyckades du ta dig till kansliet, eller fick du guben din att bära hem den eller väntar du på att få den i brevlådan fortfarande ?
Om nu Friskan kommer på något som en del av oss som spenderar nästan hela dygn på sidan saknar, ska man då inte kunna påtala detta med förhoppning att fler är intresserad av samma sak?? Och att det leder till förändringar till det "ännu" bättre??
Jag tycker att sidan höjt sig massor av streck i och med det nya. Däremot saknar jag också sökningsfunktionen. Det är inte att "klaga" utan att ha önskemål på hur sidan kan bli ännu bättre.
Rip Kirby: Vet att endel hatar Karlstad och Färjestadsupporters här så jag skriver inte så ofta
Men idag hör jag undantag. Tänkte först berömma Timrå och Tommy för att fått ihop laget så bra och prestationen igår är det starkaste jag ... | Läs mer