thorwald: Vore väldigt trist att bli av med Rindell. Han har ju sina svagheter, men en delad andraplats i backarnas målliga som 22-åring skrattar man inte bort.
Precis den typen av utvecklingsbar inte-svindyr ung spelare med uppsida som ett lag som Timrå borde försöka behålla.
Har nu sett ABs intervju med Kapanen. Han var rätt fåordig och återhållsam med information, vilket såklart är positivt. Men när han fick frågan om Hanzl tyckte jag mig ändå läsa mellan raderna att en förlängning inte är särskilt trolig med honom. Detta har spekulerats om tidigare här i tråden och intervjun förstärker det intrycket. Även om han såklart lämnar en brasklapp med att de snackar osv. Att tappa Hanzl vore ett enormt avbräck spelfördelningsmässigt i offensiv zon, men skulle frigöra en substantiell summa pengar.
Sen var de inne på Lyytinen och Rindell och där lät det som att enbart en av dessa blir kvar, vilken som blir kvar och vilken som lämnar är oklart.
Lyytinen lät inte särskilt säker i intervjun med st.nu den 20 Januari kring hans vara eller icke vara. Lät dock som om han gärna stannar pga familjen m.m, men att allt är väldigt osäkert både att han inte rår över det själv. Själv tror jag dock han kanske är närmast till hands att stanna. Mest pga familjesituationen och hur han presterat sedan han kom hit. Rindell har vi inte hört mycket ifrån medierna. Lyytinen har man intervjuat en hel del, men Rindell mest i början när han var ny. Precis som med Hanzl vore det väldigt trist att tappa Rindell, men hans marknadsvärde kanske har ökat en hel del under tiden i Timrå så man tänker sig att ha gjort en bra affär och kan plocka in någon stabil tvåvägsback för pengarna istället. Vad tror ni?
bar mofftak: Lite tight där, men älskar att Djurgården är trea i Stockholm. Dom får gärna etablera sej på riktigt i HA. Kan bli ett stabilt mittenlag på sikt. Måhända ett nytt Karlskoga som bråkar om att vinna nån kvartsfinal ibland.
Då är Kruger och Hovet-effekten inberäknad.
Att Djurgården aldrig förlorar hemma är en ren o skär sanning
Olli Hahl: Intressant med Brynäs tankegång att ha anlitat PRO Gästrikland på tränarbänken i uppgiften att ta sig tillbaka till SHL. Inget nytänkande där iallafall. Men man vinner ikväll mot Djuu och utökar serieledningen. Gott så långt.
Olli Hahl: MoDo och TIK kunde ju grisa på hög nivå. Saknar det. Många tror att vi bara tyckte det var kul att vinna på slutet. Det var en grisfest som många som gillar hockey tyckte var grym. Hockey som det ska vara.
Kulltorp: Både jag och Tarasov tror på DIF. De har fattat HA-liret nu och efter att ha knuffat ut Garpen till hajarna, så börjar de sakta tugga in och ikapp. Som du säger så jobbar de stenhårt och det är ju grunden till bra hockey. Sen har jag ju lovat Janne G att jag kommer applådera i vår.
Olli Nomadinen : Kul att se Djurgården just nu. Jobbar stenhårt och spelar fin hockey. Plockat också upp junior efter junior som levererar, måste vara en dröm att ha en sån verksamhet. Tror att DIF blir livsfarliga i kvalet.
puffe: Går inte längre att skylla på Campese. En riktig Snick-Snackare. Jag gillade hans "4 guld på 10 säsonger." Det är nåt George själv hade skrivit ner i verksamhetsplanen.
Tom Topp: Jag varnade för det där men de vill ju inte lyssna på en Klyktattare. Sen leder de serien och har grymma lirare och talangfull målis. Men ni i TIK vet ju också att det krävs annat när det väl gäller. Spännande att följa. Sen ligger ju MoDo jävligt brunt till nu. George är inte nöjd :-)
Nisse på Mon or: Tycker att Brynäs bör vara riktigt oroliga. Kan faktiskt inte se det laget med de tränarna ta en SHL-plats. Det bara skriker sämst när det gäller om dem
Tom Topp: Nu ni e Lilla farbrorn på plats o ska se nåra matcher i chokladlandet! Ni får kika efter nån galning i Timråtröja!! Lite påverkad av öle e man redan!!🤣🇱🇸😎