1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607670 inlägg · 6214 ämnen
« · 3004781 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Rico01: en rimlig agent signar aldrig 60-70k i 2,5 år med någon som haft nhl kontrakt, ni är så jävla naiva

Sv: Apropå nånting...
Tommysåsson: Därför att Florida precis avslutat kontraktet och Lundmark ville hem snabbare än snabbast. 1 + 1 = 2.

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: haha, ja jag blev så upprörd över "vi tror" att jag missade att det fanns mer lustigheter i samma citat

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: han gjorde bra med poäng i AHL också.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: och varför skulle Lundmark med agent acceptera det om nubben var rädd för budgivning? Då är det naturliga mer att nubben givit en högre lön samt att de lät Lundmark lira en topproll tills de insåg att det inte var värt han skulle spela. 1+1=2

Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: Perfekt om Vimmerby har hemmaplansfördel då och det går till 7 matcher. Fast Astrid Lindgrens Värld i april kanske inte är så hett?

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: "Blir det så att Emil lämnar oss så måste vi fortsätta det här hårda arbetet. Det är ju två otroligt skickliga spelare, men de har tagit ganska mycket plats och jag menar, vi är ganska trygga med att det finns andra som kan kliva fram. Men just nu så är vi i det läget att vi håller på med en jakt och letar spelare."

Jag blir nästan rädd när jag läser ”vi är ganska trygga med att det finns andra som kan kliva fram”

Sv: Apropå nånting...
Knylan: för det första är det deras uppgifter, sen för det andra säger Lundmark inget om lönen är 60 eller 150. Men du får väl tro på Expressens uppgifter

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Att tro att spelare som är +24 år plötsligt ska explodera och blomma ut är naivt. Det tillhör verkligen inte vanligheterna, är man +24 så vet man vad man får pengarna. "Låg presterande" Lex Westfält, Lex Lilja, "Hög presterande" Lex Sonnenberg, Lex Riku Hahl

Sv: Apropå nånting...
Tommysåsson: ”Enligt Expressens uppgifter får forwarden nu i sitt nya avtal omkring tio procents löneökning.

– Hade vi släppt ut honom på marknaden och försökt värva honom sedan, då hade vi aldrig fått honom för det här priset, säger ”Nubben”.

På frågan om en löneökning var viktig skrattar Anton Lundmark till och svarar snabbt:

– Nej, det var det verkligen inte. Jag spelar hockey för att det är otroligt roligt. Att jag kan göra det som mitt jobb är bara ett stort plus. Jag älskar sporten hockey.”

Precis som jag skrev tidigare så bygger ju 150k i månaden isåfall på att han hans ursprungliga kontrakt var värt ca 135.000:- i månaden. Om Kimmo har sajnat en tilltänkt breddspelare från HA till en sådan lön bör han bli internationellt efterlyst.

Edit: om då inte samtliga inblandade ljuger av någon fullständigt obegriplig anledning.

Sv: Apropå nånting...
JanneH: Haha. Ja minst 2 i och med EP:s utgång.
Man blir ju mörkrädd när Nubben trollar runt så där.

Kan han inte bara vara rak nån gång så man vet vad man skall ställa sig in på. 😳

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Jag vill ha ett vassare namn än Weissbach som ersättare för Dahlen och Pettersson. Om vi tar in 3 till topp 6 kan han vara ett av namnen till andrakedjan. Men vi behöver 2 vassare spelare enligt mig. Samt en förstaback som många är inne på. Det räcker inte med Hardegård och Freij när den förstnämnde dessutom har svajat betänkligt.

Sv: Apropå nånting...
Idag meddelas att Juel lämnar Timrå som väntat.

Tack Tim Juel för allt! Det var en fröjd att ha dig som målvakt i Timrå IK.
Lycka till i Finland.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Fast det kan väl inte vara EP:s ersättare, han är väl inte ens center?

Sen får jag väl lite sådär vibbar över Weissbach.

Är han en frukt av att ha spelat i topplaget Frölunda, eller kan han omsätta det i "eget spel"?

Att komma från ett topplag, få en större roll, till ett förmodat bottenlag med allt det innebär.
Jag vill inte vara så pessimistisk, men lite "Heikkinen-varning" hos mig..

Men allt beror väl på vad vi får in i övrigt iofs.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: referera gärna till artikeln där det står att Lundmark sagt så

Sv: Apropå nånting...
Knylan: den där skribenten verkar ha ett ont öga till Nubben!

Sv: Apropå nånting...
JanneH:Lite roligt sagt ändå. . "Sen om det kommer bli en, två eller tre, det får vi se men det kommer att bli mer än en i alla fall."

Nähä.😏Två år väl alltid fler än en? Och fem myror är alltid fler än fyra elefanter.

Sv: Apropå nånting...
Hypocrisy: Vill infoga en brasklapp här då de där uppgifterna kommer från samma skribent som menade att Lundmark fick en löneökning från runda 50k till 150k. Trots att Jennifer Engström, Nubben och inte minst Lundmark själv sa att det handlade om en löneökning på 10% från det ursprungliga kontrakt han skrev när han kom hit inför fjolåret.

