KulltorpsOlli: Jösses så bortdömda löven blir. Sen verkar dom ha gjort den nu patenterade ”löventabben” och vara på tok för tunna på backsidan. 5 backar på bänken just nu och det är match ett?
Håller nog Lander högst i både grundserien och slutspelet, även om jag är medveten om att det är ett ganska så fantasilöst svar. Hur mycket jag än försöker att komma fram till något annat så kan jag inte. Finns i alla fall ingen mer värdefull spelare i det här laget.
KulltorpsOlli: Håller med! Jag hade iallafall inte riktigt förstått det innan han kom hem men sen såg man ju ganska snabbt att det här är ”hans” lag. Man ska inte jämföra Dahlén och Lander, dom är viktiga på olika sätt, men det kommer aldrig gå att ersätta Lander.
{297}: För mig finns det bara en, Lander. Jag tror inte vi förstår hans storhet. Och då menar jag inte bara på isen. Känns som att han ensam kan lyfta en grupp ett par klasser. Visst har han haft ngr matcher som varit sämre, men han är bara en människa.
Andersson: Tyvärr kan jag inte hålla med. #94 gjorde några bra matcher men hans säsong måste ses som ett enormt misslyckande. Han ska var som bäst nu men är mest osynlig. I slutspelet dök han upp och spelade hockey igen på den nivå man kan förvänta sig i några matcher.
{297}: Vill lyfta min favorit , ja 94an , som höjde sig i slutet av grundserien . Fick ihop 20 poäng , varav minst 10 var väl under sista 15 matcherna . Totaldominerar match 6 mot Örebro och gör 7 poäng i slutspelet . Med en bättre (skadefri ) start nästa säsong kanske man kan hoppas han närmar sig 30 pinnar ?
SebastianH: MVP i slutspelet tycker jag ändå går till Dahlén. 10p på 7 matcher och bättre i 5-5 än tex. EP som också gör ett bra slutspel. Hade velat säga Lander, han är en gigant på ALLT förutom tekningar.
Grundserien tycker jag är svårare, den har många ansikten. Lyytinen är toppklass men han har en period där i början då det är rätt hafsigt spel runt mycket av det han gör. Det var som att han förväntades att ersätta LaLeggia offensivt och det gick inte, när man väl landat i att han är en stabil tvåvägsback så hittade han rätt. Tycker nog Lander tar MVP i grundserien. Var hade vi varit utan en sån gigant? Han kliver in i truppen och förändrar hela lagets mentalitet. Är det en slump att Alvarez gör sin bästa säsong nu? Att Pääjärvi gör typ 180 vändning från att börja riktigt svagt i tik till att på slutet vara riktigt tung i vartenda byte. Tror Lander hade en hel del med det att göra.
SebastianH: I grundserien är det svårt att frånta Landers betydelse för laget och hur han skapat en vinnarmentalitet. Han är nog en rätt stor anledning att nyförvärven som Lyytinen till exempel har kommit in i gruppen så pass bra.
Rip Kirby: vi får betänka vilka spelartyper som lämnar vårt lag denna säsong och vilka vi värvar. Vi kanske har tillräckligt många offensiva spelare med Hållander in? Vi har en jäkla bjässe i Alvarez som ska ersättas också. Om Lundin lämnar så är det kanske också en uppgradering som behövs i form av en skicklig defensiv center?
Ska starta en diskussion här nu tänkte jag. Vem anser ni var Timrås MVP i grundserien respektive slutspel?
Grundserien för mig är TVEKLÖST Lyytinen. Vilken gigant han var på hela banan. Praktexempel på den moderna backen. En fattigmans Lennström. Jösses vilken lyckoträff.. Bubblare: JJ, Lander och jonte. Ganska intetsägande
I slutspelet växte MPS på mig. Jag tyckte han spelade fruktansvärt bra slutspelshockey. Har svårt att välja en här då jag inte ansåg att särskilt många spelade sin säsongs bästa hockey och chippade in det där lilla extra som krävs i slutspel. Bubblare: Lander och Stenqvist. Glimtarna man såg i Stenqvist höll ju sjukt hög standard. Lite ojämnt spel som i grundserien. Men det finns något spännande med pöjken! Spelar Lander på sin absolut högsta nivå vinner timrå. Det var som tidigt i grundserien när Lander hänför på sitt sätt, då vinner timrå bara.
Köper det du säger med att vi måste vara tydligare. Fin idé med att använda YouTube till det och är något vi pratat om. Får se vilket format vi får till det i.
Allt du nämner är nyckelfrågor och större frågor för mig än att ... | Läs mer