1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604802 inlägg · 6213 ämnen

Apropå nånting...


Sv: Apropå nånting...
Cobbel: Tror inte det är nåt rykte, inte vad jag läst i allafall.

Tror folk snappat upp det då Sanny och Svensson lyfte upp det i senaste podden. Att Juel nog blir för dyr för Timrå att behålla och att Juel skulle passa bra i Brynäs.

Jag vill ju själv gärna behålla Juel, men förstår ju samtidigt att vi inte kan sitta på 2 "första målvakter" ännu en säsong.
Det gynnar inte nån av målvakterna i slutändan. Plus att Juel lär minst dubbla sin lön från nu. Som vi har På rena rama rånet på drygt 80k i månaden.

Med det sagt så vill jag ha in en målvakt som kan utmana Johansson, och inte bara lyfter typ 10 matcher på en hel säsong. Utan faktiskt också är kapabel till att "vinna matcher" åt laget. Och eventuellt kunna gå in i ett slutspel och leverera om JJ går sönder till exempel.

Hellsten känns väldigt intressant där. Kollade in han lite på Elite prospects precis. Med tanke på vart han är i karriären så är han nog inte allt för dyr trots allt.

Kanske kan locka honom med att få "komma hem" och tampas med Johansson. Med en erfaret rutinerad målvaktstränare på det i laget!

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: oavsett vad som händer med Juel så får man konstatera att det var en jävligt bra värvning!

Han har varit riktigt jävla nyttig för Timrå.

Många gånger har han varit helt avgörande.

Om han nu blivit så pass bra att vi inte har råd att ha kvar honom så är det så. Det är i linje med vårt behov.
Vi har inte ekonomi att ha Sveriges två hetaste målvakter…

Jag är även övertygad om att Juel hade haft ett bättre rykte om han spelat i ett annat lag.

Våra målvakter tycker inte jag får den uppmärksamhet dom förtjänar nationellt.

Juel är väl årets målvakt (24/25)? Arvid Holm är ändå den som ska ses som bäst i fjol i media kan jag känna.

Men det är ju min personliga upplevelse så det kan vara trams med.

Han kanske står ikväll?
Jag skulle vilja ha igång honom igen för att skapa lite fortsatt lugn på positionen.
JJ har varit så bra man önskat om inte bättre men i sann Timrå anda väntar man bara på punkteringen! Haha…

Jag ville ändå kika lite på vad kan det finnas om inte Juel blir kvar då?

Alnetjofräs som HV droppat till Jokinen?

Men sedan såg jag hans statistik…

Kan vi ordna ett NHL kontrakt åt Juel?
Eller är det bara pojkar man får NHL pengar för?

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Juel har väl rätt bra rykte iofs. Sen har väl våran målvaktssidan för en gång skull blivit rätt hypade inför denna säsong.
Ofta med i benämningarna som "topp 3 bästa målvaktspar"

Juel är väl lite av en late bloomer med som tagit en lite längre väg. Och fick en raketutveckling i Oskarshamn.

Där Kimmo hade rejält tur att lyckas få Juels signatur på pappret innan han exploderade ut till given förstamålis där.

Det finns ju andra målvakter som fått en fin karriär på "äldre dar". Tänker Viktor Fasth bland annat.

Sen kanske Juel är lite för gammal för just NHL och vilken ålder målvakter oftast får kontrakt där borta. Men gällande ålder, så är det väl ersättning oavsett ålder. Så länge det gäller ens "första NHL kontrakt".

Visst att Högberg fick åka över. Men han har ju däremot varit över pölen ett gäng år innan detta. Och skapat sig "ett namn" på ett helt annat sätt.

Hade däremot KHL varit med i bilden, så hade vi nog kunnat tappa både Johansson och Juel dit, helt utan ersättning.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python:

Lycka till ikväll och hoppas på en bra match med högt tempo och intensitet ;)

Sv: Apropå nånting...
EXPLORERSMÅLAND: "Amaryllis" har, efter skilsmässan från Knätofs IF, gått vidare till Ilves i Liiga.
Så honom behöver du inte oroa dig för. 🏒🥅

Sv: Apropå nånting...
mattias - 74: Säger som vanligt. Må sämsta lag förlora! 🤪

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: ja som sagt det kan vara min känsla för jag tycker dom båda är så avgörande.
Ihop med det försvarspelet som håller slottet någorlunda fritt från hot så har dom båda varit ytterst pålitliga.

