1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL ˇ 598664 inlägg ˇ 6213 ämnen

Dags att locka till sig marginalåskådarna

831371 ˇ » Till forumet

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps: Jag har missat två hemmamatcher denna säsong. Och jag tycker filmen är bra. Jag skrev dock om tystnaden, svarta rutan, stillbilder etc. Det tycker inte jag är direkt stämningshöjande minuterna innan matchstart. Men det blir bättre; det är jag övertygad om!

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps:

Finns det någonting du tycker är bra som har med Timrå IK att göra?

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Jean1:
"Man kan väl bara hoppas att jumbotronen kommer att utnyttjas på bättre sätt snart ."

Har du inte varit på hockey i år? Backlunds senaste inklivningsfilm håller ju ta mig fan landslagsklass, mao man kan inte göra så mycket bättre.

Sedan kan jag bara understryka det med tomteblossen och det lila skynket, är det någon som har frågat spelarna om dom tycker att det är ok eller har dom inget att säga till om?

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
actionleif:
Tja det känns ju som om man är på en film när Timrå spelar så idén är nog inte så dum.

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
friskan: Har du inte sett på filmerna? där går de i gångarna och kastar alternativt skickar korven i en låda

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
friskan: Svävare?

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
actionleif:

Tänkte inte på det...............men om alla sitter/står på sina platser hur kommer korvgubben fram ;)

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
friskan: Publiken sitter kvar på sina platser och gubbar med en korvlåda på magen ā la USA kommer och säljer!

Vilket lyx, låt oss svälla

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps:

Hur ökar du omsättningen med att publiken ska stanna kvar på sina platser istället för att gå ut till kioskerna och öppna börsen?

Jag tror inte att det kommer mer publik till matcherna p.g.a att det är aktiviteter på isen i pauserna.
Jag är så inskränkt att jag förutsätter att man går på ishockey i första hand för att titta på ....just ishockey.
(men jag kan ha fel).

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps: Visst skulle "inklivningen" kunna bli bättre. Tomteblossen känns klenare för varje gång. Och ljusspelet lyser med sin frånvaro. Spotten som åker runt och lyser upp publiken är löjligt klen. Det är verkligen B när t.o.m. Sundsvall slår oss på fingrarna där. Man kan väl bara hoppas att jumbotronen kommer att utnyttjas på bättre sätt snart . Ibland blir det väldigt mörkt och/eller tyst på den vid introdags.

Men pausunderhållning?! Det är ju bara för dom på sittplats som inte är koffeinberoende, och som inte har hinkat i sig vatten för att dom varit tvungna att svalka sin, av hejaropande, snustorra hals! Dom är väl få?!

Hockeyn är ju underhållande i sig. Pauserna korta, och då vill man ju ut och förtära. I så fall är det kringutrymmena och utbudet där som kan förbättras.

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Ge mig mer och bättre bevakning av de andra elitseriematcherna i pauserna så är jag nöjd. Jag går på hockey för att se hockey

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps: Vårt intro suger, men hallå: Basket, det är ju alltför många mål, man tröttnar på jublet...

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps: Basket för sörsta gångenn någonsin? Vart var du i början på 90-talet?
Då var det verkligen show från böjan till slut. Oerhört mycket bättre då än det är nu.

Dessurom var hallen alltid knökfull och trycket obeskrivligt.
Då var det verkligen fest att gå på basket.

Tycker Dragons har tappat otroligt mkt i allt sedan dess. Det är inte alls samma arangemang nu mera.

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps: Apropå pausunderhållning - vart tog "puckskjutartävlingen" vägen? Är arenan för fin för sånna händelser? Visst fasiken behöver Timrå tänka igenom allt en gång till, för att på så sätt locka marginalåskådaren.

Men däremot kan jag inte ge dig medhåll om basketen. Var också på matchen igår (2:a matchen totalt) och skulle för mitt liv inte betala 50 spänn för att utstå det där. Nu fick jag biljetten och gav det ytterligare ett försök. Men det föll mig absolut inte på tungan, snarare tvärtom. Tyckte att speakern blev lite pinsam många gånger. Men men, smaken är som baken...

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps: Du har ju det om du bara bläddrar ner lite. Isfotboll för lättklädda damer. Vilken höjdare. Då sätter man ju javan i halsen och trycker sig upp på läktarn igen. Friskan ställer säkert upp.

Sv: Dags att locka till sig marginalåskådarna
Per HApps: Pausunderhållningen? Alla går ju o pinkar o dricker lite Java.

Hade vi inte en härligt fin kråka som dansade en säsong på isen? Vart tog den fina underhållningen vägen? El. den här nissen som låg på ismaskinen o drog på strängarna på sin gura o sjöng?
Man har ju provat en div. fina högkvalitativa underhållningsförsök, men det passade inte den kräsna Timråpubliken.

Jag har en del förslag högkvalitativa förslag på underhållning, men jag har en misstanke om att det inte tas på allvar, vilket nog är rätt misstänkt!

Dags att locka till sig marginalåskådarna
I går var jag på basket för första gången någonsin. Och ja, jag kommer att gå igen redan nästa hemma match. Två timmar med konstant underhållning för bara 50 spänn.

1. Speakern, grymm kille, grymm koll på läget.

2. Inklivningen, för att vara en basketklubb med bråkdelen av Timrås omsättning blev jag mäkta imponerad.

3. Pausunderhållningen. En lokal förmåga som underhöll oss med två singbacklåtar. Helt ok.

4. Matchen, kan knappt nån regel, med det är omöjligt att inte ryckas med.

Hockeyn i Timrå är ju bäst på dom viktiga punkterna 1 & 4. Men för att locka till sig marginalåskådarna som i sin tur ökar omsättningen så räcker det inte med att se på en ismaskin 18x2 minuter som pausunderhållning.

Eller att spelarna som nu gör entre genom ett lilafärgat skynke omgärdat av tomtebloss.

Som sagt ettan och fyran är kanon, men 2:an och 3:an skulle kunna förbättras.

831371 ˇ »