KulltorpsOlli: Finns nog ett ganska vettigt syfte med det ändå. Kommer du ihåg han Daggen, som grät i TV? Tror du inte att Karlskoga ångrar att de inte gav honom munkavle? Han framstod ju inte som talskrivare åt Winston Churchill i allt han sa efter matchen direkt...
KulltorpsOlli: Nu blir det ju dock roligt om det inte är något fuffens.
Ni var så jävla utomordentligt dåliga. Så brunusla att vi aldrig varit med om motstycke. Detta var ett hån mot all sport i alla tider. Så dåliga var ni att vi inte trodde det var möjligt att vara så dåliga. Det visade sig att vi hade fel. Ni är precis så dåliga...
Villervalla: Jag tror att detta är stort. Många spelare inblandade. Men vad vet man? Man går bara på en känsla bara Men allt pekar åt samma håll just nu i min bok. Man jag har haft fel förr.
Olli Hahl: Jadu inte roligt att som spelare behöva styrka varje förlust i media framöver. Inget som höjer lagmoralen, kommer grabbarna i laget lita på varandra framöver ens?
KulltorpsOlli: Men jävlar vilken jätte utredning som dom har startat! Och då kanske man får vatten på kvarnen för jag är 99,99% säker på att något är in i helvete fel!! O sånt brukar jag känna på mig!!👿👿👿
Villervalla: Luktar lite Östersund över detta. Man fixar och trixar lite. Det finns väl många fler än jag som undrar hur Löven kan värva som de gör. Tänk om detta är stort?!
Olli Hahl: Jag vet inte hur mycket det krävs för att ändra oddsen, men tydligen har det ju blivit en jäkla ändring på flera. Hypotes, låt oss säga att någon lastar in 100 000 på olika sajter, ändrar det oddsen? Kan det isf vara att någon i Löven lastat in det eller någon av deras sponsorer som kan påverka? Vad stod Moras odds i vid 3-0? Många frågor i detta.
Sputnik: KLART det var en lägg match rena korp nivå på Lövens sätt att släppa in mål.Spelare som lasta in hårt på Mora seger o pröjsa Björklöven kan kosta om sanningen kommer fram. Sjukt odds på Löven trots ledning med 3-0 3-1 högre odds än före matchen. EN femåring kan räkna ut att något är jävligt då👹👹👹
Sputnik: Wennerholm skriver att han fick tips om matchfixning i det 2 matcherna som Löven spelade mot Väsby men han vägrade att tro på det säger han. Nu är han mer tveksam när detta dyker upp.
bar mofftak: En annan liten sak är hur kan löven förlora mot Mora som vi körde över igår isåfall måste Timrå vara ett bra lag att vi tillhör toppen av SHL!!
Eftersom att du behöver registrera dig numer för att spela lagligt är det synnerligen lätt att hitta vem som bettat och se kopplingar till spelare mm.
"Spelfuskbrottet innebär att den som otillbörligen vidtar en åtgärd som är ägnad att påverka utgången av ett spel som omfattas av licenskrav enligt denna lag kan dömas för spelfusk till fängelse i högst två år. Syftet med brottet är att straffa otillbörlig påverkan av utgången i ett spel om pengar, inte att straffa osportsligt spel. Åtgärder som endast syftar till att vinna idrottsliga fördelar är inte straffbart. Endast faktiska handlingar kriminaliseras."
Dessutom "I maj 2015 vid riksidrottsmötet fattade mötet beslut om ett särskilt reglemente där maxstraffet är upp till tio års avstängning från all organiserad idrottsverksamhet för en person som medverkat i vadhållning eller manipulation. En förening ska kunna dömas till böter på upp till 500 000 kronor"
{2064}: i år så blir det nog flera räddningsplankor för många lag, det gäller att få det att överleva enbart och det på vilket sätt som helst. Du ska se att det ordnar sig.
Villervalla: Jag tror tyvärr att vi är nya VIK Ungdom om du kommer ihåg deras resa. Även fast sportsligt klarar oss kvar (mot alla odds) så kommer den ekonomiska bördan med minus 15-20 mio göra det svårt. Även fast fansen kraftsamlar igen (går säkert att få en 3-4 mio till från fanbasen) så kommer det bli tufft.
Sputnik: jag tror att backarna kan ligga bakom om det nu ens är nåt fuffens. Har svårt att tro att föreningen Björklöven har nåt med saken att göra. Det jag märkte ikväll på lövens backar att dom åkte ju knappt skridskor..tog inte i fullt
Sputnik: Men de är helt klart att ngn har lastat en skottkärra me slantar genom en bulvan kanske va vet jag men någe konstigt är de med oddsen vid 3-3vad jag kan se???!!
timraw: Vad göra en julifredag mitt i semestern med ett självklart bad avklarat? Ja, på väg hem från Vivstavarvstjärn tog jag en avstickare förbi Sörberge kyrkogård där jag utan att känna till var spelare #5 ligger begraven tog mig an ... | Läs mer