Salt bör nypas.

Sv: Apropå nånting...
Heisenberg: han ha ju varit borta en del. tittar man senaste säsonger (utom denna som var en boom för ep14 ) så har de väldigt snarlik poäng procent.
men som sagt ja vet inte om han är rätt men värvas ett sånt namn in är de 100 procent en ersättare till åtminstone ep. vilket på pappret är helt logiskt. sen kan man ju alltid diskutera om de är bäst för timrå

Sv: Apropå nånting...
JanneH: det är klart att han måste säga så. Han vill väl ha ryggen fri om det skulle visa sig att hans förmodade toppvärvning floppar. Man får nog vara lite av en politiker om man ska ha Nubbens roll. När det gäller Weissbach så är han väl god för en 30 poäng, det är väl i nivå med Emil.

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Citat Nubben från dagens ST: "Det är väl spelare som vi tror kan ha en topp sex-plats hos oss. Sen om det kommer bli en, två eller tre, det får vi se. Men det kommer att bli mer än en i alla fall."

"vi tror kan ta en topp sex plats" - snacka om brasklapp, värvar du Dahléns ersättare så får du väl för helvete se till att det är garanti på att spelaren går in på topp sex. Inte "vi tror".

Jag skulle nästan säga att 3 nya topp 6 behövs bara för att ens säkra kontraktet

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Ja men menar väl mer att jag inte vill ha honom som ersättare till Dahlen eller Pettersson. Han har inte producerat speciellt bra trots att han spelat i en förstakedja i Frölunda typ hela säsongen. Vi behöver starkare poängspelare som ersättare till ovan nämnda. Så ska han in hoppas jag verkligen inte att han ska ersätta någon av dem.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Juel, Nässen och Pilö avtackade, ingen nyhet direkt med officiellt nu iaf

Sv: Apropå nånting...
Heisenberg: "Om det skulle stämma hoppas jag innerligen att han inte är en tilltänkt ersättare till varken Dahlen eller Pettersson. Dock får han gärna ersätta typ Lilja eller Westfeldt."

haha nu får vi lugna ner galenskaperna 😅 weissbach har ändå gjort succé i ahl o har en lön mellan 200-250k månad i fhc. säger inte att han är rätt namn men blir ju löjligt om vi tro han är ersättare till spelare i 3e/4e kedja

Sv: Apropå nånting...
Tommysåsson: Okej då blir Lilja kvar då. I vintras hade väl nån i Hardegårds familj grinat av glädje när Lilja gjorde ett av sina två mål. Är man bästis med sportchefens svärson sitter man nog säkert. Åtminstone om han heter Nubben.

På samma sätt blir väl Pääjärvi kvar då han är bästis med Lander. Vem ska han annars sitta och prata med under alla tusentalsmil i bussen under en säsong. Det verkar ju inte gå att hänga på fritiden..

Sv: Silly Season 2026-27
0tto: så är det men majoriteten av gångerna skickar backarna pucken i gula listen vilket sätter fws i en dålig sits, sen i anfallszon tycker jag ingen utom freij är så delaktig

Sv: Silly Season 2026-27
Tommysåsson: Instämmer. Men även om vi får till bra uppspel så kommer det ju inte att hålla om vi har FWs som sprätter iväg 9/10 skott i magplattan på målvakten. Men det bör väl finnas pengar för en riktig spelskicklig back + 2 spetsforwards.

Sv: Apropå nånting...
0tto: Kände exakt samma. En klassisk Nubben-brasklapp där han sår ett "ta ner förväntningarna"-frö hos supportrar och får det att låta som att det nästan är planenligt när stjärnor lämnar och tvärtom nåt som gynnar. Att "andra nu kan kliva fram". En av sportchefer i pressade lags främsta överlevnadslögner

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: hört att Olili sa nej men när han drog tog nubben chansen och värvade honom, ser ut som han och Hardegård är goda vänner utanför

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: ingen kan ersätta Dahlen, men jag skulle inte ha nåt emot Weissbach. Två till i samma klass på det så!

Sv: Silly Season 2026-27
RunarUp: äntligen någon som förstår, problemet med Timrås framtunga fws sidan senaste åren är att spelet bakifrån har varit för dåligt vilket innebär att fws inte får tillräckligt med bra uppspel osv

Sv: Silly Season 2026-27
Det är fullt förståeligt att det är mycket fokus här på vad som ska in på forwardsidan när Dahlén och EP lämnar.

Ändå tror jag det är på backsidan en fullträff skulle göra allra mest skillnad. Jag följer ju Växjö Lakers på nära håll och ser vad Joel Persson betyder för det laget. Utan honom är det ett helt annat lag, jag håller Joel som rätt solklar backetta i SHL, Han framställs ofta i rikspress (som aldrig har koll på lagen utanför tullarna) som en komplett back i det offensiva spelet, vilket han iofs är. Men det glöms alltid bort att han är nästan lika bra defensivt.

Lite likt Nicklas Lidström behöver han nästan aldrig tacklas (huh Modano) men kommer ut med pucken under kontroll i dom flesta närkamperna runt sargerna ändå. Dessutom en fantastiskt sympatisk kille både på och utanför isen, till skillnad från t ex Pudas...

Att få in sån back i Timrå är väl att hoppas på lite för mycket, men någon i närheten och med dom egenskaperna tror jag skulle betyda oerhört mycket. Vi lyckades ju hitta Anton Strålman, varför inte göra nåt liknande igen?

Med alla hockeygudars välsignelse, skulle Barkemo kunna bli den spelaren?
Jag har aldrig sett honom ta ett skär på isen så jag har verkligen ingen aning vilken spelartyp han är - men hoppas fortfarande på att mirakel kan hända och som gör att vi blir ett stabilt lag på övre halvan av tabellen i eviga tider.

Amen!

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Om det skulle stämma hoppas jag innerligen att han inte är en tilltänkt ersättare till varken Dahlen eller Pettersson. Dock får han gärna ersätta typ Lilja eller Westfält.

Sv: Apropå nånting...
SKRIDSKOSKENAN: Vill minnas att AB spekulerade i att han kunde vara ett alternativ till oss eftersom konkurrensen är stor i FHC och hans kontrakt går väl ut snart.

Sv: Apropå nånting...
nån annan som hör nåt om att weissbach ska va nära?

fikarumsskvaller här så ta de med en nypa salt.
men om de stämmer så är ju de ev en ersättare till ep14 väl? han kan omöjligt va tänkt att ersätta dalle


Sv: Silly Season 2026-27
Zource: En 7 match-serie mot Vimmerby för att klara kontraktet kanske inte är så fel ändå?

Sv: Apropå nånting...
0tto: "mer än en som ska in på en topp sex plats" känns iaf bra!

Sv: Apropå nånting...
Vet inte om detta poddavsnitt har uppmärksammats här. Men det är Almen Bibic som reonerar kring Gath i Timrå IK...
open.spotify.com/episode/7Av7mL5U09Qf7HdliUPCQb?si=164906a8e30c4845

Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: Myckey elakt sagt. Vimmerby är i HA för att stanna! Jag och Costanza ska bli fulla på Astrid Lindgrens värld nästa säsong.

Sv: Apropå nånting...
steveroper: "Han tillägger:

"Blir det så att Emil lämnar oss så måste vi fortsätta det här hårda arbetet. Det är ju två otroligt skickliga spelare, men de har tagit ganska mycket plats och jag menar, vi är ganska trygga med att det finns andra som kan kliva fram. Men just nu så är vi i det läget att vi håller på med en jakt och letar spelare."

Meningen "men de har tagit ganska mycket plats och jag menar, vi är ganska trygga med att det finns andra som kan kliva fram" gjorde mig lite illamående faktiskt. Hoppas inte att det blir någon budgetlösning nu bara..

Sv: Silly Season 2026-27
Zource: Menar du Modo- Vimmerby?

Sv: Silly Season 2026-27
Rip Kirby: Helt korrekt. Kanske blir Löven-Timrå i ett negativt kval nästa säsong?

Sv: Silly Season 2026-27
Rip Kirby: AIK var sjukt mycket mycket mognare och bättre mot Modo. Trots torsk

Sv: Apropå nånting...
Hypocrisy: Enligt Nubben i dagens ST är vi tydligen rätt nära en forward som ses som ersättare till Dahlén/EP

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Vi har ju fått mål bortdömda bara för att nån skridsko nuddat den blåa färgen när vi mött Färjestad osv.

Sv: Silly Season 2026-27
Zäta75: Jag köper det resonemanget till 100% Ett rivallag och klassiska matcher på förhand, varför inte? Dessutom - det sanna nöjet att spela ner dom igen ;)

Sv: Apropå nånting...
Hypocrisy: Ja, om Lilja var Jokinens önskan så får han faktiskt stå sitt kast och ta honom! 😡

Sv: Silly Season 2026-27
Rip Kirby: Byter gärna HV mot Löven i SHL så blir det närmare resor för oss och ett till norrlandslag i högsta serien. Tycker det är Lövens tur att gå upp nu. En klassisk klubb. Sedan får man ogilla dom om man vill det är upp till var och en :)

Sv: Silly Season 2026-27
RYGG HANS: Men det allra mest humoristiska måste ändå vara att höra "coach" Henrik Gradins kopiösa övertro på laget, som han byggt. Han verkar tro att Modo faktiskt ska ha en chans..? Oavsett om och när Modo nu stöter på Löven ska det bli ett sant nöje att se naiviteten och oförmågan i Hinkens lag, i jämförelse med Löven som naturligtvis är starkare på alla punkter.

« · 3004781 · »