1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 597300 inlägg · 6213 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
Henrik_Tikare: okej då missförstod jag! Sorry, hata färdigt du👍

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Min grannes kusins kompis har brevväxlat med någon som eventuellt såg Heikenen på Midlanda. Kan dock lika gärna varit Pavel Brendl. Men Heineken är nog klar tror jag

Sv: Apropå nånting...
Bössa 68: Nej han är Timrå it så klart.

När vi skulle upp till Umeå på Svenska rallyt och stannade till på Coop norr om ö-vik.

Pappa jag har lust att skrika
Modoklacken är ni syskon

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: ja det är väl inte tal om annat.. det mitt inlägg var menat, var ju egentligen att en center måste väl tärimligtvis in om kapanen ska till Montreal? Det var därför jag ställde mig frågande till konstaterandet att bara en till forward till skulle in .
Antar att de som försvinner till kommande säsong är hållander kapanen och Dahlen .kanske O.Johansson Erixon samt finntrion på backen.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Vet inte vad ni snackar om, men det snackas på X om Timrå, ”Heikinen..Northvolt..SAIK” är kodorden som florerar.
Ngn som har koll…?

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: det är väl skitsamma om han är ytter eller center, huvudsaken är att han är klar 🤣

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: ja absolut. .har du hört om han center eller ytterforward? 😉 Så vitt jag vet spelar han ytterforward och inte center.
Fast man kanske tänker skola om honnom.?

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Och har vi tur så förlorar modo och kvällen blir riktigt bra!!

Sv: Apropå nånting...
Henrik_Tikare: stackars du som har en modoson som du hatar modo! Konflikt yber.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Ang Modo

Pojken min 8 år har i veckan gått å sjungit
Vi ska tillbaka.

(Ja till allsvenska syftar han på så klart)

Sv: Apropå nånting...
Villervalla: Det tror jag inte på innan det finns några konkreta bevis!

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: Ja har du hört att Heikkinen är klar 😉

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: Kan bli Anton Heikkinen från Skellefteå, hört ryktas i katakomberna att han är på gång.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75 bara en forward kvar som ska in? Ja det är Lite beroende på vilka som försvinner naturligtvis . :men ev måste ju en center med kvalite in om nu kapanen försvinner till Montreal..

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: Rött och vitt är vårt hjärta!

Heja Timrå IK och ut med Modo! ;)

Sv: Apropå nånting...
jhnd91: De där va de trevligaste jag läst på länge kan bara hålla med dig på varje punkt o för den delen så är jag vvf (våga vägra facebook) o du jag är lika röd som du i själen!! Lilla farbrorn tackarrrrrr o trevlig helg på du!🤣🇺🇿🇺🇿🇺🇿

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: Äntligen en som har fötterna på backen!! Ikväll så blir de MYYYYCKET spännande o se hur de slutar och hur lagen tar denna enoorma anspänning som kommer att infinna sig i skabbräven jag tror stenhårt på att allas nerver kommer att ligga en dec från skinnet på alla spelare i båda lagen! Undrar vem ska man hålla på vi vill ju ha derbyn men Hv kommer att sälja sig dyrt tror ja!!🤣🤣😎🇺🇿

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Å andra sidan så tycker jag det här forumet tappat fotfästet helt. Antingen så är det att läsa någons memoarer eller någon som missuppfattar och brinner av. Är väl visserligen bra att vi har högt i tak (skrattar ofta när jag läser här inne), men det blir ibland som att alla på servicehuset nyligen fått datorkörkort och 5 färska GB inladdat på sitt mobila bredband.

Och JonteD: Visst ska vi alla försöka vara vänner här inne givet att vi håller på samma vackra förening, men det är samtidigt spelreglerna "på internet". Och som du redan blivit informerad om tidigare så finns Facebook-grupper om du vill ställa dig in i ledet av "kränkta".

Nu var jag väl kanske lite väl tuff i min formulering, men jag är röd, i valet av lag, färgen på hjärtat och i DISC-analyser!

Trevlig helg!

Sv: Apropå nånting...
OlliOlla: Kommer inte att vara ångerfull!! Gillar inte när ngn trackar ngn som skriver här inne som nån gjorde mot Zäta 75 bara för han inte hade hunnit läsa ikapp vad som hade blivit avhandlat i boken då behövs de inte va dryg elr någe!🤣🇺🇿

Sv: Apropå nånting...
Säg så här: Ironi i text är inte alltid lätt.
Man måste nog tillhöra den ironiska generationen för att förstå.
Därför blir det lätt missuppfattningar…

Sv: Apropå nånting...
Slappna av allihopa! Det är fredag och Modo ska spela negativt kval ikväll! 👍

Sv: Apropå nånting...
0tto: imorgon är lilla farbrorn ångerfull igen. Det här mönstret är lika självklart som att solen går upp varje morgon. Börjar bli lite, tröttsamt.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Jag förstog🇺🇿 är inte imbecille bara en kommentar!

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Återigen, läsförståelsen är inte på topp.

Sv: Apropå nånting...
0tto: Men snälla du tror bara för att man ska få barn så ska man dra till Schweiz för de gäller ju Jonte enligt din antydan för ingen annan som har out till alperna mig veterligt! Men men....

Sv: Apropå nånting...
JonteD: varannan vatten kompis.

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Om man inte förstår vad andra skriver ska man också vara tyst tycker jag...

Sv: Apropå nånting...
Uppladdat:

500x0-why.png


Sv: Apropå nånting...
JonteD: Läsförståelsen är på topp ser jag. Vart har jag skrivt att han ska dit?

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Glömde ange källa. Det är från aftonbladet om Rindell.
Vi lär ju inte ta tillbaka Rindell iaf även om han är snabbt i fötter och tanke och fick igenom mycket skott från mål :)

Sv: Apropå nånting...
0tto: O du vet säkert att han drar till Schweiz vet du inget då ska man.va tyst tycker jag!! Har mer koll än du!!

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Leksand överväger utköp av Axel Rindell
Apropå utköp av finländare med befintliga kontrakt:

Leksands värvning av Axel Rindell har varit allt annat än lyckad. Finländaren har stundtals varit stenhårt kritiserad och fått skulden för många baklängesmål.

Rindell har avtal ett år till med Leksand, men får klubben bestämma är det långt ifrån säkert att det blir så.

Samtidigt är Leksands ekonomi svag, vilket gör att sportchef Thomas Johansson inte är i en position där han bara kan köpa ut spelare från skrivna avtal.

Det vill till att man hittar en lösning som går att leva med för att Rindell ska lämna.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Bra att de finns fler som inte gillar när ngn e spydig o dryg mot en som råkar skriva i boken!!!🤬🇺🇿

Sv: Apropå nånting...
Tom Topp: läste nånstans att modo ska spela nått kval också

Å rattie blir inte kvar hos oss. Ryktas till linköping 🤣

Sv: Apropå nånting...
{469}: Läste att Heikkinen är klar för TIK nu också. Känns som att vi är är något på spåret där med att ersätta Hållander med två andra.

hockeysverige.se/shl/anton-heikkinen-gar-till-timra-enligt-uppgifter/

Sv: Apropå nånting...
Enligt Madhawk är Anton Heikkinen klar för Timrå! 😉

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Heikkinen är klar!

Sv: Apropå nånting...
0tto: Du behöver inte vara så spydig och otrevlig mot mig alltid. Onödigt.

Läste nyheten och skrwv utan att ha läst ikapp forumet sedan imorse. Ser nu att många har skrivit om det under dagen.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Kul, detta kom som en blixt från en klar himmel.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Det är klart med Anton Heikkinen läste jag nu 👍🏻💪🏼 Bara en till poängstark forward och 2 offensiva alt 2-vägsbackar kvar då.

Blir nog en kort silly i år också 😃 Kapanen gillar att ha det klart tidigt.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Aha, tror ingen här hade koll på det. Bra att du informerar!

Sv: Apropå nånting...
{469}: Tydligen är Anton Heikkinen på väg in från Skellefteå 🇧🇭🏒 Tror att det kan bli bra 👍🏻

Sv: Apropå nånting...
0tto: Jo kan ju säkert stämma, men var ju rätt svävande artikel och info ändock. Jonte kan säkert dra som sagt, men bästa vännen Hardegård kommer in etc.
Rattie var ju klar för oss, etc etc. Svamlat förr som sagt.

Skulle dock Dahlén dra, så hoppas jag att hans pengar som är "låsta" på resterande kontraktstid går att använda till annan spelare.

Minns inte hur kontraktet är utformat och hur mycket sponsorer står för? Men hoppas att Sponsorerna är villiga att lägga pengarna på ny spelare i så fall.

Sv: Apropå nånting...
modo drar in cash , åka till jönköping drar bränsle ....

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Apropå modo. Har ni tänkt på vad orden släkt och sekt rimmar bra ihop….

Sv: Apropå nånting...
{469}: Äh, ska man åka nånstans när man ska få barn så är det väl till just Schweiz. Spelarna sover hemma varje dag då alla matcherna är så pass nära!

Sv: Apropå nånting...
{469}: Han drar ingenstans. Som sagt han ska få sitt första barn och Hardegård kommer hem

Sv: Apropå nånting...
{469}: Jaha de visste du om!!🇺🇿🤣

Sv: Apropå nånting...
Rico01: Litar inte allt för mycket på Aftonbladet. De har svamlat på rätt mycket förr. Jonte kan säkert dra, men har svårt att se att han skall åka nu när han skall få sitt första barn och allt.

Sv: Apropå nånting...
Mer silly-surr från Aftonblaskan idag:

Jonathan Dahlén säljs ut i Schweiz
Silly-surr skrev redan för 18 månader sedan om Jonathan Dahléns kontrakt med Timrå. Han har en out till Schweiz och kan bryta avtalet.

Och nu shoppas han runt ganska intensivt i alplandet. Det gör även Färjestads back Adam Ollas Mattsson, det har Expressen nämnt tidigare.

Men inget lag har nappat hittills. Klubbarna i NL har bara ett visst antal platser för utländska spelare och det är hård konkurrens.

– Det är det finaste landet jag har besökt. Vi spelade U18-VM där och jag blev fullkomligt förälskad i det landet, så det vore faktiskt en stor dröm att få spela i Schweiz någon dag, säger Dahlén i Hockeypuls podcast och ger en signal vad hans hockeydröm är.

Timrå-profilen har den här säsongen snittat en poäng per match och har gjort sin bästa säsong på SHL-nivå.

« · 2839881 · »