Rip Kirby: Med all respekt. När vi ställdes mot Oskarshamn i kvalet hade jag en behaglig känsla. Det här fixar vi, tänkte jag. Sedan gick det som det gick. När vi ställdes mot Djurgården var det ångest deluxe och jag slappnade nog inte riktigt av förrän i slutet av match fyra.
Hamnar Modo i kval mot Oskarshamn kan vad som helst hända. Jag skulle inte våga satsa pengar på något av lagen.
Rip Kirby: jo men Oskarshamn har karlkvist och Lodin. Om man ser hur Timrå hanterade att vara sist och fått ställa in sig på kvalet emot djurgården. Jag förstår att de är panik i övik. De blir inte kul och möta Oskarshamn.
Nisse på Mon or: fast som jag skrivit förut så gillar jag Westfält. Tycker att han gör ett utmärkt defensivt jobb och passar ypperligt i rollen som fjärde center.