När laget failar i försvaret säger mitt hjärta att Juel historiskt kunnat stå emot mer ändå.

Men form är färskvara.

Heino L tycker jag varit noga med att lyfta det bra målvaktsparet. Och kommentatorer inför matcher brukar reflektera över en riktigt stadig målvaktsfront i Timrå.
Men inför säsongstippningarna från experter tycker jag brukar se ganska hårda ut…

Men det är väl Timrå generellt kanske…

Juel i en roll där han inte måste vara 1a tror jag skulle vara alldeles rimlig i lite NHL organisationer med.
Sett till förra vårens form iaf…

KHL…
Att Ryssland fortsätter kriga mot Ukraina skadar dem på sjuk bred front.

Men som sagt… ur SHL lagens perspektiv är det ganska bra att den serien inte är en faktor på samma vis längre.

För spelarna är det synd att kassakon är borta men skitlandet är i behov av många reformer innan det går att ha gedigna internationella samarbeten där igen…

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Viktigt att ha två bra målvakter om det blir skada på JJ nu eller i slutspelet (om vi går dit). Men nästa år har vi nog inte råd att behålla Juel tyvärr. Gillar honom skarpt. Vi får se om JJ får några svackor så Juel får stå och om han gör det bra då. Måste kännas lite konstigt att gå från den målvakt med bäst räddningsprocent förra året till andramålvakt nu. Men sån är branschen. Tommy S litar mest på JJ det är uppenbart och han förtjänar att stå de flesta matcherna.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Får samtidigt inte bli att vi bara spelar en mv och riskerar utslitning . Då har vi Juel på bänken som ska hoppa in o kanske inte spelat på en månad

Sv: Apropå nånting...
Herman Träff 19 år. Hur kunde HV släppa honom ?
14 poäng på 10 matcher för OINK. Kan det vara nåt för Nubben om intresse finns till nästa säaong ?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Han e faan bra riktigt duktig!!🇱🇸🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
JonteD: rightare och 190/90.
Fortsätter vissa fwds att underprestera, så finns det potential att bryta kontrakt för yngre förmågor.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: har HV gjort nåt rätt dom senaste åren?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Har kikat på honom flera matcher o han e nyttig över hela planen!!🤣🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Det är en grävling de där runt mål genom sin tyngd o längd visade han ikväll!!👍

Sv: Apropå nånting...
JonteD: Våra grabbar i förskingringen=ÖIK spelar fin o stabil hockey nyttiga bägge två!!🤣🇱🇸🇱🇸🇱🇸

Sv: Apropå nånting...
Årets fulaste tröjor presenteras i samarbete med Modo. 😂

Sv: Apropå nånting...
1. Pääjärvi (26/27), 2. Boyce (25/26), 3. Walli (26/27), 4. Hartman (27/28 +1), 5. Heikinen (26/27), 6. Lilja (27/28), 7. Levinsson (26/27) känns som i princip ofarliga framåt. Det är 7 av 10 fwds. Känns lite feldisponerad frwdsuppsättning vad än Nubben säger.

Timrå sitter alltså med, i princip, full uppsättning även över nästa säsong.

2. Torde vara sista säsongen som spelare i TIK.
4. väntar vi på. 5, 6 och 7 måste väl få mer tid än 13 omg ? 1. och 3 ligger väl risigast till inför nästa säsong trots kontrakt även om 1. är en jävel tydligen i bp. Alternativet är väl att utöka antalet frwds.

Om Jonte stannar en säsong till krävs en spetsfrwd och minst en yngre förmåga typ Herman Träff. Om Jonte drar krävs 2 +1. Snacket om breddning och att fler ska steppa upp, går inte denna säsong och inte nästa heller.

Är väl inte bara backar som Berglund och Zetterberg ska kika på ?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Klart dom ska kika på backar, men även på forwardsidan.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Intressant! Tänkte precis nämna att Herman Träff vore något för Timrå så läser jag även dina tankar om Träff :-)

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: jag tror att den polletten trillat ner hos Hartmann kring det inledande i ditt inlägg.

Han känns de senaste 2,4 matcherna som att han verkligen försöker pusha offensivt.

Han behöver försöka hitta mer avslut i PP där han har klubban åt rätt håll.

Men driver har han satt. Älskar när han går mellan Liffarna igår med fart. Missar avslutet lite men det där är ju justeringar. Den här vägen måste även Walli börja röra sig lite oftare.

Så fort dom du nämner kommer in med fart i offensiven tycker jag dom ska ta målet. Kreativiteten att sätta upp ett värstingsspel finns inte där och Timrå IK (trubbigaTiken) behöver producera mål primärt i sin offensiv. För man vet aldrig när nästa chans i PP…

Det bästa dom ovan nämnda kan bidra med är just sina tighta noggranna defensiva insatser.

Sv: Apropå nånting...
Hartmann i PP . ska väl mest stå framför mv och skymma . Tyvärr , för han har ett helt ok skott . Kan man prova Walli som skymmare kanske man kan få fler högerskott i PP

Sv: Apropå nånting...
Nu finns det ett matchavsnitt på TIK YT för medlemmar iaf.

För den som behöver det och inte kände att det var färdig processat i matchtråden på HS.

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: Genborg 20:14 när han knuffar Knuts i ryggen efter att han kvitterat, älskar det, noll respekt.

Sv: Apropå nånting...
Synct: Genborg svarar med samma mynt som Knuts vid Leksands 0-1. #paybacktime

Sv: Apropå nånting...
Synct: ja… det är en karma grej!
Kolla när Knuts gör 0-1…

Genborg får en onödig knuff som han tar bra…

Goes around comes around LIF…

Sv: Apropå nånting...
Undrar hur Pääjärvi och Timrå IK resonerar efter artikeln i dagens ST. Han ska bygga på Alnö. Å andra sidan har han säkert samlat ihop tillräckligt.

Sv: Apropå nånting...
Synct: Så grymt positivt överraskad av Genborg och hur han kan färga i SHL.

Minns inför säsongen när vi satt och diskuterade att han inte är en "mega-talang" och inte sticker ut i sin årskull etc.

Men sättet han kan utnyttja sin power och har puckkänsla på det är imponerande. Ett riktigt kraftpaket med skills!

Det kommer bli sjukt roligt att se hur han kan få ut det i JVM. Även om en del av mig önskar att Sverige åker ut tidigt så vi får hem honom..(Egoistiskt jag vet)

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Pääjärvi har nog sina miljoner på banken efter åren i NHL och KHL.

Det jag fastnade mest för är det här, och som gör att jag gillar att ha en sån karaktär i laget.

"Jag tänkte fråga om hur man håller motivationen uppe genom åren, men det låter som att den inte behöver ställas…

– Jag älskar gristräningen, att vara med grabbarna och jobba hårt. Sen börjar man väl fatta att karriären är kort så det gäller att ta tillfället i akt att verkligen njuta och glöda för det.

– Det är verkligen kul, speciellt i ett lag som detta."

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Matchdag!

Idag vinner vi. Dags att krossa Öreplast en gång för alla och lämna de i de nedre regionerna av tabellen.

Rödvit ja ni vet

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or:Hur han resonerar? Att han bygger i medelpad och på Alnö tyder på att han planerar ett karriärsavslut i antingen Timrå eller någon form av nertrapp i böbcats.
Han blir 36 när nuvarande kontrakt med Timrå går.

Det är väl de slutsatserna man kan dra?

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Hur de resonerar? Vad menar du? Tänker du att MPS rådgör med Timrå kring sina husplaner?

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Timrå IK ställer upp med borgen har jag hört.

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Tänkte nog mer på hans och Timrå IK's planer framåt, med hans roll i föreningen med en säsong kvar pä kontraktet efter denna.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Känslan är att Pääjärvi lär kunna spela på ett billigt 1-2 års kontrakt eller nått om man förlänger.
Sen så säger han ju själv i artikeln att Sundsvall kommer bli deras hem även efter karriären. Då de flängt runt en del i hans karriär.

Så själva husbygget har väl inte så mycket att göra med nästa kontrakt heller riktigt. Även om jag tror att han lär få ett kontrakt på nått år till som sagt. Om kroppen håller.

Sv: Apropå nånting...
Karlsson74: med över 450 NHL-matcher på sitt CV samt en hel del CHL och AHL så tycker jag man i grunden kan förvänta sig lite mer av honom än några minuter i fjärdelinan med nollor i alla poängkollumner.
Ett hästjobb i defensiven o BP men när nuvarande kontrakt går ut.... förnya?.... isåfall till en lön motsvarande en fjärdelinare isåfall, för någon toppspelare är han inte längre.

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: Intressant lista från Expressen by the way.
Genborg lirar på en lön kring 30k.

Då tycker jag 3 års kontraktet på Lilja är lite mer svårsmält och till last, till en förmodat rätt mycket större lön än Genborg. Förmodligen lyfter väl Lilje på en lön runt 100k-150k skulle jag tippa? Något som vi inte är i närheten av att få ut på isen just nu.

Typ mest osynlig av alla våra forwards. Av blotta ögat.

Sv: Apropå nånting...
Söderöver: ja de senaste matcherna har det verkligen hänt saker kring Barre offensivt. Liiite mer flyt med poängen och man skulle ju nästan sluta hacka på Hallam för att han tar ut honom i landslaget.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Kollade YT-länken som du la upp för att se Knuts o Genborgs "markeringar" efter sina respektive mål. Intressant och skön kaxighet av Genborg att dela ut "revanschen" mot just Knuts.

Vad som var än mer intressant är att jag såg om sekvenserna innan Leksands 0-1 mål flertal gånger och det klippet borde Timrå använda som avskräckande exempel/instruktionsfilm för hur det kan gå om man vid nedsläpp inte är redo för match.
3-4 av spelarna som är inne då förlorar närkamper, är stillastående och/eller glidande åskådare. Leksand precis tvärtom i det bytet.
Hoppas vi undviker att var så passiva i em.
Kommer Tommy sätta Westfält på Karlqvist? Han tog ju ner Oscar Lindberg väldigt bra.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: OJ.... var det så långt som tre år? Hade för mej det var två år som verkar vara lite standard nu för TIK-kontrakt.
TRE år alltså med en spelare som hade en push i slutspelet i fjol men som inte får mycket uträttat än så länge hos oss.
Får hoppas spelet kommer annars har vi låst en rätt stor mängd pengar för tre år framåt på en spelare som ej tillför något särskillt.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Lilja har runt 90 ungefär.

Sv: Apropå nånting...
BlackBay: Japp Lilja har kontrakt till 27/28.

Westfält har ju det med. Men det kontraktet kan jag ändå köpa på ett annat sätt. Då Westfält är grym defensivt och kan vara värd att bygga på i det långa loppet.

Då Lander inte blir yngre och succesivt lär halka ner till att tampas som 3-4: e center kommande säsonger, ihop med Westfält som defensiva klippor.

Men det förutsätter ju att vi gör allt i vår makt för att hitta ekonomisk plats för en första center. Sen kan EP centra en andra kedja, då han lär hålla ett gäng säsonger till. Och förhoppningsvis går ner i lön när det skall förhandlas nytt kontrakt efter nästa säsong.

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Instämmer!!

Sv: Apropå nånting...
HV71 verkar landa på 10 poäng efter 15 omgångar, det är en takt som är sämre än IKO 23-24. Imponerande ändå.

Sv: Apropå nånting...
Menysystemet på den här sidan är egentligen en katastrof, det är alltid i den sista tråden man skriver i oavsett om det man skriver hamnar rätt eller inte.

Det skulle behövas byggas om lite grann, lite mer som Flashback har det. När man "trycker" på laget skulle man hamna i meny där trådarna är. Nu är U20 låst bara för att diskussionen hamnade där.

Sv: Apropå nånting...
Vakna, HS!

Sv: Apropå nånting...
Vargher85: Tråkigaste säsongen på länge. Väck mig i mars

Sv: Apropå nånting...
steveroper: Genborg å defensiven piggar upp en lite men annars är jag beredd att hålla med dig. När Harde är tillbaka får vi förhoppningsvis lite mer utdelning i PP men just nu är vi inne i en tråkig period

Sv: Apropå nånting...
JanneH: Var på matchen igår och helt ärligt var känslan i arenan rätt avslagen även inledningsvis. Förlusten kändes som en axelryckning. Dessutom väldigt what goes around, comes around. Den här hade vi jävlar jobbat ihop till med all den matjord vi haft tidigare

Sv: Apropå nånting...
steveroper: trist också att Trendvänders IK var tillbaka. Öret hade 7 raka borta förluster innan denna match. Känns trots allt detta negativa ändå som att vi borde kunna hålla till på övre halvan av tabellen. Borde inte Surgårn ta och rasa ihop snart förresten?

« · 2924202 · »