Håller med Lars Backlund om att det kanske inte var en så bra idé att ha en kombinerad sportchef och coach för damlaget. Då är denne underställd klubbchefen som egentligen ska hålla sig lite i bakgrunden och dra i tåtarna. Kanske funkar bättre i en annan bransch där VDn kan vara lite mer handfast utåt, men inte i en föreningsidrott som hockey. Jag hoppas man delar upp den uppgiften nästa gång, så det blir sportchef och tränare som vanligt. Man hade kanske tänkt man skulle spara pengar på det här sättet, vad vet jag, men tror det finns bättre lösningar.
"En gris en ko en gävlebo" ja den verkar gå hem på hovet. Efter att sett topplagen senaste veckorna så ser DIF ut att ta steget upp. Kommer dessutom Kruger tillbaka så lutar det starkt åt det. 3-0 nu och Brynäs har nada.
Olli Nomadinen : Man lär sig att känna folk när de handlar om allvar och hur man beter sig när de hettar till! Vi va med om en olycka en kille blev skjuten vid en övning o Backlund sprang därifrån o sa att jag som befäl skulle klara av detta! Jag fixade skadan på killen men Backlund hävdade efteråt att han hade räddat mig o killen samtidigt. Fundera på de 🤬
JonteD: Börjar du inte traska in lite på förtalmark nu? Att du som gammalt befäl sitter och säger sånt här på ett öppet forum, hmm. Sant eller inte, va lite försiktig med vad du sprider kanske.
Olli Nomadinen : Jag har sett mkt när de gäller otäcka saker detta va inte så jävla allvarligt men mentaliteten på vissa!! De jag va med om i Bosnien e 💯% värre o jag pallar mycket men jag fick iaf PTSD o de hade inte Backlund klarat 👎 oavsett hur stursk man e o hade jobbat på mentalsjukhus 😎
Synct: Ja okej håller med men blir bara upprörd över den människan ni får tro vad ni vill men de e ju preskriberat numera 🤬 hur han beter sig nu de vet jag inte mycket om men beteendet känner jag igen som man läser 🤬
Tom Topp: LILLA FARBRORN TACKAR FÖR ATT NI TROR PÅ MIG!!!! Skulle alldrig dala om de jag upplevt!! Jag har fortfarande stora problem med min PTSD men en del tycker att man fejkar 😎
Andersson: Dom sa att han skulle vara borta dryga 10 veckor efter att han missade dom första matcherna. Minns ej nät det var, men i mitt huvud är han tillbaka i februari någon gång
SebastianH: Stött på han inne på arenan ett par gånger efter match (han går ut bland oss dödliga 😂) och har då uppmärksammat att han har en sån där ställning kring benet,
luffaren: Svedberg borde inte bli vår näste klubbdirektör. Jag hoppas Timrå IK lär sig av denna läxa och gör en ordentlig undersökning i rekryteringsarbetet. De egenskaper jag önskar vår nya VD ska ha är att att de ska vara tydlig, kommunikativ, inte konflikträdd, kunna skapa engagemang och framförallt vara ambitiös med en klar vision. Dessa är egenskaper jag saknade helt och hållet i JS.
Annaaa: Det behöver det inte betyda bara för ställningen? Vill minnas att Wedin tillochmed spelade med en ställning kring knät nu när han var tillbaka i höstas, vet dock inte om han spelar med den fortfarande.
DenRöda: Mycket som är viktigast. Sportchefen Tränare Spelare Omsättning Publik Loger Samarbetet med företagen Arenan Parkeringen Skarin och Hassebo Media relationer Styrelsen Kansliet Kansli personal Ismaskinen Materialaren Alla på matcherna som jobbar gratis.
Med andra ord. Allt är ett kugghjul där ingen kugge får vara sönder eller för den delen större än någon annan.
Andersson: Ante sa nyligen i en intervju att man räknar med slutet av februari eller början av mars för Lyytinen så 4-5 v ytterligare. Längtar tills han är tillbaka!
tekarn1968: vi har inte ekonomi för att värva en forward, särskilt när vi behöver förstärka backsidan. vi kan inte värva bara för att ingen annan ska värva.
Tom Topp: Nu ni e Lilla farbrorn på plats o ska se nåra matcher i chokladlandet! Ni får kika efter nån galning i Timråtröja!! Lite påverkad av öle e man redan!!🤣🇱🇸😎