1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598919 inlägg · 6213 ämnen

Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps:

Smart, att inte folket från stan inser den ekviationen då?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
73Sjöbba:
Jag surar inte, men inser fakta, klubben har ingen ekonomi för en ny arena idag. Risken finns att det lyft du pratar om kan bli en krachlandning, vem vill det, i vart fall inte jag.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
El Maco: Ett monsterresultat vid guld (+13,1 Mkr), ett finfint resultat vid kvartsfinal (+6,7 Mkr), en monsterförlust under säsongen då vi missade slutspel, sparkade VD och sportchef, tog kostnaden för deras fallskärmar under en säsong samt hade den största spelartruppen i MoDos Historia (-13,3 Mkr) samt nu slutligen en nätt vinst på 0,7 Mkr vid missat slutspel men lugn i verksamheten i övrigt.

Med andra ord är är inte längre arenan ett sänke, samtidigt som den har en potential i sportslig medgång som aldrig fanns i Kempehallen.

Redigerad kommentar


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron:
Frågan är, med en ny arena centralt i Sundsvall har du då sett din sista
Elitseriematch med Timrå IK ?

Hoppar du från bron då? Ja inte den nya som kommer att passera ett stenkast ifrån en toppmodern arena i Sundsvall, du väljer en smådålig hallvappad bergeforsbro, eftersom den alltid funnits.....

Var du för eller i mot deltavägen när den kom till? vad tycker du nu?

Ska Timrå IK kunna fortsätta växa och utvecklas så finns det inget val, mer publik och mer stora sponsorer, annars är vi snart i Allsvenskan igen.
dessa två viktiga ingredienser för framgång lär vi inte hitta med en nylappad lada i sörberge.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Björn W: Hur fördelar sig resultaten över de fyra säsongerna?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Poffa: Den frågan är intressant, vi har legat på en snittvinst på 1,6 Mkr under fyra säsonger i SBA/FC där vi missat slutspel under 2 av säsongerna samtidigt som det varit lågkonjunktur i samhället.

På slutet i Kempehallen kunde vi läcka 5-7 Mkr/säsong samtidigt som vi gick till slutspel och konjunkturen både globalt och lokalt var bättre.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Dunc: Vad har varit problemet för Modo, menar du?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Tycker faktiskt att föreningen har fått massor av skäl till att flytta sin matcharena in till stan bara genom att läsa vad som skrivs här inne. Sedan finns det ju svart på vitt att stordelen av publiken kommer från stan med omgiving. Är dessutom ganska så säker på att de framtidsplaner som gäller att ekonomiskt kunna fortleva som ES-klubb inbegriper en större hall i ett område som automatiskt ger större publikkapacitet. Tror att problemet i sig är att få tag i sponsorer som kan hjälpa till att ekonomiskt stötta ett hallbygge. Sedan så finns det en massa negativa exempel på att det inte alltid fungerar tillfredsställande. Som t.ex. Modo o Brynäs. Att bygga nytt o ändå inte få ekonomin att gå ihop.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Janken:
Kollar man lite grovt så finns det ca 30000 kvadratmeter parkering runt E-on i sörberge, samt att det kommer att finnas ca 40000 motsvarade inne i stan. Till detta skall läggas dom redan befintliga p-husen inne i stan.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Captain Crash:

Sundsvall Hockey har ju inga trafikproblem!!
Undrar varför dom har så lite publik på sina matcher? Så lätt som det är att parkera där??
Med den trafiklösning som är i Gärde borde dom ju ha enormt mycket publik!

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Ska bli intressant att se när dessa 1000 parkeringsplatser är slut och övriga 500-1000 bilar ska snurra i city och leta parkering 20 min innan matchstart tillsammans med övriga trafikanter.

Ser dock gärna en arena i hamnen, men det lär inte bli helt problemfritt.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron:
Om man placerar en ny Arena på den gröna plätten som TT refererar till så finns det plats för ca:1000 st bilar utanför. Och åker man tre i snitt så blir det då 3000 personer. Till detta skall läggas dom redan befintliga parkeringsmöjligheterna i City samt buss och tåg.


