Hank: Hen e je bara firar lite att ÖIK vinner mot Heart of hockey som skulle sopa banan me alla o gå upp till finrummet direkt VA! men de bidde en flopp som de ser ut VA!!! O Freddan fågelholk får inte till de i mordor heller VA!!!! Blir att harva i roligaste serien flera år till som jag ser de!!! Jonte hälsar till alla här inne!! 🤣🤣🤣😎🇱🇸🇱🇸🇱🇸🇱🇸
Filander som tränare, den tanken växer mer och mer på mig. Varför ska vi ha ”lugn och stabilitet” ytterligare en säsong? Det var nu vi behövde det. Nu öppnade sig en möjlighet för att dra igång långsiktigheten och framtidsplaner igen. Släpp Tommy och gå stenhårt på att få Filander över flera säsonger säger jag. Tackar han nej kanske vi behöver skjuta upp planerna en säsong till och behålla Tommy.
Stridhsyxa: Du förstår säkert att ”känsla” i det här fallet är baserat på mer än bara känsla? Eller tror du att Nizze är så pass oseriös som du vill ge sken av? Jag tycker att han verkar väldigt seriös, smart och kunnig.
Stridhsyxa: Om man säger att man går på känsla, ja, då tar jag för givet att man då också tar med sig statistik om hur varje målvakt passar bättre och sämre mot vissa lag.
Nizze i Domustrappan ”förut har jag kört 2-3 matcher sen har man bytt. Nu har man inte kört så iår utan dom har valt (ändrar till ”vi har valt”) att gå på känsla”
”Det bästa tycker jag, är när man håller igång båda”
Då kan vi lägga alla säsongers konstiga målvaktsmatchning på klubben då. Tydligt att det är en uttalad grej vi ska göra här. Istället för att spela båda mer jämt och byta innan dom floppar i en match. Så går vi på ”känsla”.
JanneH: Angående spelschemat så tror jag Malmö ville få vår match mot dem flyttad till 27/1 så att de får en sammanhängande roadtrip nästa vecka med DIF - TIK - Luleå.
Lomond: Vettifan asså Pääjärvi skämmer ut sig överallt. Lät mig fråga AI vad han tyckte om Pääjärvi: 1. Magnus Pääjärvi (Timrå IK) – Ligans största misslyckande Han är den solklara ettan på denna lista. Att som meriterad forward spela 37 matcher och bara skrapa ihop en enda assist samtidigt som man har -13 är nästintill historiskt dåligt i SHL. Han misslyckas kapitalt med både sin offensiva och defensiva uppgift.
AI Slutbedömning: När man lägger ihop alla dessa faktorer blir Pääjärvis prestation under säsongen 25/26 ett av de mest spektakulära misslyckandena i SHL-historien, sett till förväntan, lön och de chanser han har fått. Det finns snart inga argument kvar för att behålla honom i truppen.
Anton Lander Edmonton Oilers, då det begav sig. 19 år gammal gör han här sitt första mål i NHL - short handed, rakt upp i kryllan!
#rärärä som det också heter ;)
Lander och Pääjärvi var gröngölingar i ligan samtidigt här. Skaplig skillnad på den roster Oilers ställer upp med här och den i nutid som gett två raka SC-finaler. Förluster båda, men alldeles oavsett inget du gör utan en riktigt hög nivå på laget.
Magnus lämnar för St. Louis 2012-13 där han stannar till 2017-18 där han går vidare till Ottawa innan spel i KHL. Anton blir trots sparsamt med istid kvar i Oilers till säs. 2016-17 innan flytt till KHL säsongen efter.
Rip Kirby: De e den gamla skadan som spökar hela tiden för Jonte han borde ha lagt sig under kniven för länge sen men jämtlänning som han e tjurigare än tjurig!!🤣😎😎🇱🇸
bar mofftak: Dichow har ju haft en turbulent tid i HV. Gissar att de hellre behåller Sandström och Liv är ju redan klar (men kanske lånas ut). Säkert fanns ett utlandsintresse för Dichow, han var ju riktigt bra i förra VM och det gör att man blir känd för en bredare hockeypublik.
JanneH: Exakt. Varför är det bara vår match mot Malmö som inte spelas på torsdagen? Inget av lagen är ju t.ex "drabbade" av spel i CHL eller liknande som annars skulle kunna motivera ett par dagars extra vila.
Optimisten i mig önskar inget annat än att en veckas vila för Jonte räcker. Pessimisten talar ett helt annat, för att vara övertydlig, vuxet väldigt irriterat (läs: negativt) språk...
Rallarn: Vore ju max flyt i s f att Dalle åker på en lättare skada och vi inte har match förrän lördag så han hinner repa sig. Vilket jävla konstigt spelschema förresten
Smörgåsen : Ja är inte Dahlen med så är denna uppställning den rätta👍
Pääjärvi måste ner i fjärde nu och där tror jag han fyller klart mer funktion med att checka o trasa sönder motståndarnas spel än att försöka vara producerande med Lander.
Men bara hoppas på att Dahlen är återställd till helgen men är frågan om.
EXPLORERSMÅLAND: Jennifer Engström på X: Timrå har återhämtning/frivillig träning idag (inte match förrän lördag). Hör att Dahlén mår okej och att man är hoppfull för att det inte ska vara allvarligt. Men han ska fortfarande undersökas/utvärderas närmsta dagarna. Så inte mycket mer nytt att komma med där just nu. #timraik