Vargher85: Hade samma känsla. Oskarshamn skulle vi ta, enkelt. Jomenvisst? I kvalet mot Djurgården hade jag ångest varje match. Och jag har aldrig någonsin tidigare i mitt liv, oavsett vad jag deltagit i själv, eller upplevt på sidan om, t.ex som supporter, skrikit så högt som när Tim Erixon lossar sitt slagga från blå, and the rest is history...
Således, inget kval är enkelt. Inget lag går ut och bara städar av 4 matcher sådär. Det blir mentalt alldeles oavsett vad du som lag går in med för ingångsvärden. Om du varit i särklass sämsta laget i grundserien, ja, då kan du helt plötsligt vända det till din fördel i en bäst av sju serie.
Ångest big-time. Det lag som kommer in mest avslappnat har en jag ska inte säga stor fördel, men en fördel är det, alla gånger. Och helvete vad nöjd jag är att vi slipper den skiten den här säsongen 🙈🫣
Rip Kirby: Med all respekt. När vi ställdes mot Oskarshamn i kvalet hade jag en behaglig känsla. Det här fixar vi, tänkte jag. Sedan gick det som det gick. När vi ställdes mot Djurgården var det ångest deluxe och jag slappnade nog inte riktigt av förrän i slutet av match fyra.
Hamnar Modo i kval mot Oskarshamn kan vad som helst hända. Jag skulle inte våga satsa pengar på något av lagen.
Kulltorp: Poppa pop-corn, nu är det inbördeskrig på MoD0-lid sida. Klart underhållande läsning. J.F.K pissar och dissar i stark motvind. Hå hå ja ja, det blåser i Ö-vik i daaaa.
X-Län: Karlkvist är ju bara farlig i PP.... i fem mot fem gör han inte många poäng samt har smickrande -31 i +/- statistiken Vissa här har klagat på Dahlens hemjobb med -8 men karlkvists -31 skojar man inte bort.
Rip Kirby: jo men Oskarshamn har karlkvist och Lodin. Om man ser hur Timrå hanterade att vara sist och fått ställa in sig på kvalet emot djurgården. Jag förstår att de är panik i övik. De blir inte kul och möta Oskarshamn.
Per HApps: Jag blir väldigt gärna av med Örebro. Faktiskt före OINK. Oskarshamns tid kommer. Man kommer aldrig kunna etablera sig på allvar i SHL. Man är ur ligan oavsett om en eller två säsonger.
Om Örebro åker däremot, då snackar vi haveri och ett fullständigt sådant. När man startade ligan så bra och låg med i toppen, då var allting som förväntat. Topplaget Örebro. Semifinal förra säsongen. Knapp förlust där. Man skulle bara ta sig det sista steget framåt, men se hur det gick. Ett lag totalt nere i mörkret. Fullständigt utan självförtroende. Niklas Erikssons återkomst har dessutom betytt exakt noll. Örebro får vara väldigt glada om man klarar sig ifrån kvalspel. Oskarshamn har precis allting att vinna där.
Önskedrömmen vore Örebro-Modo i kvalet. Tipset blir dock Oskarshamn-Örebro.
Zäta75: Var ju lite av en smekmånad för Modo hela 2023. Nu börjar det märkas att spelarmarknaden är snustorr, plånboken är tom och det inte går att spela allsvensk hockey i SHL.
Zäta75: Modo har begåvats med den allra tröttaste matchspeakern genom alla tider. Hon tycker förstås inte alls det är kul när hemmalaget förlorar, men i den rollen som hon har ligger med all rätt ett ansvar att hålla upp en viss nivå. Detta helt oavsett om hemmalaget vinner med tvåsiffrigt eller om man förlorar. Ingen är väl längre särskilt förvånad hur jobbigt det är att vara Modoit...
HV har 6 hemmamatcher kvar efter Färjestad=18 poäng. HV har 42 poäng. 42+18= 60. Det räcker inte att vinna alla hemma. Klarar de att vinna alla hemma plus minst två borta?
Dubbeld: Man förstår ju varför Skellefteå tackade nej till David Rundblad och istället hamnade hos nykomlingen. Riktigt dålig är han. Där gick Gradin bort sig rejält. Kapten och dyr dessutom. Gött.
Dubbeld: Man får glädja sig åt att det är MoDo de tar poäng mot. HV blir en jäkla utmaning för oss. Ortio verkar släppa in en del efter isen vid röriga situationer.
Tom Topp: Nu ni e Lilla farbrorn på plats o ska se nåra matcher i chokladlandet! Ni får kika efter nån galning i Timråtröja!! Lite påverkad av öle e man redan!!🤣🇱🇸😎
Således, inget kval är enkelt. Inget lag går ut och bara städar av 4 matcher sådär. Det blir mentalt alldeles oavsett vad du som lag går in med för ingångsvärden. Om du varit i särklass sämsta laget i grundserien, ja, då kan du helt plötsligt vända det till din fördel i en bäst av sju serie.
Ångest big-time. Det lag som kommer in mest avslappnat har en jag ska inte säga stor fördel, men en fördel är det, alla gånger. Och helvete vad nöjd jag är att vi slipper den skiten den här säsongen 🙈🫣