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
73Sjöbba: Jag lyfter gärna, men vem står för vinden?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron: Hur ser det ut vid Swedbank då? Tyckte inte det fanns en uppsjö av dom när jag bilade dit utan att det för den skull var några problem att parkera.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron: Det är inte fabler. Sluta sura och var med när det lyfter istället för. :)

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
73Sjöbba:
Ja det kan man ju tro, utan parkeringar så lär det bli ett nytt Kempis, typ.

Majoriteten får det närmare, fabler utan grund.


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron: Det kanske inte behövs lika stor parkering om majoriteten får närmare till arenan :)

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
T T:
Och vart skall det finnas utrymme för parkeringar då? Snacka om ljusblåa drömmar, finns ju inte ens pengar att få ihop ett lag enligt HS idag,


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Marcus:
Det är väl för att det nästan bara jobbar Timråbor på ditt jobb! ;-)

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Marcus: Dessutom Marcus så är jag ganska så säker på att det till varje match i Eon-Arena kommer mycket mer Sundsvallsbor än vad det kommer Timråbor
trots bilresa och parkeringsproblem.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?

Intresset från den genomsnittliga Sundsvallsbon angående fotboll kontra ishockey kan åskådliggöras så här. På företaget där jag jobbar så har vi sittplatser både i Isstadion och Idrottsparken som vi anställda sedan får dela på. Den senaste säsongen när vi hade båda lagen i högsta serien var för några år sedan. Intresselistan för fotbollsmatcherna var då i stort sett obefintlig, vissa matcher så hade vi tomma stolar och oftast var det samma 2-3 personer som gick på matcherna. Till hockeyn så är det alltid kö till matchbiljetterna och man får vara glad om man får gå 2-3 gg per säsong. Det säger lite om intressset i Sundsvall. Det snackas väldigt sällan fotboll i stan och hockeyn tar över så fort träningsmatcherna drar igång. Fotbollen regerar från det att Timrå åkt ur slutspelet tills dess att träningsmatcherna går igång. Sedan finns det ju en klick som brinner mer för fotbollen men i det stora hela så regerar hockeyn.

Sedan så är ju inte GIF det enda anrika fotbollslaget i stan medans det i hockey alltid bara funnits ett lag ;)


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Patrick Polly:
Tror knappast att det är tik som kommer att finansiera någon arena i stan. Man kommer säkert att hyra in sig på ett eller annat sätt.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron: Det är klart att en ny arena kostar, men frågan är vad det kommer att kosta att bygga om två arenor? Den som vi har nu är ett mellanting mellan en ny och gammal arena där kostnaderna ändå varit stora för det som gjorts hitills. Så inför alternativet att göra "Upprustning 2.0" av den ny-gamla arenan eller lägga pengarna på en helt ny känns det senare alternativet mer aptitligt. Dels för att prisskillnaden inte blir monumental, och för att man får mer bang for the buck med en helt ny arena.

Att nuvarande plats nästan är omöjlig att bygga vidare på är också en faktor som spelar in. Där har du två anledningar till att inte göra det på nuvarande plats.

En tredje är att det skulle vara betydligt lättare att få in sponsorer från Sundsvall om arenan fanns på plats. Säg att vi skulle få in en ny sponsor a 100'000 SEK. Det motsvarar ca 400 sittplatsbetalande. Varje ny sponsor motsvarar alltså en inte oansenlig mängd publik, som måste kompensera icke existerande sponsorer. Då Timrå har en begränsad mängd människor, och alla inte kan kallas kapitalstarka, är det också en utopi att tro att vi kan öka publiksnittet från 5000 till 7500 enbart med en ny arena.

Om man kollar på de lag som spelar i elitserien idag känner jag inte till något lag som har sin arena ca 2.5 mil utanför stadskärnan, men rätta mig om jag har fel. Att man placerar arenor centralt känns genomtänkt och inte som en övertro.

Men det kanske tar några år innan en arena i Sundsvall når sin fulla potential. Den potentialen skjuter man framför sig ju längre man drar ut på beslutet.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Patrick Polly:

Sund åsikt, men risken att se ekonomiska fördelar med en ny arena är kanske den raka motsatsen. Att bygga för kanske 300 mille drar hårt på ekonomin och det behövs mer än ett antal 1000 pers för att höja årsomsättning för att klara en investering på den här nivån.

Sedan har jag lite svårt att förstå dina punkter, dessa skulle även kunna realiseras där nuvarande arena är belägen. Men i mångt å mycket verkar det handla om en stor, kanske alldeles för stor till tro att en Sundsvalls placering är den ända utvägen för en positiv utveckling av Timrå IK,s A-lag.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Jag som alla andra Timrå IK fans tycker att Timrå IK bör förknippas med Timrå. Men det går inte att blunda för att det ekonomiskt vore mer fördelaktigt att lägga "ladan" mer centralt. I dagens idrott är det pengarna som styr, på gott och ont.

Om ladan skulle läggas på attraktiv plats i Sundsvall skulle Timrå IK kunna:
a) Bygga större och modernare arena.
b) Skapa platser för fler konferensrum, resturanger, loger samt barer. Ytor som genererar mer pengar än vad enbart en stå eller sittplats skulle göra.
c 1) Locka fler "icke" fans och nöjessökare som gör spontanbesök.
c 2) Dessa spontanbesökar skulle kunna bli återkommande besökare.
d) Locka fler affärsrelaterade besökare för event, konferenser och övrig representation.
e) Locka fler sponsorer pga arenans närhet till Sundsvall.

Hur mycket jag än vill att Timrå IK ska lira i Timrå så vill jag mycket hellre att de finns kvar i elitserien och förhoppningsvis också etablera sig som ett topplag.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Men nu är jag o dom som åker långa vägar för att se Timrå supportrar.
Marginalåskådarna, som jag antar att man vill åt lite mer, kommer betydligt oftare ifall arenan ligger mer centralt.
Sen har vi alla företagare o slipsnissar som ska "representera", det måste väl även du hålla med om, är betydligt smidigare om arenan med faciliteter ligger centralt i Sundsvall än att ta sig ut till Sörberge?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron: Jag har ca 6,5 mil enkel väg till varje hemmamatch i Timrå.
Skulle man flytta till Sundsvall så får jag ca 7,5-8 mil.

Med det vill jag säga att det är bra många som kommer utifrån för att se matcher. Bilkaravanen norrut efter matcherna är inte så liten som somliga tror o jag tror att ingen av dom bryr sig att åka till Sundsvall för se Timrå om det blir så.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
DJ Hemp:

Sanningen får lite ljus?.

Citat: "att åbäka sig ut till förorten till en förort för att kasta bort en hel kväll och alltför mycket pengar"


Truth is like the sun. You can shut it out for a time, but it ain't goin' away...

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
2 macher 2 segrar, känns bra att ha det i ryggen när Timrå nu på tisdag ska möta Brynäs.

Första matchen emot ett elitseriemotstånd som vi inte vann emot alls förra året, det blir en tuffare uppgift det.

Men jag känner på mig att Timrå vinner den.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
DJ Hemp: Moodyman till Stockholm

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron:

Problemet är kanske att många stadsbor hellre sätter sig på någon sportbar i Sundsvall för att se merparten av matcherna än att åbäka sig ut till förorten till en förort för att kasta bort en hel kväll och alltför mycket pengar. Jag tillhör denna kategori.

Det handlar för övrigt inte om ett "visst hjärta". Vi snackar mer än så...

PerHApps:

Dissa inte Giffers. Och dissa absolut inte Bodil (R.I.P) heller.

Redigerad kommentar


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron: Alltså.. Jag är helt mållös

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Jag är för en flytt till Sundsvall men vi ska ha i åtanke att alla arenasporter går tillbaks i publik nu. Är det rätt läge?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps:

Bodil är dessutom död sen ett drygt år tillbaka, det säger en hel del.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
T T: Måndagen den 6 sep är det årsmöte om jag inte missminner mig.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
DJ Hemp:
Hur vida det är mer Timrå bor som jobbar i stan än S-vallare veti tusan, inte särskild rimligt. Dock kan jag tro att Timrå bon gärna å ofta påpekar att det finns hockey i den norra delen å inte i stan.
Det är väll positivt att även stads borna har ett visst hjärta för TIK, då är det väll inte så svårt för dessa att ta sig ut till Timrå å se på riktig hockey, vad är problemet?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Janken:
Fotboll är väldigt väderberoende, och att sedan underhållningsvärdet är i klass med bodils djurcirkus är det fantastiskt att den ens passerar 1000 i snitt:)

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron:

Så du menar att det är mest timråbor som jobbar i Sundsvall? Eller att de från Sundsvall mest håller käften? Naturligtvis vet jag var folk kommer ifrån och sundsvallaren i allmänhet är faktiskt mer intresserad av Timrå IK än GIF Sundsvall. Så är det bara. Dessvärre måste jag säga, eftersom det säger en del om sundsvallaren. Och det är knappast positivt...

Edit: No offense, mina vänner från Sundsvall härinne. Jag generaliserar bara lite.

Redigerad kommentar


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?

Abron: Du ställde frågan och här har du svaret. Jag lägger ut den i gästboken istället för att bubbla vidare. Självklart är tanken frestande att jämföra med våra länsgrannar MoDo och detta är utvecklingen under de senaste tio säsongerna. Publiksnitt under grundserien:

2000/01: 3626
2001/02: 4122
2002/03: 3909
2003/04: 4302
2004/05: 4918
2005/06: 4128
2006/07: 6759
2007/08: 7012
2008/09: 6520
2009/10: 6405

Vi ser alltså i stort sett en fördubbling jämfört med sämsta resp. bästa siffran, fast det är väl ointressant kanske. Räknar vi istället snittet för de sex sista säsongerna i Kempis och jämför med de fyra som hittills spelats i nya arenan så har man ökat bra precis med 2500 pers. Men det vill ju till att man lyckas rent sportsligt, för vi ser ju en minskning här för varje år som gått, med missade slutspel två säsonger på raken. Detta med stjärnspelare såsom Foppa, Markus Näslund, m.fl. på isen den gångna säsongen.


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
kennas: I fjol var mötet den 24 augusti så det borde väl komma en kallelse snart.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Simmalugnt:
Handlar inte om det, men nu är de fakto hallen i Timrå, och jag ställer mig kritisk till att en ny arena skulle berika klubbens ekonomi. Jag kan se andra skäl till detta, men om det
är en väg att utveckla föreningen skall vi självklart välja ett sådant alternativ.
Men hör här, jag har inte ännu sett en ekonomisk kalkyl och det skrämmer mig. Jag har tyvärr vart med i för många projekt under mina verksamma år och ibland blir man blind av fel detaljer.
Jag är bara en som vill att Timrå IK skall fortsätta vara ett E.S lag, kunna utvecklas och bli en mer stabiliserad i högsta serien. Men, jag kan inte se någon ekonomi med att flytta till staden, vilket är den stora ryggraden i alla idritts föreningar idag.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: När ska dom ha Årsmötet.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Janken.

Vad kan en ny arena kosta, 300 mille, med eller utan kring kostnader. Har du en blekaste aning om vad det kostar föreningen per år?

Vi börjar där, för det kanske kan ställas i relation till alla önskade spelare.....

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Abron:

Du behagar skämta med oss så här på söndagskvällen.

Du tror alltså på fullaste allvar att hockeyn är ett intresse som begränsar sig till Timrå kommun medan det inte finns något hockeyintresse i Sundsvalls kommun?

Utan Sundsvallsbor och exempelvis Njurundabor som skulle få närmare till matcherna om arenan låg i Sundsvall så skulle man inte ha fyllt hallen en enda gång de senaste 40 åren.

Alla gånger det har varit köer på E4:an i samband med matchdag är förstås en ren slump?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
DJ Hemp:
Kan bero på att det är Timrå bor som jobbar i stan, kanske.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Janken:

Men Janken, det blir inte fler i Stan, det är en naiv tanke med dom märkliga påståenden som ligger i dager. Har du sett en realistisk ekonomisk kalkyl, vilken nivå ligger kapital kostnaden på?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Simmalugnt:

Dessutom känns hockey och TIK hetare i Sundsvall än fotboll och GIF. Det snackas nästan alltid mer TIK var än man befinner sig, på arbetsplatser etc. Vi lever i hockeybältet helt enkelt...

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Röda Tallen:

Vilket betyder att det troligen inte blir mer om ifall Timrå skulle flytta sitt match spel till staden. Ca 6000 pers, i bästa fall, nja det håller inte.

« · 1272079 · »