Rallarn: Bortsett några felstavningar är jag riktigt positiv till den artikeln. Det fortsätter blåsa positiva vindar kring Timrå IK. Let's keep up the good work!
Maktankan: Glöm inte bort Timrå i sena apríl och vårmånad. Idag har vi bjudits på omväxlande storm, pissregn, snöstorm och strålande sol. Och mitt i allt detta ser vi på Instagram vår nye restaurang/krog-ägare lägga ut bilder på sin nya och väldigt fina uteservering när snön bara yr. Där snackar vi taskig timing... ;)
Gathlopp: Ja nu värvade vi ju visserligen en annan slutspels-specialist i Lilja... Både Luleå och Skellefteå har ju en helt annan offensiv bredd som gör det möjligt att "ha råd" med en sleeper i serien.
Summa summarum, vissa lag har råd att sitta på en sådan "bredd" som knappt syns i serien men får en streak där stjärnorna hamnar rätt i ett slutspel.
Skulle snarare säga att vi är i största behov av spelare som levererar i seriespelet, sen är det skitsamma om de är osynliga om vi skulle sprattla oss till ett slutspel.
Alltså, på kort sikt med tanke på att vi sitter på för många likasinnade breddspelare så är vi snarare i behov av en "Tomasek" som förutom nu i sitt sista slutspel med FBK, var en faktor i serien men smått osynlig i slutspel.
roger_sundsvall: Skönt att Skellefteå förlorade, är så förbannat irriterande att de aldrig får 2:or för sina fuskbyten (fick bara med sig en idag) men det är så jävla satt i system men domarna vågar inte. Säger som Dicken sa i en finalserie till domarn (hur länge ska Skellefteå få bestämma i svensk hockey) :-)
Går igenom lite namn nu som jag skulle kunna tänka tar den sista platsen hos oss.
Seth Griffith. Varit på tapeten många gånger tidigare för SHL-lag. För liten för NHL, men jävligt duktig poängspelare som lätt kan skrapa ihop minst 40-45p i SHL. 33 år dock.
Riley Tufte. En lång och stark jävel som är svår att möta i närkamper. Bra på att manipulera skottlägen framför mål. Visst behöver vi en målskytt men frågan är om vi inte behöver en "Everberg" som är stark med puck och är jävligt svår för motståndarna framför deras mål? Det saknade vi allt för ofta förra året. Bara Genborg som lyckas någorlunda där.
Ska vi snacka rena målskyttar och härförare i PP, så nämner jag Alex Barré-Boulet igen. I rätt omgivning är han SHL:s bästa spelare. Kommer vara dyr. Men jag hade lätt sprängt 350k på honom.
Sen har vi såklart Gardiner. Tror dock han jagas av fler klubbar också. I en huggsexa vinner vi aldrig.
Den mest realistiska av alla dessa skulle jag säga är Riley Tufte. En riktig Gathfavorit som jag tror kan bli en publikfavorit likaså. Använda i alla spelformer.
Jag tror att alla fel och rätt uttagningar kommer bli sanning den här säsongen. Maj och folk sitter på riktigt och säger vad som är rätt och fel haha.
Först ska ni ta ut lag utan Genborg/kanske Freij/kanske Eriksson. Sen ska ni ta ut lag när dom är tillbaka och veta nu i maj vilka som tog steg och inte.
El_loco: När ska vi dödliga få spelschemat för nästa år? Sanny hade ju redan ritat in i kalendern när Skellefte vs Löven spelar. I november eller nåt sånt tyckte jag han sa
Helt sjukt hur mycket Skellefteå får ut från spelarna baserat på deras lönebudget...
1 HV71 71 miljoner 2 Rögle 70 miljoner 3 Färjestad 67 miljoner 4 Djurgården 65 miljoner 5 Frölunda 65 miljoner 6 Linköping 63 miljoner 7 Luleå 62 miljoner 8 Brynäs 61 miljoner 9 Örebro 58 miljoner 10 Växjö 58 miljoner 11 Timrå 58 miljoner 12 Leksand 55 miljoner 13 Skellefteå 53 miljoner 14 Malmö 49 miljoner
Rico01: ”Falu-kuriren försökte ju få det till att Leksand inte hade täckning för dessa 30 miljoner och att dom i princip var konkursmässig. Svaret från Leksand är detsamma som Ersson: dom har koll på detta.”
