Eller appropå just ingenting. Men slutspelstider och man har en del minnen genom åren. Ett är när Luleå spelade final och Peter Jihde intervjuade spelare och tränare under matchen. Man kan tycka mycket om Luleå och deras publik men här är de faktiskt oöverträffade. Detta kan vara det roligaste nån klack någonsin gjort. I direktsändningen, under en intervju, hörs Luleåklacken skandera "Peter Jihde kan inte säga r, inte säga r, inte säga r....Peter Jihde kan inte säga r, inte säga r, inte säga r" osv. Lite senare står Peter precis under klacken för att intervjua någon men intervjun överröstas av klackens höga och ihållande "RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR" 😂
söder över: om bara en av dina förhoppningar slår igenom så hoppas jag på att det är Lander. Vi behöver hans allra svartaste ögon för att gå långt. Slutspel handlar inte bara om bra spel och en bra målvakt utan det handlar om att det andra laget ska skita ner sig av skräck 😜
sargad: Brödernas är en styggelse. En skamfläck, ett hockeylag för att sälja dåliga hamburgare. Tänk om tex Jureskogs köper om ett hockeylag. Eller Nivea , vart går gränsen till vad som är till salu?
Rip Kirby: I jämförelse är det väl Lakers som har kortast historia(2010?) av lite bredare publikintresse? Känns lite som Percy o Malmö runt 1990, man köper in ett intresse.
Trots mångas aggresion mot Sönnsvall hockey, man kan inte hålla på en hambugerkedja?
Rip Kirby: Absolut, men det är dom inte ensamma om. Björklöven har gjort det, Leksand, Frölunda har väl räddats av välvilliga bidrag och lån från respektive kommuner.
Och inte minst vi själva har balanserat på konkurrensen rand. Vi ska nog inte vara för uppblåsta och självgoda. Lite självrannsakan kan vara klädsamt ibland. Gillar skarpt att vi är undertikar. Alltid roligare att slå underifrån.
Rip Kirby: Fast ska vi vara ärlig? Vivsta, Östrand och Fagervik i en förening är ju ganska sådär också. Sedan lade Giffarna ner sin hockey och det var ett plus för Timrå.
RunarUp: Men det är ett faktum att själva Växjö Lakers är sprunget ur ett konkursbo. Man är själva sinnebilden av smuts som jag ser det och då överdriver jag inte en sekund eller två heller.
Rip Kirby: Smålands första hockeylag var faktiskt från Växjö, och bildades 1945. Säsongen 63/64 spelade Öster i Allsvenskan, högsta serien på den tiden.
Men sen var det mest mörker i hockeyrinken i stan, men helt historielöst är det inte i Växjö.
Det är visserligen rätt kul och göda plast-faktorn för de olika lag som vi nu valt ut att liknas vid detta. Jag är ledsen att behöva säga det här, men det finns faktiskt vissa "traditioner" en bit tillbaka i ishockeyhistorien för både Linköping och öjebjo. LHC härstammar från gamla BK Kenty med sina rötter i 1940-talets Division 2. 1976 byter man namn till Linköpings HC.
Örebro har sina anor tillbaka till 1958 då man startar sin ishockeyverksamhet som Örebro SK. Men bara för att förtydliga - öjebjo, som man förstås heter på riktigt, kommer aldrig någonsin få respekt från mitt håll.
Kattgubben: DIF i klar fördel spelmässigt. Nu fick man målet man får säga att man har spelat sig till. Mora väntar helt klart på DIF´s misstag, men då krävs nog att man faktiskt kan överraska och trycka in nån puck från ingenstans.
DrCox: Jag tror det står mellan de och Hudik faktiskt. Men sedan om de har ekonomi till det är frågan eller så kanske det är det som skulle kunna rädda deras ekonomi. Hörde igår att det verkar riktigt illa. Om det är sant vet jag inte men som jag hörde så måste ungdomslagen betala kalaset, jag hoppas att det inte är så
Jag började kolla på bobbarna men nu snackar vi tråkig hockey. Sundsvall är bättre än Brödernas men jag orkar inte kolla btw Sundsvall leder med 1 - 0 iaf.
Har kört årskort sittplats inkl slutspel några säsonger nu. Så jäkla nöjd. 2 vuxna & 1 ungdom, uträknat 218:-/ biljett i grundserien. Dessutom blir den summan nu bara billigare😃 Bara service avg annars/ match för 3 är 60:-. Helt klart förlänger jag dessa till nästa säsong💪
{469}: Jag kommer också att njuta. Visst vill vi att vi ska gå hela vägen, men inte hela världen om vi åker ut. Det är ändå en godkänd säsong. Tror och hoppas att spelarna tänker så att de är avslappnade och ändå har allt att vinna. Vi är underdogs det passar oss bra.
Ja, tar vi en av de två första bortamatcherna ligger vi bra till. Hemma är vi starka som sagt.
Hypocrisy: Måste verkligen hylla ledningen som drygt en vecka efter att finnkräket släppte bajsbomben har Tommy Samuelsson klar. Det är fan toppklass på det 👏