Stridhsyxa: Du förstår säkert att ”känsla” i det här fallet är baserat på mer än bara känsla? Eller tror du att Nizze är så pass oseriös som du vill ge sken av? Jag tycker att han verkar väldigt seriös, smart och kunnig.
Filander som tränare, den tanken växer mer och mer på mig. Varför ska vi ha ”lugn och stabilitet” ytterligare en säsong? Det var nu vi behövde det. Nu öppnade sig en möjlighet för att dra igång långsiktigheten och framtidsplaner igen. Släpp Tommy och gå stenhårt på att få Filander över flera säsonger säger jag. Tackar han nej kanske vi behöver skjuta upp planerna en säsong till och behålla Tommy.
Hank: Hen e je bara firar lite att ÖIK vinner mot Heart of hockey som skulle sopa banan me alla o gå upp till finrummet direkt VA! men de bidde en flopp som de ser ut VA!!! O Freddan fågelholk får inte till de i mordor heller VA!!!! Blir att harva i roligaste serien flera år till som jag ser de!!! Jonte hälsar till alla här inne!! 🤣🤣🤣😎🇱🇸🇱🇸🇱🇸🇱🇸
Stridhsyxa: Med dig 100% där. Röstar för Filander eller Tuurala! Det blev en liten mellansäsong det här med Tommy. Lander, EP, Wedda osv blir inte yngre direkt, det är dom här åren som är nu som vi har en chans att kunna gå hela vägen, varför inte gå för det? Inte äventyra ekonomin såklart. Eller ska vi fortsätta tycka att det är kul att få vara med bara?
Puckat: Att Timrå inte kommer gå hela vägen är helt klart, de hade sina chanser i början på 70-talet och sedan i mitten på 00-talet. Det kommer tyvärr aldrig hända igen.
Puckat: Äh, nu ska vi inte vara såna mentala losers. Om vi slutar tänka kortsiktigt & hur brunt det KAN se ut kommande 2 åren så har vi ju fortfarande oceaner av tid att ta vårt första guld på.
Vi får hålla tummarna över att vi har någon TikTok-miljonär, eller ett die hard-fan som snubblar över en affärsidé så bra att pengarna bara regnar in över arenan bortom Timrå industriområde.
Klubben behöver sätta upp en 5-års plan och börja leverera på den, främst gällande de ekonomiska!
Om vi tar och blickar tillbaka några säsonger finner vi följande. I direktkvalet mot Mattias Karlssons KHK 2018, ser vi här Didrik Strömberg axla sin roll som backchef till perfektion. Titta och njut!
Tom Topp: hört ryktesvägen (väldigt obekräftat) att supporterprylar går mot ett rekordår. nu finns ju förvisso fler produkter än nånsin men känns också logiskt eftersom man steppat upp både i kvalitet o marknadsföring. kul om de stämmer!
SKRIDSKOSKENAN: Tänker att tröjan med tallarna borde ha sålt bra. Tycker man ser den lite här och var på läktaren ändå (och här nere i Stockholm när den precis hade släppts i första matchen på Hovet) trots att den är ny och folk kanske redan hade köpt årets tröja.
Pucken: Ja trot att omm man lägg suPpotershoppa i anslutning tä bolage i Timrå så skull dä bli sukkse!!! 2 i 1 å där besök ju folk var da å hannla tä kvälla 🎉🎉🎉🥳🥳🥳 Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar 💪💪💪 HALLELUJA 🙏🙏🙏
jk: Förhoppningsvis så förstår ledningen vikten av vilken slagkraft tallarna på bröstet haft! Nästa säsong SKA tallarna sitta på bröstet på alla hemmamatcher! (Ja bortatröjorna för den delen med)
Jag tycker det känns spännande med Dichow och jag har också hört positivt om honom från insatta HV-fans som beskrivit honom som en förstekeeper med matchvinnande egenskaper
Jag vet att han har en storebror men jag tänker att om han växer ut och visar sig bli en påtaglig contender till förstaspaden/matchvinnare i TIK att han ändå förtjänar smeknamnet Big-Dichow!
Montén Python: Vi har väl nuvarande avtal ett år till? Skulle gissa på att det blir snarlikt upplägg nästa år, men att därefter kanske tallarna hänger med till 100%
Jag tycker att han verkar väldigt seriös, smart och kunnig.