” Men annars så gör klubbarna en uppskattning för hur mycket som kommer att behöva betalas kommande år för dessa skulder och görs om till utgifter när de faller ut.”
Falu kuriren verkar inte ha skjutit från höften. Leksands uppskattning verkar vara helt fel.
Mårthen på twitter. ”12 miljoner till sign offer har de sparat ihop. Sign off-kostnaderna ligger på totalt 40 miljoner så totalt 28 miljoner till måste in"
Gathlopp: Säger fortsatt inget om periodiseringen. Lika samma som för Timrå och de bonusar som ligger men som inte ska betalas ut på en gång. Försök igen.
Rico01: Helt normalt att behöva gå ut och jaga sign off-pengar. Helt normalt att tvingas köra avbetalningar. Helt normalt att köra 5 nya möten med avbetalningar som ämne. Helt normalt att behöva sänka budget pga sign off.
Jag vet mer om Leksand än du. Försök förklara anledningen till deras problem med styrelse för ett par år sedan. Där började det. Det startade inte i år. Som du verkar försöka få det till, dom som har sån superkoll.
Gathlopp: Till skillnad från dig bryr jag mig inte om jag har rätt eller fel. Allra minst eftersom jag inte bryr mig om Leksand. Men du får förfasas över Leksand så mycket du vill vännen. *Styrkekramar*
"Jag vet mer än du..." Hahaha. Nawww, ska du komma med "min pappa är starkare än din" också? Hahaha
Rico01: du agerar väldigt konstigt när du blir konfronterad. Vadå bryr mig inte om rätt eller fel? Du sitter på en hög häst och berättar hur ekonomi fungerar men vet inte ett skit om vad det handlar om.
När du blir synad agerar du som en 12-åring. Fan väx upp, varför är du så kränkt?
Ja jag vet mer, för jag lyssnar på folk som suttit i styrelsen. Får jag inte säga det när du sitter och killgissar, förlåt, tonårsgissar, på sin höjd.
Gathlopp: Internet-gräl är lika viktigt för mig som en fjärt i rymden. Därav är dina försök till översitteri och personangrepp verkningslösa. Försök igen. Bättre personangrepp klarar du av. Hahaha Fast bättre om du lär dig lite ekonomi, inte sant? ;)
Rico01: Samma här. Jag hade pollenallergi i mer än 20 år, men för två-tre år sedan försvann det bara helt av sig själv. Ingen är lyckligare än jag att slippa det helvetet under sommarmånaderna.
"En annan fråga som varit högaktuell i Leksands IF är sign off-bonusarna, som en stor orsak till att man tyngts ekonomiskt. Nu berättade man för medlemmarna att man har 40 miljoner kronor i sign off-bonusar som ska betalas ut över tid i framtiden, och som klubben behöver spara ihop till. Klubben har därför avsatt 12 miljoner kronor till detta i år, och kommer behöva få in 28 miljoner kronor till i framtiden – något man avser att lösa "så fort som möjligt" enligt kommunikationen på medlemsmötet."
Nämen...?? Jag måste läsa en gång till. Öööööver tiiiiid. Nä, förlåt. Jag kan ju ingenting om ekonomi. Hahaha
Rico01: Låter mysko att Leksand ska ha spelarbudget på 23,5 miljoner och samtidigt kunna avsätta 12 miljoner till sign offs. Hade de kunna haft en spelarbudget på 35,5 miljoner i HA om de inte hade haft sign offs att betala ut?
Rico01: intressant...ekonomi är ett intressant ämne och mycket känns igen. De har t ex budgeterat med 5500 pers per match trots att de bara lyckades ha 4700 i snitt sist de var i HA. De räknar även med 9 extra hemmamatcher utöver grundserien...alltså behöver man ta sig till final. Det får lixom bära eller brista... 🙄
Brev från klubbchefen nedan: