1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 606850 inlägg · 6214 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
Meduza: Även Pudas e ju en härlig spelare som man skulle vilja ha på backen!!👍😇

Sv: Apropå nånting...
JonteD: 100 gånger bättre om du frågar mig, men Leo är ju bara junior iochförsig!🙂

Sv: Apropå nånting...
Meduza: Även han gör rätt för lönen!👍👍

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Om du ändå måste häda, vad tycker du om Linus Öberg?

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Faan va jag skulle vilja se Leo Carlsson i rött o vitt hos oss jävlar va duktig han är!!

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Törs inte skriva annat än att skellet e bättre än öret genom frugan håller koll på Möller o vad jag skriver 👍👍😇 hihihi!!

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Tror Skellet kommer få jobbigt mot deras tyngd. De är Rögle ett snäpp upp

Sv: Apropå nånting...
RunarUp: Men den som säger att öret inte står sig rätt bra mot skellet dom ljuger som en häst travar men hoppas dom tappar sugen om ett tag 😇😇🇺🇿

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Topplagshuvudvärk.

Sv: Apropå nånting...
Kul med hockey men jag måste erkänna att jag känner en jävla tomhet. Visst, man mår såklart grundbra som Timråit och känner stor framtidstro och allt det där. Men på nåt märkligt idrottspsykologiskt vis svävade man ju på euforimoln vid den här tiden förra året. Satt och plöjde kvalmatcherna gång på gång sena kvällar och nätter fram till midsommar ungefär. I år gjorde vi succé och tog oss till en 7:e avgörande kvartsfinal. Lik förbannat var det moll som satte punkt för säsongen och nån större lust att plöja kvartsfinalerna på samma vis känner man ju inte

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Fortsätter göra mål som inte ens finns i fantasin.
Jämnar turen ut sig åker Örebro ur SHL nästa säsong.

Sv: Apropå nånting...
{297}:

Tycker att kvartsfinalerna 2005, 2007 och 2009 var ännu värre. I alla fall i de båda förstnämnda fanns chansen att ta oss riktigt långt. Sett till de lag vi då hade. Den här gången kändes det inte riktigt på det viset. Har släppt Örebro nu, men de får gärna åka ur så fort som möjligt. Blir inte ledsen om SAIK vinner alltihop, men bryr mig inte nämnvärt.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Turen måste ju ta slut någon gång… 🤦‍♂️

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: 2-2 Smörebros Lille Leo Carlsson..

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: 2-2, Örebro har ett osannolikt flyt.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Jo han e inte såå dålig frugans tremänning Möller!!!!👍👍👍😇🇺🇿

Sv: Apropå nånting...
{297}: 2-1 Skälläftä!

Sv: Apropå nånting...
{9908}: har suttit och försökt processat kvartsfinaltorsken ett tag nu. Först kände jag att vi nog föll på bästa tänkbara sätt. Kämpade hela vägen, föll mot ett något bättre lag med flaggan i topp. Men ju längre jag tänker på det desto mer börjar jag känna att det här var en av dom värre torskarna.

För det första är det som du säger, det är en motståndare som knappt har nån kredibilitet ens hos dom egna fansen. Ingen bryr sig om Örebro, dom har ingen historia. För det andra så gör vi en heroisk upphämtning och med domarna mot oss hela vägen så hade det varit en monumentalt härlig seger att sätta in på minnesbanken och aldrig glömma bort. Men så går vi och förlorar match 7. Efter två raka segrar och totalt momentum i vår favör. Jag var inte ens nervös inför match 7, i min hjärna skulle vi bara vinna den matchen. Det kunde inte sluta på annat sätt.

Så att nu se dom spela semifinal känns helt surrealistiskt. Jag har nog inte riktigt greppat det än. Att dom har 6 pers på läktaren i Skellefteå, det känns som ett hån mot oss timråsupportrar. Vi hade så klart fått pisk av Skellefteå och/eller Växjö men det har inte med saken att göra. Den där semifinalen var vår, så känner jag.

Sen finns det en stor jävla kosmisk orättvisa i att SHL’s genom tiderna sämsta karaktär Emil Larsson får åka runt och filma vidare.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: nästa år,städar vi bort dom oxå
är de ens fullsatt i skellefteå?

Sv: Apropå nånting...
{9908}: ja hoppas SAIK städar av dem lite snabbt så vi kan glömma bort det där jävla plastlaget några månader nu.

Sv: Apropå nånting...
{297}: Har ju redan den lilla skara örebrofans som finns på Twitter efter mig efter att jag kontinuerligt synliggjorde deras vidriga filmningstaktik vilket gick hem hos domarna. Höll en låg profil efter match 7, där jag grattade till avancemanget pga orkar inte ge dem vatten på kvarnen att vara en bitter förlorare.

Men här, bland oss, tänker jag fan vara det nu: Helvete i fan, vad jag med min innersta övertygelse, inte tycker de är värda ett jävla fittsmack. De har ett tråkigt lag, de knappt bryr sig om själva, som har en handfull äckliga förstärkande plastlirare vilka bekräftar exakt det plastiga horeri klubben är byggd på.

Så. Fight me!

Sv: Apropå nånting...
Degenerate: Men vad är det för stöttning för laget? Örebro spelar semifinal i landets högsta serie, det är match en lördag och man mönstrar sex (6) "supportrar". Och DET var knappast igår, vilket skulle kunna förklara att man inte är där.

Det finns nivåer vad gäller uselhet och man blir egentligen bara förbannad 😡 Pinsamt är en underdrift jävla plastlag!

Sv: Apropå nånting...
Nån som har koll på Sandrud? Verkar ha gjort ett riktigt starkt slutspel hittills. Bra size också för att vara målvakt, 192cm!
Uppladdat:

500x0-img2704.jpeg


Sv: Apropå nånting...
Tycho: Där spräcktes nollan för Enroth också. Var väl mer en tidsfråga när...

Sv: Apropå nånting...
SAIK 1-0 Öre

Sv: Apropå nånting...
Svårt att se att Örebro tar mer än en match i serien mot Skellefteå faktiskt.

Sv: Apropå nånting...
{297}: Ja jag vet inte vad det är med mig, men jag stör mig fruktansvärt mycket på hur spelarna i Örebro ser ut i ansiktet efter förlusten, ta nr 29 med Don Juan mustaschen, vafan?
Det har gått för långt..

Sv: Apropå nånting...
Degenerate: Tänk om det blir Växjö-Örebro i final. Det hade varit en lika stor förlust för svensk hockey som när man ställde in Corona-slutspelet. Är ju bara att hoppas på Skellefteå-Frölunda nu, något sevärd final iaf.

HA Semifinalerna är ju STEKHET i jämförelse, där ska jag se allt.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: värmhed har nog imponerat mer på mig av det jag sett. Var ju ett tag sen jag såg OJ dock

Sv: Apropå nånting...
Degenerate: Tycker nästan den delen var lika jobbig som faktumet att vi åkt ut. Att Örebros skitsupportrar får mysa vidare i en sport dom knappt förstår medan vi som hade ställt till med folkfest på läktarna har åkt ut.

Fast med det resonemanget hade väl leksandssupportrarna fullständigt gått i taket över deras säsong 😅

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: I Timrå skyllde man på vår dåliga "bur".
Vad skyller man på denna gång?

Sv: Apropå nånting...
Degenerate: Var dom inte sex pers? Varför åker man ens upp...

Sv: Apropå nånting...
Meduza: nä jag har sågat EP’s andra halva av grundserien. I slutspelet har jag hyllat honom. Min poäng är att du har själv ganska ofta varit framme med stora sågen så du kanske ska tänka till ett par varv innan du försöker måla upp andra skribenter som ”forumets fiende nr.1” Konstigt nog har du aldrig nämnt något sammanhang där jag varit positiv till en spelare, jag undrar vad det beror på? 🧐

Sv: Apropå nånting...
Är Örebros bortafölje ett jävla skämt, i en semifinal 4 pers på plats!!!??
Vart är rättvisan?

