Rip Kirby: " Jag citerar Håkan Loob i gårdagskvällens Hockeykväll, på samma lätt ironiska kommentar på vilken nivå många av målen har gjorts: "Ja, men målen ska ju ändå göras". "
Håkan Loob kan hockey men det är hur han vill förvalta den som är obehagligt.
" Systemet måste bli trögare"
"det kanske är ett problem med den ekonomiska fördelningen men det borde man ha gjort något då på den tiden"
Låter konservativare än Carl Bildt hade gjort i Högerns Ungdomsförbund.
Bössa 68: Haha, varför så arg? Vad försöker du säga? Det var två kommentarer i bägge böckerna att dessa två personer ville ha Kopacka, jag svarade på dessa att han inte ska någonstans. Otrevlig är du iaf.
Erol Ateceae: Grundfrågan och/eller grundproblematiken verkar vara om glaset är halvfullt eller halvtomt. Var Looben befinner sig vet vi. Lagen i HA som vill upp röstar förstås helt tvärtom.
Erol Ateceae: Håkan Loob borde värna mer om sin moderklubb och övrig svensk hockey än att sitta o pladdra för en stängd liga som pappa Glennert ville ha. Men , trist att stats-teve har viktiga debatter med sådana oseriösa deltagare.
puffe: Ja, men jag tycker att Wikegård gjorde det väldigt bra med motargumenten. Johanna kunde de ha dumpat i den diskussionen. Håkan har alltid fört linjen att de rika ska bli rikare och skyddas i SHL.
Kulltorp: Håller med ang Wikegård. Förde ett sunt resonemang där. Looben o Glennertklanen är ju så rädda om sina miljoner och vill ju bara ha mera istället för att värna om svensk hockey.
Johanna vet jag inte vad hon ansåg och frågan om hon vet det själv för var ju lite svävande...
Jag skulle hoppas på ett annat kvalsystem där ettan från hockeyallsvenskan går rakt upp(sista laget i SHL ut)o typ lag 2 till 8 får via ett kval där segraren ställs mot det 13:e laget i SHL om att göra upp om en plats.
Läser man den här intervjun om familjen Lyytinen så blir man lite småförälskad i dom. Inte nog med att Joonas är passionerad och brinner för Timrå så är Tiina samma skrot och korn som jag förstår det. Båda är extremt glada att vara här. Jag hoppas innerligt att han får ett nytt kontrakt och att dom stannar hos oss några år till.
Äeh sånt här gillar jag att läsa. Spelare som inte direkt har någon anknytning till klubben som jättegärna vill vara här och att familjen trivs.
DenRöda: Uppenbar tvek på Didde där ändå. Visst, han är först i kön i det fysiska spelet, men hans skadehistorik är knappast till hans fördel. Det är en vågskål vad gäller förlängning av kontraktet där. Didde kan bara spela hockey på ett sätt, men i detta medföljer en uppenbar risk att han blir borta x antal matcher. Det måste ju vara värt det menar jag.
Rip Kirby: Jag kanske var otydlig i vilken genre dessa backar utgör. Stora, tuffa och starka backar som sliter och krigar. Slänger sig framför skott. Alltid laget först.
Erixon glömde jag nämna där som en av dom. Hans spel tycker jag inte direkt är så bra detta år tyvärr. Kanske han hittar sin form igen kommande matcher.
DenRöda: Absolut. Men här måste förstås de uppenbara riskerna med den här spelstilen vägas emot vad laget får ut av det. Och detta behöver mätas under en hel säsong. Typ: Bang for the buck?
Så länge laget fungerar bra där man har ett spel som t.o.m minimerar skaderisken så är det ju bara att köra. Men den här säsongen är väl snarare ett typexempel på när saker inte gjorts rätt redan från första början.
Rip Kirby: En förlängning med Didde är väl egentligen inte aktuellt att diskutera va? Han har kontrakt två säsonger till, och hans kontrakt kommer inte brytas.
Lomond: Loob låg väl även i spetsen för att starta en europeisk superliga där bla några svenska lag skulle bryta sig ur dåvarande Elitserien tillsammans med andra europeiska storlag Loob med flera hade väl en utredning om det under flera år för åtskilliga miljoner under början av 10-talet? Där o då var tydligen FBK alldeles för bra för Sverige o ville inte ha att göra med vilka skitlag som helst i Elitserien enligt Loob o Glennert.
Ligan blev aldrig av men kompromissen blev blev väl CHL
{10473}: Jag var ärligt talat inte alls insatt i hur kontraktet för Didrik såg ut. Självklart kommer inget att hända med Diddes kontrakt. Jag pratade mer generellt om hur jag ser på situationen i just hans fall. Och kanske att det finns erfarenheter att lära sig av detta mer på sikt. Bör man förlänga ett kontrakt med flera säsonger trots att man är väl medveten om att det finns en alldeles uppenbar risk att spelaren i fråga riskerar att missa ett större antal matcher? Du kan självklart inte värja dig emot otursfaktorn här. Men upprepad skadefrånvaro på grund av en tuff spelstil borde kanske höja varningsflagg lite. Det är som jag ser det.
DenRöda: Lyytinen är Timrås bästa back i mitt tycke. Tvåvägsback som alltid ger allt och är svårpasserad. Spelar fysiskt och har grym blick för spelet och bra passningar och uppspel. Med honom får Timrå en dimension ytterligare i sitt spel. Jag blir mycket förvånad och ledsen om Timrå inte förlänger med honom.
Rip Kirby: Viktig match ikväll minst sagt. Det blir inga lätta 3 poäng om ni tror det. Det skiljer 20 poäng i tabellen men Oskars har spelat upp sig på slutet och närmat sig lagen ovanför.
Oksanen är viktig för Oskars och skadade sig senast. Det sägs att han missar dagens match. Se upp för Lodin ikväll. Jag vill se samma inställning som i torsdags med Landers brinnande ögon som drar med sig hela laget. Då får Oskars problem. Blir intressant att se hur det kommer att se ut ikväll. Johansson får gärna spika igen ikväll igen
Nisse på Mon or: Malmö har gjort likadant flera säsonger nu..... börjar serien bra, förlorar nästan allt i mitten av serielunken, och börjar vinna många matcher i slutet av serien igen.
Nollade hemma mot LHC och Russell hattrick. Fin start på hockeyafton. Sveriges sämsta läktarstämning måste vara i hägges kakburk för redan från nedsläpp var det begravningsstämning.
Tom Topp: Nu ni e Lilla farbrorn på plats o ska se nåra matcher i chokladlandet! Ni får kika efter nån galning i Timråtröja!! Lite påverkad av öl e man redan!!🤣🇱🇸😎