Sv: Apropå nånting...
Annaaa: Värmhed gjorde det bra han å. Har en helt annan roll i detta lag. Vill alltid producera och letar alltid efter luckor.

Frågan är ju vem man vill ha som center i A-laget. Värmhed eller OJ?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Är Oliver inte kvar i Löven?

Kul med framgångar på juniorsidan 👍

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Japp, semin kommer jag att titta på. Var ser man matcherna? Skönt att få trappa ner lite innan hockeyabstinensen sätter in..

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: värmhed då? Tycker han har sett bra ut när han spelat med A- laget

Sv: Apropå nånting...
{297}: "Bänka Dahlén" sa jag för jag misstänkte att hans senaste skada skulle vara en stor belastning för både JD och laget. Men där hade jag fel, tror han var poäng bäst i TIK strax före EP som du konstant sågat vid fotknölarna i stort sett hela säsongen!

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: ahh ja då blir det ju dom

Sv: Apropå nånting...
Greven: Nu leder Leksand med 4-1 med en period kvar i sin kvartsfinal.

Sv: Apropå nånting...
T T: Ja. Om Leksand förlorar senare idag blir det Djurgårn i semi

Sv: Apropå nånting...
Greven: Och troligen blir det trean Leksand i semin. Grabbarna bara kör, kul.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75:

Utifrån de spelare vi vet/antar spelar i TIK nästa säsong skulle jag vilja se att vi startar ungefär såhär:

1/2a Hållander - Lander - Dahlen

1/2a EP - Hanzl - MPS

3e Hartman - Miehlo - Wedin

4e Boyce/Lundin/OJ/WallE/EA- Lundin/Boyce/OJ/EA - Lundin/Boyce/OJ/WallE/EA

Exakt vem som tar vilken position i de två första ledande lajnen får väl kemin på försäsongen avgöra och Ante lär pröva lite olika kombinationer för att hitta rätt.

Det jag gillar med den här uppställningen är 3e lajnen som kommer vara riktigt tung att möta och som blir en enormt viktigt shuttingdowlajn. Ev skulle Lundin kunna ta Miehlos plats som C här. Även Hanzl skulle kunna gå som C i 3dje om vi hittar en speldosa till C som skriver långt avtal med Timrå.

Det som vore optimalt, om ekonomiska resurser finns, vore en högerskytt med sniperegenskaper för topp6 och då tror jag det skulle vara på MPS plats ovan en sådan skulle gå in. MPS skulle då skapa en konkurrenssituation mot 3e kedjan och alla spelare i 3dje skulle utmana top 6.

Det som oroar mig är kvaliteten på 4e där jag tror vi skulle behöva ha en nivå till jämfört med hur det ser ut nu för att på allvar kunna konkurrera om en topp4placering både i grundserie och i slutspel.

Sv: Apropå nånting...
DenRöda: Och vilken TV-räddning Sandrud gjorde i mitten av 3e.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Man har alltså slagit ut ettan och tvåan nu i nationella top 10. Hur imponerande är inte det :-)

Sv: Apropå nånting...
Tror Wedin - Lander - Hartmann kan bli en vass kedja , förutsatt att Hanzl är kvar och centrar första

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Riktigt bra match av J20! Men jävlar vilken omställning att se denna match när man har sett A-lagets slutspel. Som att pucken är 10kg tyngre i j20.

Märks att Edfeldt, OJ och Forsmark har spelat A-lagshockey. Mognare i spelet. Sjöholm och Falberg är spännande. Kling gjorde det riktigt bra!
Satt och jublade vid varje mål vi gjorde.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Det här var ju kvartsfinalen som Timrå gick segrande ur. Alltså är man nu i semifinal 👍

Sv: Apropå nånting...
Synct: Kvartsfinal

« · 2515201 · »